poškodení vozidla výtlkom na vozovke

Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

11. 8. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

Riziká spojené s výtlkmi

Výtlky na cestách spôsobujú viacero problémov, ktoré následne musíte riešiť opravami v servisoch. K tým najčastejším patrí poškodenie:

  • tlmičov,
  • diskov,
  • pneumatík,
  • stabilizátorov,
  • čelného skla,
  • podvozku.


V prípade hlbších výtlkov, pri ktorých dochádza k väčším poškodeniam, sa môžu objaviť aj oveľa komplikovanejšie problémy. Medzi ne patria napríklad poškodená pneumatika na boku alebo prasknuté čelné sklo

Menšie či väčšie škody niečo stoja a vytvárajú pomerne veľkú dieru vo vašom rozpočte. Mnohí vodiči z dôvodu časovej tiesne alebo nevedomosti nad týmito škodami len mávnu rukou a zaplatia ich zo svojho. 

Ak tak robíte aj vy, mali by ste vedieť, že takéto riešenie nie je správne. Škody spôsobené výtlkom nemusia byť len vašou povinnosťou. Poisťovňa by vám ich mala preplatiť, prípadne samotný správca danej komunikácie.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako postupovať pri poškodení auta v dôsledku výtlku?

Predstavte si, že cestujete do práce, domov alebo kamkoľvek inde, a zrazu si uvedomíte, že ste prešli cez výtlk. Čo v takom prípade robiť? Polícia aj poisťovne odporúčajú postupovať tak, ako pri dopravnej nehode. Na zjednodušenie celého procesu sme pre vás pripravili prehľadný návod krok za krokom:


  • 1

    Zastavte a zabezpečte miesto – po prejdení výtlku je ideálne zastaviť, aby ste mohli zhodnotiť škody na vozidle. Okrem toho je potrebné odfotografovať daný úsek cesty, čím získate dôkazy pre poisťovňu. Ak je to možné, zabezpečte aj miesto nehody, aby sa zabránilo ďalším škodám pre ostatných vodičov.

  • 2

    Zavolajte políciu – polícia na mieste posúdi, či poškodenie vozidla vzniklo zavinením vodiča, napríklad nedodržaním pravidiel cestnej premávky, alebo zlým stavom vozovky. Ak máte svedkov nehody, ktorí by mohli potvrdiť vašu verziu udalostí, poproste ich, aby čakali na príchod polície.

  • 3

    Zdokumentujte škody a výtlk – podobne ako pri iných škodách, aj v tomto prípade je dôležité presne zdokumentovať škody na vozidle. Následne zhotovte fotografie alebo video úseku, kde sa nachádza výtlk. Tieto dôkazy budú potrebné pre poisťovňu na náhradu škody.

  • 4

    Kontaktujte poisťovňu – po zdokumentovaní udalosti kontaktujte svoju poisťovňu, buď cez infolinku, mobilnú aplikáciu alebo osobne na pobočke. Informujte pracovníka poisťovne o udalosti a poskytnite mu všetky potrebné dokumenty.

  • 5

    Zistite správcu komunikácie – zistenie správcu konkrétnej komunikácie môže byť komplikované, avšak je to dôležité pre následné uplatnenie nároku na náhradu škody. 

  • 6

    Vypracujte žiadosť o odškodnenie – formát žiadosti o náhradu škody v dôsledku výtlku nie je štandardizovaný, ale musí obsahovať: údaje o vodičovi alebo majiteľovi vozidla, údaje o vozidle, údaje o mieste nehody a spôsobenej škode, dôkazy (fotografie), policajný záznam, faktúru za opravu.

  • 7

    Dodržujte pokyny poisťovne – ďalšie kroky budú ovplyvnené pokynmi od vašej poisťovne, ktorá vás bude sprevádzať celým procesom.


Rada odborníka

Ak by ste náhodou nevedeli, ako správne postupovať pri poškodení vozidla, využite asistenčné služby poisťovne. Tieto služby sú súčasťou vášho havarijného poistenia alebo PZP. Pracovník na linke vám poradí, ako správne postupovať a čo urobiť.

