rozbité čelné sklo

Pozor na škody po zvieratách: Môžu vyjsť drahšie ako havária

31. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Zima je obdobie, kedy sa snažia aj divé zvieratá nájsť svoj kúsok tepla. Zohriaty motor je pre ne skutočne vysnívanou skrýšou. Pre motoristov nejde ale o nič príjemné. Dôvodom je, že dokážu narobiť poriadne škody za tisíce eur. Takúto škodu nekryje ale vždy havarijná poistka.

Stret so zvieraťom

Ani zima nie je obdobím, kedy sa vodičom vyhýbajú strety so zverou. Nejde o nič príjemné, no takáto nehoda je predmetom plnenia z  havarijnej poistky. Obozretnosť však netreba podceniť. V poslednom období sa počas zimy dostávajú zvieratá stále bližšie k ľudským obydliam a k nehode vtedy dochádza aj na miestach, kde sa obvykle zvery nezdržiavali.

Najprv pobúchať

Inou situáciou, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu auta zvieraťom je, ak si nájde niektorý z voľne žijúcich živočíchov svoje „hniezdo“ pri teplom motore auta. Pri naštartovaní sa môže dostať medzi rozvodové remene motora, čo končí pre zviera tragicky a pre vodiča masívnym poškodením auta. 

Problémom však je, že takto vzniknutá škoda sa necharakterizuje ako udalosť spôsobená hlodavcami, a teda nemusí byť z havarijnej poistky preplatená. „Takéto prípady nespadajú automaticky pod krytie z havarijnej poistky a posudzujeme ich individuálne od prípadu k prípadu,“ hovorí I. Polák z UNIQA poisťovne. Vhodným protiopatrením proti takémuto poškodeniu je pobúchať pred cestou po kapote auta. Zviera z priestoru obvykle veľmi rýchlo zdúchne.

Pozor na hlodavce v aute

Ďalším problémom je, ak sa počas noci alebo aj dňa dostanú k vášmu motoru kuny, lasice či iné hlodavce a poškodia kabeláž. Nie je to nič neobvyklé. Nedostatok potravy v zime núti hlodavce k rôznorodým kúskom. Takéto poškodenie je však predmetom plnenia z havarijnej poistky

Je však potrebné všimnúť si, či máte uzatvorenú havarijnú poistku aj na poškodenie káblov, hadíc, obkladov, alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených prehryznutím hlodavcami. Väčšina poisťovní má takúto službu v základnom balíčku, no niekde môže byť pripoistením. Tento typ poškodenia netreba podceňovať. V prípade výmeny kabeláže v aute ide o niekoľkotisícové náklady.


Rada odborníka

Hlodavec v aute môže byť problémom aj pre ľudí, ktorí využívajú garáže. Ak ich máte otvorené, nikdy neviete, čo sa môže počas dňa dostať dovnútra. Dávajte si preto dobrý pozor a auto pravidelne kontrolujte.

Stret so zverou – polícia

Stret so zverou vyzerá nevinne, no mnohokrát je spojený s veľkými škodami. Preliačená kapota alebo dvere auta, zničené určité časti a mŕtva zver sú len zlomkom. Čo v takejto situácii vlastne robiť?

Základom je pokoj. Namiesto toho, aby ste panikárili a behali z miesta na miesto, si zapamätajte ľahký postup:


  • Ku autu umiestnite výstražný trojuholník – rovnako ako pri inej škode, aj pri zrážke divého zvieraťa je nutné využiť výstražný trojuholník. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že na ceste sa niečo deje. V prípade, že ste v obci, trojuholník umiestnite minimálne 50 metrov od auta. Ak ste na diaľnici, vzdialenosť musí byť minimálne 100 metrov od auta.


  • Zavolajte políciu – stret so zverou je nutné ohlásiť na polícii. Podľa § 64, ods. 2, písm. a) Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke sa stret so zverou považuje za dopravnú nehodu. Následne sa niekto musí postarať aj o zver, ktorá nesmie zostať na ceste.


  • Lesníkov volať nemusíte  – aj napriek tomu, že došlo ku škode, ktorá sa priamo spája s lesníkmi, kontaktovať ich nemusíte. Túto povinnosť má polícia. Po tom, ako nahlásite škodu, urobí to za vás.


  • Odstránenie prekážky – v žiadnom prípade sa nesnažte odstrániť mŕtvu alebo zranenú zver. Nikdy neviete, v akom stave je. Či už je mŕtva, alebo iba zranená, mohla by vás napadnúť. Ak má nejaké ochorenie, dokázala by vás nakaziť. Od zvieraťa sa preto držte čo najďalej. O jeho odstránenie sa postarajú lesníci.


Kontaktovanie a interakcia s políciou v tomto ohľade končí. Pri nehode sa nemusíte báť. Vinníkom celej situácie nie ste vy. Stret so zverou predstavuje nepríjemnú zhodu okolností, ktorá sa často nedá predvídať.

Stret so zverou – poisťovňa

Keď máte uzatvorené pripoistenie alebo poistenie stretu so zverou, kontaktujte svoju poisťovňu. Jej úlohou je poskytnúť vám podrobný postup, čo robiť ďalej. Zvyčajne však platí, že poisťovne vyžadujú foto alebo video dokumentáciu. Na ňu nezabudnite hneď po tom, ako kontaktujete políciu. Miesto činu dobre nasnímajte, aby ste mali dostatok dôkazového materiálu.

