Stret so zverou: Ako postupovať?
Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?
#1 Nerobte riskantné manévre
Ak zbadáte na ceste zviera v dostatočnom predstihu, pribrzdite alebo úplne zastaňte. Na zviera neblikajte svetlami, pretože ho oslepíte a ostane na ceste stáť. Zviera neobiehajte, ale počkajte, kým prejde a až potom pokračujte v ceste.
Pokiaľ je však stret so zverou neodvratný, mieru stretu sa snažte znížiť, ale vyvarujte sa riskantných manévrov. Nesnažte sa zvieraťu vo vysokej rýchlosti vyhnúť. Riskujete šmyk a tvrdý náraz do stromu alebo iného vozidla v protismere, čo môže mať často horšie následky. Paradoxne, čelný stret so zverou je pre posádku bezpečnejší, ako keď zídete mimo cesty a bočne narazíte do strom. Preto nekľučkujte a radšej brzdite v smere jazdy.
#2 Zabezpečte miesto nehody
Ak sa vám zrážke nepodarilo zabrániť, odstavte vozidlo čo najviac pri krajnici. Zapnite výstražné svetlá, umiestnite za vozidlom bezpečnostný trojuholník a oblečte si reflexnú vestu. Ak pri kolízii došlo k zraneniam pasažierov, poskytnite im prvú pomoc a volajte záchranárov.
So zrazeným zvieraťom nehýbte – ak je živé, mohlo by vás zraniť. Ak by ste si ho dokonca chceli naložiť do auta, obvinili by vás z pytliactva. Právo nakladať s uhynutou zverou má len užívateľ poľovného revíru.
#3 Privolajte políciu
Bezodkladne vytočte 158 a privolajte na miesto nehody políciu. Nemusíte sa obávať, že budete políciou označený za vinníka. Za zrazenie zvieraťa vám nehrozí ani pokuta.
Pripravte si doklady od vozidla a správu o nehode. Na mieste počkajte až do jej príchodu.
Stret so zverou polícia vyrieši kontaktovaním lesníkov a v spolupráci so zástupcami príslušného poľovného revíru zabezpečí odstránenie prekážky a obnovenie zjazdnosti cesty. Polícia vyhotoví zápis o nehode, ktorý si starostlivo uschovajte. Budete ho potrebovať pri riešení poistnej udalosti.
#4 Kontaktuje svoju poisťovňu
Následne kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne, ktorá vám:
- pomôže s odtiahnutím nepojazdeného vozidla,
- poradí, ako postupovať alebo aký najbližší servis kontaktovať,
- v prípade potreby zabezpečí náhradnú dopravu.
Zrážky so zverou sú čoraz častejšie
Stret so zverou je jednou z najčastejších poistných udalostí vôbec. Podľa štatistík poisťovne Wüstenrot tvorili zrážky so zverou v roku 2021 každú desiatu poistnú udalosť. Jesenné a zimné mesiace sú pritom najnebezpečnejšie – takmer polovica všetkých zrážok pripadá na mesiace september až december. Poisťovňa Allianz v tom istom roku vyplatila za opravy vozidiel po zrážke so zverou viac ako 6,6 mil. eur a priemerná výška opravy bola 2 400 eur.
Medzi najrizikovejšie cesty patria úseky, ktoré vedú popri lesoch alebo sú priamo v lesoch, a to najmä v noci alebo nadránom. Rizikové sú aj cesty pri poliach, vodných tokoch a jazerách. Najviac nehôd sa však stáva na neohradených cestách 1. triedy a na ceste R1, kde jazdia vodiči vysokou rýchlosťou.
To, ktoré zviera predstavuje na cestách najväčšie riziko, závisí od lokality, v ktorej sa pohybujete. Na strednom Slovensku sú to najmä srna a jeleň, na Záhorí daniel a muflón a na východe opäť srny. V rámci celého Slovenska hrozí aj stret s diviakom.
Preto buďte v prvom rade obozretní. Ak zbadáte na ceste pohyb, spomaľte. V noci stlmte svetlá a počkajte, kým zviera prejde. Ak vidíte jednu srnku, pravdepodobne budú za ňou nasledovať aj ďalšie.
TIP
Pozornosť zvýšte najmä na úsekoch ciest, ktoré sú označené značkami A17: Pozor, zvieratá a A18: Pozor, zver.
Poistenie stretu so zverou: pomôže kasko i pripoistenie k PZP
Výsledkom stretu so zverou sú najčastejšie rozbité predné sklo, preliačiny na kapote, ale často aj zranenia vodiča a pasažierov. Poisťovňa vníma stret so zverou ako škodovú udalosť, ktorú vám preplatí v prípade, že máte havarijné poistenie. Poistenie stretu so zverou je samozrejmou súčasťou produktov havarijného poistenia všetkých slovenských poisťovní, každá ho však ponúka za iných podmienok. Produkty jednotlivých poisťovní si preto vopred porovnajte.
Ďalšou možnosťou je pripoistenie stretu so zverou, ktoré si vo väčšine poisťovní môžete dokúpiť k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP). Práve takéto pripoistenie môže byť vhodnou alternatívou k havarijnému poisteniu – najmä ak vlastníte staršie auto a cena kaska by bola vzhľadom na jeho zostatkovú hodnotu príliš vysoká.
Pripoistenie stretu so zverou ponúkajú niektoré poisťovne dokonca ako súčasť PZP. V tomto prípade si však skontrolujte výšku poistného krytia. Príliš nízka suma PZP stret so zverou by vám totiž nedokázala zabezpečiť úhradu nákladov.
Kto zaplatí škody?
Ak máte uzavreté havarijné poistenie, väčšina škôd na aute vám preplatí práve poisťovňa. Na náhradu škody si však môže uplatniť nárok aj poľovnícke združenie alebo majiteľ zvieraťa (napríklad dobytka), ktoré ste zrazili. V tom prípade bude škoda hradená z vášho PZP. Ak však zrazíte psa, všetko je inak. Ak sa pohybuje po ceste, zodpovedá za neho jeho majiteľ a v tomto prípade môžete žiadať náhradu škody od neho.
Aj tomu najobozretnejšiemu vodičovi sa môže stať, že sa stretu so zverou jednoducho nezabráni. Myslite na riziká na cestách vopred a uzavrite si vhodné poistenie pre vás, vašich spolucestujúcich i vaše vozidlo.