Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

4. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.

Čo je to akontácia?

Akontáciu môžeme označovať rôznymi inými názvami, ako napríklad čiastočná či preddavková platba vopred, prípadne záloha. V praxi sa môžete tiež stretnúť s označením nultá splátka. Jej výška býva v zmluve vyjadrená percentuálne.

Dôležité je vedieť, že akontáciu musíte uhradiť z vlastných finančných zdrojov. Preto si dobre premyslite jej výšku a nesnažte sa zaplatiť príliš veľa, aby vám nezaťažila rozpočet a nepriviedla vás do finančných problémov.


Rada odborníka

Výšku akontácie si môžete niekedy zvoliť sami, inokedy je presne daná. V niektorých prípadoch je určená len minimálna hodnota, ktorú môžete navýšiť. Pri platbe akontácie pamätajte na to, že jej výška nepriamo ovplyvňuje výšku splátky a dobu splácania.

Kde sa akontácia využíva?

Akontácia sa najčastejšie využíva pri finančnom lízingu. Okrem toho sa s ňou však môžete stretnúť aj v týchto oblastiach:

  • preddavok odvodu tržby,
  • prvá platba nákupu na splátky,
  • preddavok pri hypotéke alebo stavebnom sporení,
  • akontácia v zahraničnom platobnom styku.

Aký je účel akontácie?

Hlavný účel akontácie sa mení v závislosti od toho, či ste prenajímateľ alebo nájomca. Pre prenajímateľa je akontácia dôležitá najmä na čiastočné krytie nákladov a zabezpečenie jeho právnych nárokov.

Pre nájomcu je akontácia určená najmä na zníženie výšky splátok a skrátenie doby splácania.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk

Akontácia pri lízingu

Akontácia je kľúčovou súčasťou lízingových zmlúv. Väčšina lízingových spoločností preferuje vyššie akontácie, najmä preto, že predmet zmluvy, čiže vozidlo, predstavuje pomerne veľkú investíciu.

V prípade lízingu sa zúčastňujú minimálne dve zmluvné strany:


  • prenajímateľ,
  • nájomca.


Prenajímateľom je lízingová spoločnosť, teda právnická osoba, ktorá vozidlo vlastní až dovtedy, kým ho nájomca úplne nesplatí. Nájomcom môže byť fyzická alebo právnická osoba. Nájomca môže majetok evidovať vo svojom účtovníctve a taktiež ho odpisovať.

Zaujímavosťou je, že akontácia môže mať pri finančnom lízingu peňažnú alebo vecnú formu. Peňažná forma je najčastejšie využívaná. Ide o klasickú platbu dohodnutej výšky pred odovzdaním predmetu zmluvy.

Vecný preddavok môže mať formu napríklad ojazdeného dopravného prostriedku alebo iného majetku, ktorý má znalecký posudok a presne stanovenú cenu. Tento spôsob platby sa využíva menej často, no v niektorých prípadoch sa s ním môžete stretnúť. Vzhľadom na to, že majetok vyžaduje znalecký posudok, je tento proces komplikovanejší a časovo náročnejší.

Od čoho sa odvíja výška akontácie?

Akontácia býva najčastejšie uvedená v percentách z ceny prenajatého predmetu, čiže vozidla. Jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu. Zvyčajne sa však pohybuje v rozmedzí od 10 do 20 %.

Auto na lízing bez akontácie

Lízing môže byť s akontáciou aj bez nej. Pri vybavovaní vozidla v lízingovej spoločnosti sa zvyčajne stretávate s prvou možnosťou. Netreba sa však čudovať. Prenajímateľ potrebuje určité finančné prostriedky na pokrytie nákladov a znižovanie finančných rizík.

Napriek tomu nie každý je schopný uhradiť vysokú akontáciu vo výške 10, 20 alebo dokonca 25 %. Preto sa mnohí snažia nájsť alternatívu bez preddavku. Dobrou správou je, že v súčasnosti na slovenskom trhu existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú túto možnosť. Vo väčšine prípadov vám však poskytnú len obmedzenú výšku pôžičky, takže ak plánujete kúpiť drahšie auto, nemusí to byť pre vás postačujúce.


Rada odborníka

Pri lízingu bez akontácie buďte opatrní a dávajte pozor na rôznych podvodníkov. Internet je plný lákavých a zaujímavých ponúk, z ktorých mnohé nie sú vôbec skutočné. Spoločnosť, ktorú si chcete vybrať, si overte. Ak má kamennú pobočku, dohodnite si osobné stretnutie.

Auto na notársku zmluvu bez akontácie

Pri predaji a nákupe áut na notársku zmluvu s akontáciou alebo bez nej buďte opatrní. Odborníci varujú, že ide o podvod. Ponuka môže na prvý pohľad vyzerať výhodne a dôveryhodne. Celý proces často pripomína klasické lízingové spoločnosti, vrátane uzatvorenia zmluvy a mesačných splátok. Avšak, kde je problém?

Najväčší problém spočíva v tom, že predajca väčšinou nie je skutočným majiteľom vozidla. V praxi to znamená, že nemá žiadne práva na vozidlo a nemá ho právo predať ďalej.

Kúpa auta na notársku zmluvu je lákavá pre tých, ktorí už majú nejaké úvery a vedia, že by nezískali klasický lízing. Notárska zmluva sa podpisuje priamo u notára a nezahŕňa žiadne overovanie príjmu alebo bonity klienta, čo sa môže zdať istejšie a reálnejšie.

Avšak samotný podpis zmluvy u notára nezaručuje, že po splatení jednotlivých splátok sa stanete skutočným majiteľom vozidla, obzvlášť, ak vozidlo nepredáva jeho pravý majiteľ.

Nezabúdajte na poistenie

Po zakúpení nového auta na lízing nezabúdajte na kvalitné povinné zmluvné poistenie. Bez neho nesmiete jazdiť po cestách. Ak si neviete vybrať, využite našu praktickú kalkulačku, ktorá vám na jednom mieste porovná všetky ponuky slovenských poisťovní.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • motocykel a motorkár na ceste
    18. decembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinná STK na motorku

    Povinnosť absolvovať technickú kontrolu majú aj majitelia motocyklov. Ak teda máte doma automobil a k tomu ešte aj motorku, čaká vás nie jedna, ale rovno viacero „estékáčiek”. Viete, ako často musíte kontrolu absolvovať a v akých prípadoch cez STK neprejdete? Všetko potrebné pre STK motoriek sme pre vás spísali v nasledovných riadkoch.

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    05. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Nová zákonná povinnosť od augusta 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Ak ste majiteľom takéhoto e-vozidla, podľa novely zákona o PZP máte povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. PZP sa však nevzťahuje na všetky typy elektrických kolobežiek a bicyklov.

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.