Bicykel nie je lacná záležitosť. A prísť oň sa rovná nielen finančnej strate, ale súčasne znamená, že vám možno stroskotá aj cyklistická sezóna. Teda v prípade, že bicykle nemáte správne poistený. Ako si však poistiť bicykel či už na záhrade, alebo niekde v záhradnom domčeku, či v pivnici?
Na Slovensku má poistenie zmysel
O tom, že poistenie bicykla rozhodne nie je zbytočnosť hovoria aj štatistiky z polície. Na Slovensku totiž zlodeji ročne ukradnú stovky bicyklov. A poistenie bicykla je možnosť, ako sa dostať k poistnému plneniu aj keď vám bicykle ukradnú.
Poistenie bicykla neponúka však na Slovensku každá poisťovňa a preto je vhodné spraviť si prieskum, alebo využiť poistné kalkulačky a porovnávače. A tak isto je nutné zaistiť, aby takéto poistenie pokrylo všetko, čo potrebujete. Skrátka, aby ste si neplatili poistenie zbytočne a napríklad nemali poistenú krádež z domu, keď máte bicykle v pivnici a podobne.
Ako si nastaviť poistenie bicykla?
Najprv je dôležité nastaviť, aby bol poistený bicykle taký, aký máte. Teba poistenie krádeže bicykla alebo elektrobicykla, a to hocikde, nielen na adrese poistenia, ako je to v prípade poistenia domácnosti. „Cyklisti si môžu vybrať, či si bicykel poistia na jeden, dva alebo na tri roky, pričom toto poistenie je platné nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí,“ vysvetľuje Kristína Šafáriková, produktová manažérka B2B a bankopistenia poisťovne Generali.
Nový aj starší, ale iba do troch rokov
Najvodnejšie je samozrejme poistiť si nový bicykel priamo pri jeho kúpe, ale poistiť je možné aj starší bicykel a to do veku 3 rokov. „Ak ste si v minulosti bicykel zakúpili a nepoistili, môžete sa informovať u svojho predajcu ohľadne dopoistenia, pričom je predajcovi potrebné priniesť záručný list, pokladničný doklad, ako aj bicykel,“ radí Kristína Šafáriková. Poisťovne však poisťujú bicykle obvykle len do veku troch rokov. Pretože následne už sa veľmi ťažko ohodnocuje jeho cena, nakoľko aj bicykle starnú a strácajú na cene.
Poistenie asistenčných služieb
Veľkou výhodou o ktorej mnoho cyklistov ani netuší je, že aj poistenie bicykla v sebe skrýva asistenčné služby. To už poznáme ako z cestovného poistenia, tak aj z poistenia automobilov.
Čo to znamená pri bicykli? Napríklad aj to, že poistenie nie je len o krádeži, ale poskytuje servis aj pre samotného cyklistu. Aj v prípade, že ku krádeži nedôjde, ale má napríklad nehodu. V prípade nehody asistenčné služby k poisteniu bicykle zabezpečia odvoz cyklistu do zdravotníckeho zariadenia, odvoz bicykla do servisu či jeho opravu pri nehode.
Poistite si aj zodpovednosť
Ide o veľmi dôležitú súčasť poistenia. Aj pri cyklistike dochádza k nehodám a často sú na vine práve cyklisti. Podľa policajných štatistík počet nehôd, ktoré zavinia cyklisti každý rok, mierne stúpa. Minulý rok zavinili cyklisti 438 dopravných nehôd, čo je o 13 percent viac ako v roku 2017. Najviac nehôd cyklistov sa stáva práve počas leta.
Ak je vinníkom nehody vodič auta, škoda je hradená z jeho povinného zmluvného poistenia. Ak nehodu spôsobil cyklista, za škodu zodpovedá on. No pokiaľ má uzatvorené poistenie zodpovednosti v rámci svojho majetkového poistenia, škodu zaňho uhradí poisťovňa.
„Poistných udalostí, ktoré zavinil cyklista a spôsobil škodu na zdraví či majetku iného, evidujeme každý rok v desiatkach. Najčastejšie ide o škody, keď cyklista jazdou po chodníku narazil do chodca a spôsobil mu zranenie, alebo nedal prednosť vozidlu a poškodil ho. Časté sú aj škody, keď deti pri nepozornej jazde na bicykli zrazia chodcov,” vysvetľuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.
Preto rozhodne nezabudnite na poistenie zodpovednosti pred tým, ako s bicyklom vyrazíte na cesty. Toto poistenie kryje všetky škody, ktoré spôsobí poistený alebo členovia jeho domácnosti na zdraví či majetku inej osoby.