Porucha auta

Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

Všetko, čo potrebujete vedieť o havarijnom poistení

Havarijné poistenie je dobrovoľným poistením, ktoré slúži na krytie vášho zdravia a majetku. V praxi to znamená, že ak sa stane nehoda, poisťovňa by vám mala preplatiť poškodenie vášho auta či batožiny, liečebné náklady a podobne.

Kasko kryje viacero oblastí. Presnejšie ide o:

  • škody spôsobené nehodou bez ohľadu na to, či ide o čiastočnú, alebo totálnu škodu,
  • škody spôsobené živlami alebo ich pôsobením, napríklad silný vietor, povodeň a krupobitie,
  • škody spôsobené zničením vozidla v dôsledku vandalizmu alebo menšie krádeže,
  • škody, ku ktorým patrí napríklad poškodenie čelného skla, strata batožiny, poškodenie kolies a iné.


Pri uzatváraní sa môžete rozhodnúť, či si vyberiete poistenie bez, alebo so spoluúčasťou. Spoluúčasť predstavuje zmluvne dohodnutú sumu, ktorou sa budete podieľať na škode. Inak povedané, ak sa stane škoda, túto časť budete musieť zaplatiť zo svojho. Spoluúčasť môže byť vyjadrená presnou sumou alebo percentom.

Poistenie so spoluúčasťou býva spravidla lacnejšie, no nie je také výhodné, ako sa na prvý pohľad zdá. Pri väčších škodách totižto budete musieť doplácať aj stovky či tisíce eur. Pred uzatvorením kaska so spoluúčasťou si preto všetko dobre premyslite.


Výluky a krátenia havarijného poistenia

Okrem toho, čo kasko kryje, je dôležité vedieť aj o výlukách a kráteniach, kedy vám poisťovňa nepreplatí časť alebo celú škodu.

Výluky predstavujú riziko alebo udalosť, na ktorú sa poistenie nevzťahuje. Ak by sa teda náhodou takáto udalosť stala, škodu budete musieť zaplatiť sami. Konkrétne ide o udalosti alebo riziká, ako:


  • úmyselné poškodenia vozidla,
  • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,
  • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,
  • škody spôsobené nesprávnou obsluhou, údržbou alebo neschváleným používaním vozidla,
  • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou.


Následne existuje ešte tzv. krátenie poistenia. V takýchto prípadoch vám poisťovňa preplatí len určitú časť zo škody. Jej výška závisí od samotného krátenia aj poisťovne. K najčastejším situáciám, kedy sa poistenie kráti, patrí:


  • používanie vozidla po požití alkoholu alebo iných návykových látok,
  • neuhradenie poistenia v lehote splatnosti,
  • nesprávna obsluha vozidla.


Rada odborníka

Každá poisťovňa má  iné podmienky výluk a krátenia poistenia. Pred uzatvorením zmluvy si ich dobre preštudujte, aby ste v budúcnosti vedeli, aké stanovisko od poisťovne môžete očakávať.

Pomoc v núdzi

Porucha na vozidle je situácia, v ktorej človek často nevie, čo robiť. Platí to najmä vtedy, ak je noc alebo ste ďaleko od domova. Tu je vhodné preto povedať, že môžete o pomoc požiadať poisťovňu, a to aj napriek tomu, že sa vozidlo nestalo nepojazdné nehodou. Niektoré základné asistenčné služby pri poruche sú aj v balíku k PZP, no omnoho košatejšie služby môžeme nájsť v kasko poistení.

Asistenčné služby

Pomoc pri poruche možno jedným slovom zhrnúť pod asistenčné služby. Tie poisťovne delia do viacerých kategórií. Pomoc v núdzi pri komplexnej nepojazdnosti vozidla je obvykle služba bezpoplatková a zaistí odtiahnutie auta alebo uchovanie auta na niekoľko dní. Služba sa líši obvykle tým, do akej výšky je odťah vozidla krytý poisťovňou. Niekedy je to do 100 eur, inokedy do 200 eur. Pomoc vám poisťovňa poskytne aj vtedy, ak chcete pokračovať v ceste ďalej, ale auto je nepojazdné. Vtedy vám môže napríklad preplatiť lístok vlakom alebo autobusom. V základe býva takisto kryté napríklad zamrznutie paliva alebo zlyhanie autobatérie. Vtedy sú možné zásahy priamo na mieste, prípadne sa zabezpečí odťah. Rozdiel je ale v cene. Do akej výšky sa zásah hradí z poistky a kedy sa dopláca z vlastného.

