nehoda-zahranici

Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

10. 11. 2024
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Havarijné poistenie, nazývané aj kasko, poskytuje poistnú ochranu pre vaše motorové vozidlo. Kryje najmä škody spôsobené dopravnou nehodou, odcudzením, vandalizmom, hlodavcami alebo živelnou udalosťou. Hoci nejde o povinné poistenie, v prípade poškodenia vozidla alebo jeho obvyklej výbavy vám môže ušetriť tisíce eur. Poisťovňa za vás zaplatí opravu alebo vám nahradí finančnú stratu.

1. Škody spôsobené neznámym páchateľom

Havarijné poistenie môžete uzatvoriť na rôzne varianty rizík. Jedným z najdôležitejších – a držiteľmi vozidiel v praxi najviac oceňovaným – sú škody spôsobené neznámym páchateľom.

Vždy sa môže stať, že vám auto poškodí iný vodič pri parkovaní alebo vychádzaní z parkoviska, prípadne posádka vozidla pri otváraní dverí či manipulácii s nákladom. K takýmto situáciám dochádza najčastejšie na parkoviskách obchodných domov, škôl, zdravotníckych zariadení, ale aj na sídliskách. Mnohí páchatelia sa nepriznajú a z miesta udalosti jednoducho odídu.

Oprava poškodeného laku, farby, karosérie alebo spätného zrkadla v servise vás môže vyjsť na stovky eur. Ak však máte havarijné poistenie, vzniknutú škodu vám uhradí poisťovňa.

Havarijné poistenie sa oplatí každému

Aj tí najzdatnejší vodiči sa môžu dostať do problémov. Buďte predvídaví a uzatvorte si havarijné poistenie. Stačí, keď vyplníte údaje v našej online kalkulačke a môžete si vybrať z tých najvýhodnejších ponúk na trhu.

2. Poškodenie čelného skla

K poškodeniu čelného skla najčastejšie dochádza priamo v cestnej premávke. Situácie, keď spod kolies idúceho auta vyletí kamienok a rozbije čelné sklo, sú vecou náhody a ani najskúsenejší vodiči im nedokážu zabrániť.

Náklady na opravu alebo výmenu skla sa podľa rozsahu škody pohybujú v desiatkach až stovkách eur. Za ideálnych okolností by mali byť hradené z povinného zmluvného poistenia (PZP) vozidla, ktoré vám škodu spôsobilo. V praxi je však preukázať zavinenie treťou osobou takmer nemožné a výdavky musí znášať poškodený. Aj v tomto prípade je preto výhodou havarijné poistenie, ktoré kryje aj poškodenie alebo zničenie čelného skla, prípadne všetkých presklených častí vozidla.

3. Vandalizmus

Za vandalizmus sa v rámci havarijného poistenia považuje úmyselné poškodenie vozidla alebo jeho súčastí neznámym páchateľom.

Ak zvyknete parkovať na mestských sídliskách, riziko takejto škodovej udalosti je pomerne vysoké. Alkoholom posilnení vandali zvyknú poškodiť kovovým kľúčom lak alebo farbu. V horších prípadoch hádžu do zaparkovaných vozidiel sklenené fľaše, úmyselne vykopávajú svetlomety, vylamujú stierače či prerezávajú pneumatiky.

V praxi dochádza aj k úmyselnému podpaľovaniu zaparkovaných automobilov. A ráno čaká nič netušiacich majiteľov nemilé prekvapenie v podobe niekoľkotisícovej škody na vozidle. Vypátrať vinníka je väčšinou nemožné, PZP tieto situácie nekryje, a uplatnenie náhrady škody tak prichádza do úvahy len z havarijného poistenia.

Vedeli ste, že…

… v prípade, ak si budete chcieť uplatniť škodu na vozidle spôsobenú vandalmi, väčšina poisťovní bude od vás žiadať policajný záznam? Bez nahlásenia polícii môžete z havarijného poistenia riešiť len škodové udalosti do finančného limitu, ktorý je poisťovňou stanovený v zmluvných podmienkach.

4. Živelné udalosti

Počasie je nepredvídateľné. Stále častejšie zaznamenávame extrémne meteorologické javy aj v našich zemepisných šírkach. Pred živelnými udalosťami nie je stopercentne chránené dokonca ani garážované vozidlo.

Poškodenie karosérie a skiel môže spôsobiť krupobitie, ktoré vás zastihne priamo na cestách. Ojedinelé nie sú ani škody na vozidlách spôsobené následkom náhlej veternej smršte alebo víchrice. Kvôli letným búrkam a prívalovým dažďom stúpa riziko poškodenia vozidla povodňami, v zime zas zaparkované autá ohrozuje ťarcha snehu alebo ľadu uvoľneného zo striech budov.