Poisťovňa vám môže pomôcť aj v prípade, že je nutné vozidlo odtiahnuť. Na základe vášho balíka vie poskytnúť aj ďalšie služby, ako napríklad:


  • konzultáciu,

  • poradenstvo,

  • informáciu o najbližšom servise,

  • zabezpečenie náhradnej dopravy.

Jazdite bezpečne

Stret so zverou sa nedá predvídať. Nikdy neviete, kedy vám na cestu niečo vyskočí. Existujú však miesta, kde sa zver vyskytuje častejšie. Sú to napríklad úseky prechádzajúce cez lesy, polia, výsadby alebo v okolí riek a vodných tokov. Pri jazde na takýchto cestách znížte rýchlosť, a to najmä večer a počas nepriaznivého počasia.

Divá zver však nie je nebezpečná len vtedy, keď sa zotmie. Obozretní by ste mali byť aj počas celého dňa, a to najmä na jar a v lete, keď je vonku príjemne teplo.

Na cestách sa najčastejšie objavujú srnky a jelene, ktoré dokážu spôsobiť najväčšie škody, pretože sú veľké a ťažké. Niekedy sa objavujú aj zajace, no tie zvyčajne neurobia také škody.


Rada odborníka

K miestam, kde sa veľmi často vyskytujú zvery, patria Malacky, Nitra, Košice, Trnava a Levice.

Kryte seba aj svoj majetok

Nehoda z dôvodu zrážky zvieraťa vás môže vyjsť na niekoľko tisíc eur. Platiť všetky škody zo svojho je preto v niektorých prípadoch nemožné. Ak nejazdíte len po meste, na poistenie stretu so zverou by ste mali rozhodne myslieť. Nikdy neviete, kedy sa do takejto situácie dostanete.

Stret so zverou je niekedy súčasťou havarijného poistenia, inokedy si ho musíte dokúpiť ako pripoistenie. Tak či onak, vždy sledujte svoj balík a limit krytia. Zistíte, či je výhodný, alebo by ste sa mali poobzerať po inom.

Vo väčšine prípadov sa stretnete s poistením  so spoluúčasťou, ktorá býva v hodnote od 5 % do 15 %. Spoluúčasť znamená, že pri škodovej udalosti musíte doplatiť niečo zo svojho. Niekedy je uvedená presná čiastka, napríklad 150 eur. Inokedy je určená percentuálna hodnota, ktorá sa vypočíta z konečnej sumy škody.

Aké ďalšie možnosti pripoistenia máte?

Stret so zverou je najčastejšie vo forme pripoistenia k  povinnému zmluvnému poisteniu. Keď sa rozhodnete, že si ho vybavíte, je dobré premyslieť si, či nepotrebujete aj ďalšie výhodné typy. K obľúbeným patria:


  • pripoistenie úrazu vodiča,
  • pripoistenie úrazu posádky,
  • pripoistenie batožiny,
  • pripoistenie živelnej udalosti,
  • pripoistenie čelného skla.


Ponuka sa líši v závislosti od poisťovní. Základnú ponuku by však mali mať všetky poisťovne rovnakú alebo veľmi podobnú.

Vyberte si najvýhodnejšie poistenie stretu so zverou

Poistenie stretu so zverou má v portfóliu každá  poisťovňa. Niektoré vám poskytnú výhodnejšie podmienky, iné zas menej. Na to, aby ste zistili, ktorá možnosť je pre vás najvýhodnejšia, si ich musíte všetky porovnať. Prejdite si ponuku na slovenskom trhu a uistite sa, že vybraný balík je pre vás najlepší. Kryte seba aj svoj majetok vo všetkých životných situáciách.


Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 09. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne zdemolované. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • Porucha auta
    15. januára 2023|Martina Pisarčíková
    Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

    Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

  • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

    Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

  • chlap telefonujúci pri svojom odretom aute
    28. novembra 2022|Lívia Ovcarčíková
    Škoda na vozidle spôsobená neznámym vinníkom: Ako ju riešiť?

    Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorú ste nezavinili, zo zákona máte nárok na náhradu škody z PZP vinníka. Čo však v prípade, že vinník z miesta utiekol alebo je neznámy? Na parkovisku si nájdete oškreté alebo narazené auto alebo ho poškodia vandali či petardy. Pozrime sa spolu na niekoľko typov takýchto udalostí a ich riešenie.

  • havarované auto na ceste
    22. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

    Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

  • prasknute-celne-sklo
    02. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Prasknuté čelné sklo: Ako postupovať?

    Prasknuté čelné sklo nie je maličkosť. Neprejdete s ním stanicou technickej kontroly, môžete zaň dostať pokutu, môže byť rizikové na cestách a jeho oprava je drahá. Na základe rozhodnutia súdov je možné, aby ste si takúto výmenu skla hradili z PZP toho, kto vám ju spôsobil. Ak sa ale vinník neprizná, keďže dokazovanie je značne zložité alebo ho ani nechytíte, existujú aj iné spôsoby, ako získať poistné krytie.