V rámci povinného zmluvného poistenia existujú špecifické situácie, kedy poisťovňa odmietne škodu preplatiť. Takéto prípady sa označujú ako výluky z poistenia. Ich správne pochopenie vám pomôže predchádzať nepríjemným prekvapeniam v prípade poistnej udalosti. Prečítajte si, aké výluky z PZP sa v poistných podmienkach poisťovní vyskytujú najčastejšie.
Čo sú výluky z poistenia?
Výluky z poistenia sú situácie, v ktorých poisťovňa odmietne preplatiť vzniknutú škodu. Znamená to, že ak ku škode dôjde za podmienok, ktoré sú vo výlukách uvedené, náklady budete hradiť vy.
V každej poistnej zmluve sú zahrnuté podmienky, ktorých súčasťou sú aj výluky. To platí pre všetky typy poistení od cestovného poistenia až po poistenie majetku. Je preto dôležité, aby ste mali prehľad o tom, na čo sa poistenie vzťahuje a na čo sa, naopak, nevzťahuje.
Vždy si starostlivo preštudujte poistné podmienky, aby ste vedeli, čo vaše poistenie kryje.
#1 Škody zapríčinené vlastným konaním
Možno sa vám to už stalo. Parkovali ste v garáži a nechtiac ste svoje auto oškreli. Prípadne máte autá dve a jedným ste oškreli to druhé. Ak by ste v takýchto prípadoch žiadali náhradu škody, nedočkáte sa jej. Škody zapríčinené vlastným a nesprávnym konaním sú výlukou z poistenia.
Na uvedené škody si však môžete uplatniť iný typ poistenia. Ak ste v situácii, kedy ste oškreli jedno svoje auto druhým, pomôže vám havarijné poistenie. Pri poškodení majetku, napríklad garáže alebo plota, využite poistenie nehnuteľnosti.
#2 Prasknuté čelné sklo
Čelné sklo je častým zdrojom komplikácií, s ktorými sa stretáva veľké množstvo vodičov. Problémom pri prasknutom čelnom skle je, že len málokedy poznáte vinníka. Väčšina vodičov si prasklinu všimne neskoro, po odstavení auta doma alebo na parkovisku.
Existuje jediná situácia, kedy vám poisťovňa rozbité čelné sklo z PZP preplatí. Je to vtedy, keď vinníka poznáte a k činu sa prizná. Škoda sa následne prepláca práve z jeho PZP.
V iných situáciách vám však poisťovňa len so základným PZP výmenu čelného skla nepreplatí. Aj tu však máte dve možnosti. Tou prvou je havarijné poistenie. Druhou je pripoistenie čelného skla k PZP. Druhá možnosť je často praktickejšia a siahajú po nej mnohí vodiči.
#3 Nemajetková ujma
Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste si pripoistili aj nemajetkovú ujmu? Ak áno, pravdepodobne vás sklame informácia, že niečo také nie je možné. Práve preto od vás môže poškodený vymáhať peniaze napríklad za psychickú ujmu. PZP ju však nezahŕňa a platiť ju budete musieť zo svojho. PZP sa zameriava hlavne na náhradu majetkovej škody, teda na fyzické škody spôsobené pri dopravnej nehode, ako sú poškodenie vozidla alebo zdravotné náklady spojené s úrazmi.
#4 Škoda na majetku po vystúpení
Tovar alebo majetok nachádzajúci sa v aute je krytý povinným zmluvným poistením. Ak sa mu počas prevážania niečo stane, poisťovňa by vám ho mala preplatiť. Akonáhle však majetok opustí vozidlo a zničí sa napríklad pádom z kufra, ide o výluku z poistenia. Takto vzniknuté škody nemožno hradiť z PZP.
Zvážte poistenie právnej asistencie. Tento typ poistenia vám môže pokryť náklady na právne služby, ak sa dostanete do sporu s poisťovňou alebo tretími stranami po nehode, kde PZP škody nekryje.
#5 Omamné látky
K výlukám z PZP sa radí aj vplyv omamných látok, napríklad drog alebo alkoholu. To znamená, že ak ste boli pri nehode pod vplyvom takýchto látok, poisťovňa vám žiadne škody nepreplatí.
Za škody je zodpovedný vodič
Ak si plánujete požičať auto od známeho, dopredu si zistite, či má platné PZP. V prípade havárie alebo inej škody by ste totiž platili všetko vy zo svojho vlastného vrecka. Vlastník auta nemusí platiť nič, pretože za všetky udalosti zodpovedá osoba sediaca za volantom.
Výluky z poistenia sú individuálne
V mnohých prípadoch sa môžete stretnúť s tým, že jedna poisťovňa berie určitú situáciu ako výluku, no druhá nie. Práve preto spravíte dobre, ak si pred podpísaním zmluvy preštudujete podmienky poisťovní. Nezabudnite si taktiež jednotlivé PZP porovnať a zistiť, ktoré je výhodnejšie.