kuna-poskozuje-vuz

Kuna dokáže poškodiť vaše auto. Ako sa jej zbaviť?

8. 6. 2020 | Aktualizované: 17. 5. 2024
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Vandali či nepozorní vodiči iných áut nie sú jedinými nepriateľmi vášho vozidla. Jedným z najväčších škodcov je – na prvý pohľad veľmi milé a neškodné zvieratko – kuna. Jej milým výzorom sa však rozhodne nenechajte oklamať. Ak sa vám totiž nasťahuje do auta, dokáže v ňom narobiť veľké problémy. Chcete vedieť, ako ju od návštevy vášho vozidla odradiť? Čítajte ďalej, poradíme vám.

Kuny hľadajú “len” trochu tepla

V našich podmienkach sa vyskytujú dva druhy kún: kuna lesná a kuna skalná (ktorú možno poznáte pod zastaralými názvami kuna domáca alebo kuna domová). Oba druhy kún sa radi zdržujú nielen v okolí ľudských obydlí, ale aj priamo v nich. Kuny pritom už dávno nie sú len problémom dedín. Postupne sa sťahujú aj do hustejšie osídlených lokalít v mestách.

Problémy s kunami preto vôbec nie sú ojedinelé. Práve naopak. Dejú sa počas celého roka, no so zimným obdobím sa ich výskyt zvyšuje. Preto buďte obozretní.

Prečo vlastne kuny tak rady vchádzajú pod kapotu auta? Jednoducho preto, že ich láka teplo, keď je motor ešte zahriaty. Dostať sa pod kapotu je pre ne hračka. A keď si v aute nájdu pohodlné miestečko, začnú hrýzť všetko, čo im príde pod zuby.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.

Malé zviera – veľké problémy

Kuny nepoznajú žiadne prekážky. Okúsavajú káble a jednotlivé súčiastky, aby sa mohli dostať ďalej. Okrem nepríjemného zápachu, trusu a chlpov tak za sebou zanechávajú

nemalé problémy, predovšetkým tieto:

  • Rozhryzené káble. Práve káble kuny poškodzujú najčastejšie. Dokážu poškodiť celé káblové zväzky, ktorých oprava môže byť značne nákladná. Chutia im však aj podtlakové hadičky, izolácie, manžety, ale aj textilná protihluková výplň kapoty.

  • Poškodená elektroinštalácia. Kuny rozhodne nepohrdnú ani elektroinštaláciou. Vyslovene im totiž vonia ich bužírková ochrana.

  • Zadretý motor. Rozhryzené káble môžu viesť k zničeniu riadiacej jednotky a zadretému motoru. To je problém, ktorému by ste sa rozhodne chceli vyhnúť.

  • Rozhryzené drôty od zapaľovania. Kunám chutia aj izolácie drôtov od zapaľovania. Väčšinou ich poškodia tak, že sa auto stáva nepojazdným.

Vyčíňanie kuny si uvedomíte hneď na druhý deň, keď sa vám auto nepodarí naštartovať. V priebehu jednej noci ho totiž dokáže kompletne vyradiť z prevádzky. V horších prípadoch môže vozidlo dokonca začať horieť.

Trápi vás kuna? Ako sa jej zbaviť?

Vzhľadom na problémy, ktoré kuna spôsobuje, sa s ňou jednoducho nedá spolunažívať. Našťastie existuje hneď niekoľko (viac či menej účinných) spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť dostať ju z vášho auta alebo pôsobia preventívne:

#1 Zaparkujte auto v garáži

Najpraktickejšou možnosťou je zaparkovať vozidlo v garáži. Tú však nemá každý a pri nepozornosti sa kuna dokáže dostať aj do nej. Ak garáž nemáte, ponúkame aj ďalšie možnosti.

#2 Použite pascu na kuny

Pasce a lapače sú jedným z najšetrnejších spôsobov, ktorá kunu uväzní, ale neublíži jej. Keď potom odveziete kunu dostatočne ďaleko, máte spolovice vyhraté. Samozrejme, kým sa neobjaví ďalšia.

#3 Kúpte si špeciálne prípravky proti kunám

V obchodoch s autodoplnkami nájdete rôzne spreje alebo iné prípravky, ktoré kunám nepríjemne zapáchajú. Nie je potrebná žiadna špeciálna aplikácia – stačí, keď ich jednoducho nastriekate na kapotu. Môžete využiť aj prípravky na báze chlóru, pri nich však postupujte mimoriadne opatrne. Dávajte si pozor, kde ich aplikujete, inak dokážu spraviť viac škody ako úžitku.

#4 Nasaďte do boja elektronický plašič

Na kunu môžete použiť akustický alebo ultrazvukový odplašovač. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že akustický budete počuť aj vy. Ultrazvukový plašič počujú iba hlodavce. Ich nevýhodou je, že to nie je práve najlacnejšie riešenie.

#5 Siahnite po babských receptoch

Na kuny neplatia len chémia a pokročilé technológie. Často zaberú aj jednoduché babské recepty, ako savo, citrusový olej či tekuté mydlo, ktoré nalejete na hubku a umiestnite do priestoru motora. Na rovnaké miesto môžete zavesiť aj WC blok. Ich vôňa je pre kuna taká silná, že by sa mali vyhnúť vášmu autu oblúkom. Zaujímavým nápadom je tiež rozsypať okolo vozidla čierne korenie. A niektorí ľudia nedajú dopustiť na účinok ľudských vlasov alebo psích chlpov, ktoré nechajú v aute. Pach z nich kuny odradí, aby do auta vliezli.

Proti kunám sa poistite

Ak už problémy s kunami máte, určite sa obrňte trpezlivosťou. Zbaviť sa ich totiž nebude úplne jednoduché. Kuny sa totiž na svoje obľúbené miesta rady vracajú, často aj s ďalšími kamarátkami. Pri všetkých spôsoboch plašenia buďte navyše obozretní, pretože kuna je zákonom chránený živočích.

Škody spôsobené kunou sú často nielen veľké, ale hlavne drahé. Ak sa teda chcete vyhnúť ich plateniu, nezabúdajte na správne poistenie. Špeciálne prípravky či babské rady sú síce skvelým pomocníkom, no stopercentnú ochranu pred kunami vám nezaručia.

Pozor však, vo väčšine prípadov len základné povinné zmluvné poistenie nestačí. Škody spôsobené kunou sú však spravidla zahrnuté v havarijnom poistení. Vopred si však zistite, či ju vaša poisťovňa z poistky uhradí alebo nie. Nie všetky poisťovne majú totiž v poistných podmienkach zahrnuté aj toto riziko.

Náš tip

Poistenie proti hlodavcom majú v havarijnom poistení zahrnuté napríklad tieto poisťovne:

Ďalšou možnosťou je pripoistiť si stret so zverou alebo poškodenie auta zvieraťom, ktoré väčšina poisťovní ponúka ako doplnkové poistenie k PZP. Takýmto spôsobom si svoje vozidlo ochránite pred akýmkoľvek poškodením zvieraťom, nielen pred škodami napáchanými kunami.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?