Prémiové služby pre vaše pohodlie

Ak si zvolíte vyššiu starostlivosť, tak v rámci asistencie k havarijnej poistke môžete mať napríklad aj vyhľadanie autoservisu, náhradné ubytovanie, opravu a konzultáciu cez telefón. Bežné je napríklad aj dodanie paliva, ako aj pomoc pri otváraní. Poisťovňa môže zabezpečiť aj návrat domov, ak je auto nepojazdné, ale je tu aj možnosť zapožičania náhradného vozidla. Možnosti aj limity, do ktorých poisťovňa služby hradí, sú súčasťou poistnej zmluvy.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Záchrana v opitosti

Ak ste pili a zrazu ste si spomenuli, že ste autom, niektoré poisťovne poskytujú aj takzvanú službu drink taxi. V preklade to znamená, že prídu dvaja pracovníci poisťovne a jeden sadne do vášho auta a dopraví vás aj auto domov. Aj takáto služba je dostupná v niektorých poisťovniach v rámci havarijného poistenia. Treba však počítať, že takáto taxislužba nie je lacnou záležitosťou a hoci vás poisťovne aj s autom bezpečne odvezú a privezú kam chcete, hradiť tieto služby nebudú. Nie sú lacné, no rozhodne lacnejšie, ako nechať sa chytiť políciou alebo nebodaj spôsobiť haváriu.

Pomôcť vedia aj pripoistenia

Okrem asistenčných služieb vedia havarijné poistenie rozšíriť aj  zaujímavé pripoistenia, ktoré krytie škôd rozširujú. Výslednú cenu poistenia síce mierne navyšujú, no rozhodne stoja za to. K tým, ktoré si vodiči vyberajú najčastejšie, patria:


  • pripoistenie sedadiel,
  • úrazové pripoistenie,
  • pripoistenie vodiča a posádky,
  • pripoistenie skiel,
  • pripoistenie stretu so zverou,
  • pripoistenie škôd spôsobených živlami,
  • pripoistenie škôd spôsobených výtlkmi.


Rada odborníka

Pripoistenie môžete v niektorých prípadoch dostať aj za zvýhodnenú cenu alebo na určitý čas zadarmo. Je to napríklad vtedy, keď v poisťovni už máte nejakú zmluvu uzatvorenú.

Havarijné poistenie auta a jeho cena

Cena havarijného poistenia nie je jednotná a odvíja sa od množstva rôznych parametrov, ako napríklad:


  • Výkon – platí, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým je poistenie drahšie. Poisťovňa predpokladá, že spraví viac škôd ako menšie a menej výkonné vozidlo.


  • Hmotnosť vozidla – tu platí to isté, čo pri výkone. Väčšie autá vedia spraviť viac škôd ako menšie.


  • Výrobca a model vozidla – niektoré poisťovne majú prirážku na niektoré značky a modely vozidla.


  • Rok výroby – cena vozidla stúpa do veku približne 10 rokov. Následne klesá alebo zostane rovnaká, pretože poisťovne už nepredpokladajú, že by ste ho využívali na dlhé cesty.




Cena poistenia následne závisí aj od samotnej poisťovne. Niektoré vám poskytnú nižšie ceny, iné zas vyššie. Okrem toho v niektorých prípadoch môžete získať aj výhodné a zaujímavé bonusy, ktoré celkovú sumu znížia o niekoľko eur. K bonusom, ktoré poisťovne poskytujú najčastejšie, patria:


  • Dieťa v rodine – väčšina rodičov získava za dieťa v rodine zaujímavé zľavy z celej sumy poistenia.


  • Benefity za bezškodový priebeh – ak jazdíte určité obdobie bez škôd, napríklad rok alebo dva, poisťovňa vás odmení nižšou sumou za poistenie.


  • Trvalý pobyt v dedine alebo v malom meste – to isté platí aj vtedy, keď žijete v malom meste alebo na dedine, kde je nízke riziko zrážky alebo inej škodovej udalosti.


  • Ďalšie poistenia – cena za kasko je nižšia aj vtedy, keď máte v poisťovni uzatvorené ďalšie zmluvy.

Online havarijné poistenie auta

Ešte predtým, ako si jedno z poistení vyberiete, si nezabudnite jednotlivé možnosti  dobre porovnať. Zistite, ktorá poisťovňa vám poskytne nielen najlacnejšie, ale aj najzaujímavejšie poistenie s vysokým krytím. Uistíte sa tak, že ponuka, ktorú ste si vybrali, vám skutočne sedí a vyhovuje všetkým vašim požiadavkám.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 09. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne zdemolované. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • nehoda-zahranici
    10. novembra 2024|Martina Dudová
    Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

    Havarijné poistenie, nazývané aj kasko, poskytuje poistnú ochranu pre vaše motorové vozidlo. Kryje najmä škody spôsobené dopravnou nehodou, odcudzením, vandalizmom, hlodavcami alebo živelnou udalosťou. Hoci nejde o povinné poistenie, v prípade poškodenia vozidla alebo jeho obvyklej výbavy vám môže ušetriť tisíce eur. Poisťovňa za vás zaplatí opravu alebo vám nahradí finančnú stratu.

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 16. septembra 2024|Lívia Voskárová
    Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení

    Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?