Kľúče od nového auta

Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

23. 4. 2024
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

Ceny áut v roku 2024: Čaká nás ďalšie zdražovanie?

V období po pandémii sme boli svedkami neustáleho zdražovania nových i jazdených automobilov. Rast cien neovplyvnila len samotná koronakríza, súvisiace lockdowny a nedostatok čipov, ale aj problémy s dopravou, rastúce ceny kľúčových komodít a energií.

Situácia v automobilovom priemysle sa však postupne stabilizuje a predpokladá sa, že dôjde k nadmernej produkcii automobilov. V dôsledku prebytku automobilov je možné, že medzi automobilkami sa začne cenová vojna a autá budeme pravdepodobne kupovať lacnejšie. Ak teda máte zálusk na nové auto aj vy, zdá sa, že práve v tomto roku bude na jeho nákup ideálna príležitosť.

Auto na splátky: Na výber máte niekoľko možností

Pred kúpou auta zvážte viaceré možnosti financovania. Ak máte našetrené finančné prostriedky, máte spolovice vyhraté. Ak nie, stále si môžete vybrať medzi úverom na auto a lízingom, prípadne využiť ponuku financovania priamo od predajcu.

Primárny rozdiel je vo vlastníctve vozidla. Kým o úver na auto žiadajú väčšinou vodiči, ktorí sa chcú stať okamžitými a výlučnými vlastníkmi vozidla, autá na lízing si berú mladí podnikatelia alebo vodiči, ktorým neprekáža, že si na výlučné vlastníctvo budú musieť počkať. Obmedzené vlastníctvo kupovaného vozidla je však len banalitou oproti tomu, o koľko peňazí vás dokáže pripraviť nevhodne zvolené riešenie financovania.

Financovanie vozidla od predajcu

V prípade, že si kupujete nové vozidlo, samotný predajca vám môže poskytnúť hneď niekoľko foriem financovania. Spravidla ide o nákup na splátky bez navýšenia, spotrebný úver alebo lízing. Zaujímavé môže byť napríklad financovanie na tretinky, pri ktorom vám predajca sprostredkuje spotrebný úver s ročnými splátkami v rovnakej výške alebo iné rozdelenie splátok.

Ponuky financovania si u predajcu rozhodne preverte, vďaka konkurenčnému tlaku medzi automobilkami môžete totiž v niektorých prípadoch získať naozaj výhodnú formu bezúročnej pôžičky.

Úver na auto

Spotrebný úver si, samozrejme, dokážete vybaviť aj sami. Na kúpu nového alebo jazdeného vozidla môžete požiadať v banke alebo splátkovej spoločnosti o účelový spotrebný úver, respektíve úver na auto. Finančné inštitúcie však od vás budú vyžadovať zdokladovanie použitia poskytnutých peňažných prostriedkov predložením faktúry. Preto ho nemôžete využiť na nákup auta od známeho alebo inej fyzickej osoby.

V tomto prípade môže ako istá forma náhrady slúžiť bezúčelový spotrebný úver, kde sa dokladovanie nevyžaduje. Môžete ho teda využiť, ak potrebujete kúpiť auto na splátky od súkromnej osoby.

Rozdiel medzi účelovým a bezúčelovým úverom však nespočíva len v účelovosti poskytnutia finančných prostriedkov, ale aj vo výške úrokov, ktoré za ne zaplatíte. Bezúčelový spotrebný úver je spravidla o niečo drahší než účelový úver na auto, jeho vybavenie je však jednoduchšie. Ako klient banky si ho často dokážete vybaviť aj cez internet, čím vlastne dokážete získať auto na splátky online.

Pri výbere úveru na auto tiež sledujte, či je úrok fixovaný na celú dobu splatnosti úveru alebo či sa môže počas doby splácania meniť. Navyše, s úverom sa spájajú viaceré poplatky (napr. poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za vedenie úverového účtu), ktoré vo finálnej sume auta určite zohľadnite.

Ak si kupujete auto na úver, daň z pridanej hodnoty sa odpočítava jednorazovo, a to okamžite pri vystavení faktúry od predajcu auta.

Poznáte výhody a nevýhody úveru na auto?

V prípade, že si budete auto financovať prostredníctvom úveru:

  • budete jeho majiteľom ihneď bez akéhokoľvek čakania,

  • na rozdiel od lízingu ste oslobodení od akontácie,

  • nemáte povinnosť uzatvoriť havarijné poistenie, avšak pri nových autách ho rozhodne odporúčame.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Naopak, k nevýhodám úveru na vozidlo patrí to, že banka vám ho nemusí poskytnúť. Kritériá bánk sú totiž nekompromisné. V prípade, že ste v minulosti mali problémy so splácaním akejkoľvek pôžičky, pripravte sa pri žiadosti o úver na možné komplikácie. Získať totiž auto na splátky aj pre dlžníkov vôbec nie je jednoduché.