Nástrahy počasia skratka neradno podceňovať. Aj preto poskytuje havarijné poistenie krytie živelných udalostí.

5. Stret so zverou

Aj tí najlepší vodiči sa na cestách dostávajú do náhlych situácií, v ktorých nedokážu včas zareagovať. Často rozhodujú milisekundy a kolízii so zverou sa už nedá vyhnúť.

Podľa štatistík poisťovne Uniqa tvoria škody spôsobené stretom so zverou viac ako 10 % škodových udalostí na motorových vozidlách. Zvlášť rizikové sú podvečerné, nočné a skoré ranné hodiny, kedy je zhoršená viditeľnosť. Ku kolíziám dochádza často v zimnom období, keď sa zver sťahuje bližšie k ľudským obydliam, ale aj v čase jesennej ruje a jarných vychádzok s mláďatami.

Škody na vozidlách spôsobené priamym stretom so zverou bývajú vysoké, neraz sa pohybujú v tisíckach eur. Krytie havarijným poistením v takejto situácii iste oceníte.

  • Náš tip:

    Ak sa dostanete do kolízie so zverou, kontaktujte políciu aj asistenčnú službu svojej poisťovne. Pomôže vám s odtiahnutím nepojazdného vozidla alebo s jeho opravou na ceste. Záznam od polície budete potrebovať k uplatneniu poistnej udalosti.

6. Škody spôsobené hlodavcami

Možno to poznáte. Prídete ráno k autu, nasadnete, otočíte kľúčom a nenaštartujete. Príčinou však nie je vybitá batéria ani pokazený štartér, ale prehryznuté káble.

Drobné hlodavce ako kuny, lasice alebo potkany sa sťahujú k teplu motora zaparkovaných áut a motoristom spôsobujú nemalé škody. Okrem poškodených káblov a hadičiek vás môže v aute čakať aj ohryzená zvuková izolácia alebo zničené čalúnenie. Havarijné poistenie preto poskytuje krytie aj pre prípady poškodenia vozidla hlodavcami. V prípade, že si hlodavec vyhliadne práve vaše auto, môžete ušetriť stovky až tisíce eur.

7. Kuriózne nehody

Havarijné poistenie kryje aj kuriózne nehody, ktoré nie sú úplne bežné, ale stávajú sa. Z reality na našich cestách vyberáme niekoľko príkladov:

  • Vodičovi vletela do auta osa. Keď sa jej snažil ubrániť, nezvládol riadenie a havaroval. Vážne pritom poškodil vlastné auto.

  • Iný vodič prevážal na prednom sedadle svojho auta psa. Ten mu počas jazdy vbehol k pedálom a nasledovala havária.

  • V dôsledku oslepenia slnkom si vodič nevšimol pred ním idúce vozidlo a nedobrzdil. Došlo k zrážke a škode na obidvoch vozidlách.

  • Značné nepríjemnosti môže spôsobiť aj prevážanie bicyklov na streche auta. Vodičovi sa z nosiča na motorovom vozidle uvoľnili bicykle, ktoré spadli na diaľnicu. Následne po nich prešlo ďalšie auto.


Či už ste majiteľom nového alebo staršieho vozidla, havarijné poistenie v prípade nehôd a iných nepredvídateľných udalostí s následkom škody iste oceníte. Môžete ho uzavrieť aj bez viazanosti a zvoliť platbu poistného v mesačných splátkach. Obhliadku auta je už dnes možné vybaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Havarijné poistenie - porovnanie

Ak si chcete byť istí, že poistenie nebude predražené a pritom vám poskytne potrebné poistné limity, je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali. Prezrite si ponuky slovenských poisťovní a zistite, ktorá vám čo poskytuje. Nesledujte však len cenu. Porovnávajte aj ďalšie detaily, ako napríklad asistenčné služby či bonusy.

Celý proces výberu si môžete zjednodušiť pomocou našej kalkulačky. Tá vám na jednom mieste porovná všetky aktuálne dostupné ponuky poistenia. Ušetríte tak množstvo času a zároveň si budete istí, že ste si vybrali skutočne tú najvýhodnejšiu možnosť.

Martina DudováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 16. septembra 2024|Lívia Voskárová
    Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení

    Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • pzp-kasko-travel
    30. júna 2023|Martina Pisarčíková
    Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

    V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

  • havarijní pojištění bez spoluúčasti
    06. mája 2023|Martina Pisarčíková
    Havarijné poistenie bez spoluúčasti

    Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?