žena řídí podle navigace

Aké sú výluky z PZP?

27. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Vybavenie a následné pravidelné platenie povinného zmluvného poistenia je pre väčšinu vodičov samozrejmosťou. To, čo však takou samozrejmosťou už nie je, sú menšie detaily, ktoré sa s ním spájajú. K nim sa radia aj výluky z poistenia. Na čo si dať pozor a kedy sa na PZP netreba spoliehať?

Škody zapríčinené vlastným konaním 

Určite sa vám to už stalo. Parkovali ste v garáži a nechtiac ste svoje auto oškreli. Poprípade máte autá rovno dve a jedným ste oškreli druhé. Ak by ste v takýchto prípadoch žiadali náhradu škody, nedočkáte sa jej. Škody zapríčinené vlastným, a nesprávnym, konaním sú výlukou z poistenia

Na spomenuté škody môžete uplatniť iný typ poistenia. Ak ste v situácií, kedy ste oškreli jedno auto druhým, pomôže vám havarijné. Pri zničení majetku, napríklad garáže alebo plota, využite poistenie nehnuteľnosti.

Prasknuté čelné sklo 

Čelné sklo je starým a dobre známym problémom. Potýka sa s ním veľké množstvo vodičov a jeho vybavenie je často nikdy nekončiacim procesom. Problémom pri prasknutom čelnom skle je to, že len málokedy máte vinníka. Väčšina si prasklinu všimne neskoro, po odstavení auta doma alebo na parkovisku.

V takejto situácií máte len dve možnosti. Tou prvou je  havarijné poistenie. Druhou pripoistenie čelného skla k PZP. Druhá možnosť je často praktickejšia. Mnohí vodiči po nej siahnu. Nikdy neviete, kedy môže kamienok vystreliť a sklo zničiť. 

Existuje však situácia, kedy sa rozbité čelné sklo platí z PZP. Je to vtedy, keď vinníka máte a k činu sa prizná. Škoda je následne preplácaná práve poistením druhej strany. 

Meškanie platby 

Výluku z poistenia môže poisťovňa uplatniť aj vtedy, ak meškáte s platbou poistného. Inštitúcie neprihliadajú na to, že zmluva je platná. Ak ste nezaplatili, spôsobené škody budete musieť uhradiť sami. 

Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Nemajetková ujma 

Premýšľali ste niekedy nad tým, že by ste sa dali pripoistiť aj proti nemajetkovej ujme? Ak áno, pravdepodobne vás sklame informácia, že  niečo také nie je možné. Práve preto od vás môže poškodený vymáhať peniaze napríklad za psychickú ujmu. PZP ju však nezahŕňa a platiť ju budete musieť zo svojho.


ruka muže na volantu

Škoda na majetku po vystúpení 

Tovar alebo majetok nachádzajúci sa v aute je povinným zmluvným poistením krytý. Ak sa mu počas prevážania niečo stane, poisťovňa by vám ho mala preplatiť. Akonáhle však majetok auto opustí a zničí sa napríklad pádom z kufra, ide o výluku z poistenia. Škody nemožno hradiť z PZP. 

Omamné látky 

K výluke z PZP sa taktiež radí vplyv omamných látok, ako napríklad drogy alebo alkohol. To znamená, že v prípade nehody vám poisťovňa nepreplatí žiadne škody. 

Za škody je zodpovedný vodič 

Ak si niekedy v budúcnosti plánujete požičať auto od známeho,  dopredu si zistite, či má platné PZP. V prípade havárie alebo inej škody by ste totižto platili všetko vy, zo svojho vlastného vrecka. Vlastník auta nemusí platiť nič, pretože za všetky udalosti zodpovedá osoba sediaca za volantom

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Výluky z poistenia sú individuálne 

V mnohých prípadoch sa môžete stretnúť s tým, že jedna poisťovňa berie určitú situáciu ako výluku, no druhá nie. Práve preto spravíte dobre, ak si pred podpísaním zmluvy preštudujete podmienky poisťovní. Nezabudnite si taktiež jednotlivé PZP porovnať a zistiť, ktoré je výhodnejšie.

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?