Auto na lízing

Ďalším štandardným spôsobom financovania vozidla je jeho kúpa na lízing. V súčasnosti patrí k najčastejším spôsobom financovania auta na splátky. Auto v tomto prípade kupuje lízingová spoločnosť a vám ho prenajme za odplatu.

Skutočným majiteľom auta sa stanete po splatení splatení splátok, poplatkov a akontácie, ktorá pri lízingu predstavuje asi 30 – 40 % ceny auta. V rámci lízingu sa platí aj spracovateľský poplatok za uzatvorenie zmluvy a neskôr budete platiť aj poplatok za prevod vlastníctva vozidla. Veľkým mínusom lízingu je aj to, že prevod vlastníctva je administratívne aj časovo pomerne náročný.

Ak kupujete auto na lízing a ste platiteľom dane z pridanej hodnoty, daň si uplatníte zo splatenej akontácie a aj z každej splátky, ktorú budete platiť spravidla raz mesačne.

Finančný vs. operatívny lízing

Ak ste sa rozhodli kúpiť si auto na lízing, môžete si vybrať z dvoch možností – financovanie cez finančný alebo operatívny lízing:

  • Finančný lízing využíva väčšina kupujúcich. Pri kúpe auta máte odkupné právo na vozidlo a po ukončení lízingu sa stanete majiteľom vozidla. Do obdobia, kedy lízing splatíte, zostáva auto v majetku spoločnosti poskytujúcej lízing. Lízingové spoločnosti obvykle požadujú prvú splátku vo forme preddavku – akontácie.

  • Operatívny lízing je pre vás vhodný, ak vozidlo nechcete vlastniť. Ide o formu prenájmu bez predkupného práva, po ktorého skončení zostane vozidlo majetkom prenajímateľa. O servis, údržbu a správu vozového parku stará prenajímateľ a po vzájomnej dohode môže zabezpečiť aj iné služby, napr. poistenie či diaľničné poplatky. Zmluva sa uzatvára bez potreby akontácie.

Akontácia v lízingu

V lízingu sa často stretávame s pojmom akontácia, ktorá predstavuje výšku preddavku alebo zálohy, resp. prvej splátky dohodnutej ceny, ktorú zaplatíte lízingovej spoločnosti z vlastných zdrojov. Jej minimálnu výšku stanoví lízingová spoločnosť.

Ak chcete získať auto na splátky bez akontácie, je to možné. Lízingovka vám totiž môže poskytnúť aj nulovú akontáciu. Avšak pozor, čím je akontácia nižšia, tým lízing viac preplatíte. Ak si to teda môžete dovoliť, zvoľte si radšej vyššiu akontáciu.

Aj financovanie na lízing má plusy a mínusy

Lízing auta je vo väčšine prípadov výhodnejším variantom, najmä pre vodičov, ktorí menej zarábajú alebo pre tých, ktorým banka odmietla poskytnúť úver. Lízingová spoločnosť totiž spravidla hodnotí len váš príjem, nie finančnú situáciu spolu so záväzkami.

To však nie je jediná výhoda lízingu. Lízing vám zaručí aj:

  • overenie pôvodu jazdeného automobilu lízingovou spoločnosťou,

  • možnosť okamžitého užívania automobilu,

  • starostlivosť o auto pri operatívnom lízingu.

Na druhej strane sú aj veci, ktoré nie sú až také výhodné:

  • platíte akontáciu, a musíte mať teda k dispozícii určitú hotovosť,

  • majiteľom vozidla je lízingovka,

  • musíte platiť havarijné poistenie, ktoré je vinkulované v prospech lízingovej spoločnosti.

Poistenie vozidla pri kúpe na splátky je špecifické

Ak si kupujete auto na lízing, pri výbere poistných produktov (nielen kaska, ale aj PZP) máte o niečo menšiu voľnosť. Spravidla si musíte zvoliť spomedzi poisťovní, ktoré majú zmluvu s lízingovou spoločnosťou.

Pri kúpe auta na úver však nemáte v tejto oblasti žiadne obmedzenia. Ponuky jednotlivých poisťovní si môžete slobodne porovnať a vybrať si produkt, ktorý najviac vyhovuje vašim požiadavkám. Zvoľte si preto výhodné PZP a k tomu zvážte aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Budete tak pripravení na všetko – aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.