Kedy je možné vymáhať škodu od správcu komunikácie?

Každá cesta niekomu patrí. Ak teda vozidlo poškodíte z dôvodu, že je nekvalitná, náklady by mal prirodzene niesť správca. Problém však spočíva v tom, že vymáhanie škody je zdĺhavé a náročné. Okrem toho existuje zopár výnimiek, kedy na to nemáte nárok.

Jedným z príkladov, kedy si na vymáhanie nemôžete nárokovať, je vtedy, keď je výtlk alebo iné poškodenie vozovky zvislo alebo vodorovne označené. V takýchto prípadoch ide o vašu chybu. Vašu jazdu ste mali prispôsobiť značeniu.

Platí však, že označenie výtlku musí byť oficiálne a dobre viditeľné. Komplikácie pre správcu môžu nastať vtedy, keď je noc a označenie nie je viditeľné, prípadne vtedy, keď je zarastené trávou alebo iným porastom. V takomto prípade máte nárok na vymáhanie. Aby ste však mohli dokázať, že ste označenie skutočne nevideli, nezabudnite zdokumentovať dlhší úsek vozovky. Ideálne smer, ktorým ste išli.

Ak máte nárok na vymáhanie škody, zistite, kto je správcom komunikácie, a škodu si u neho uplatnite písomne.

Poistenie automobilu, ktoré kryje aj škody po výtlkoch

Ak sa vám nechce zaoberať so správcom ciest alebo ste si poškodili auto na riadne označenom výtlku, stále máte nárok na náhradu škody. Škodu na výtlku hradí poisťovňa z havarijného poistenia, alebo aj z PZP, ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlku.

Takže aj ak nemáte havarijné poistenie, pripoistenie k PZP sa na slovenských cestách určite oplatí. Tu si však treba dávať pozor. Ak napríklad dôjde na základe výtlku nielen k poškodeniu vášho vozidla, ale napríklad aj k zrážke s iným autom – napríklad pri snahe vyhnúť sa výtlku – zodpovednosť za túto nehodu nesie vodič vášho vozidla, nie správca komunikácie. V takom prípade budete potrebovať havarijné poistenie pre vaše auto a škody druhému účastníkovi cestnej premávky budete platiť z PZP.

Budete za škodu niečo doplácať?

To, či budete za škodu z dôvodu výtlku niečo doplácať, závisí od vášho zvoleného poistenia a spoluúčasti. Spoluúčasť predstavuje určité percento alebo sumu, ktorú platí poistník v prípade poistného plnenia.

Mnohokrát je na samotnom poistníkovi, či si spoluúčasť k poisteniu zvolí, alebo nie. Niektoré poistenia ju majú pevne stanovenú a získať ich je možné len s ňou. Práve to je často prípad poistení alebo pripoistení na výtlky. Väčšina vodičov tak musí platiť časť škôd spojených s nimi zo svojho vrecka.

Základom je kvalitné poistenie

Výtlky predstavujú problém, proti ktorému sa bojuje veľmi ťažko. Mnohé z nich sa nachádzajú uprostred vozovky, čo znamená, že sa im nedá vyhnúť. Namiesto toho, aby ste však škody hradili zo svojho vrecka, mali by ste uzavrieť kvalitné poistenie, ktoré vás bude kryť aj v prípade tohto problému.


Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 09. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne zdemolované. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • nehoda-zahranici
    10. novembra 2024|Martina Dudová
    Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

    Havarijné poistenie, nazývané aj kasko, poskytuje poistnú ochranu pre vaše motorové vozidlo. Kryje najmä škody spôsobené dopravnou nehodou, odcudzením, vandalizmom, hlodavcami alebo živelnou udalosťou. Hoci nejde o povinné poistenie, v prípade poškodenia vozidla alebo jeho obvyklej výbavy vám môže ušetriť tisíce eur. Poisťovňa za vás zaplatí opravu alebo vám nahradí finančnú stratu.

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 16. septembra 2024|Lívia Voskárová
    Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení

    Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

  • Peniaze z ruky do ruky
    17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

    Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.