Ako ukončiť nevýhodné PZP a vybrať si nové?
Zistili ste, že vám súčasné povinné zmluvné poistenie nevyhovuje a chceli by ste ho zmeniť? Dobrou správou je, že vypovedanie zmluvy a uzatvorenie novej nie je vôbec komplikované. Ešte predtým, ako si však zvolíte nové poistenie, musíte si ponuky jednotlivých poisťovní porovnať, aby ste si vybrali správne. Ako ukončiť nevýhodné PZP a uzatvoriť novú zmluvu? Máme pre vás odpovede.
Skúste to s výpoveďou
K výmene povinného zmluvného poistenia máte možnosť prestúpiť na konci poistného obdobia starej poistky. To je dátum, kedy ste poistku uzatvorili. Následne o rok je vždy dátum jej výpovede. Vtedy je vhodné rozhodnúť sa, či vám vyhovuje doterajšia poisťovňa, alebo by ste prešli k inému poskytovateľovi. To si môžete overiť najlepšie a najrýchlejšie pomocou internetových kalkulačiek. Niekedy však nie je potrebné prejsť k inej poisťovni, iba podať výpoveď. Poisťovne nerady prichádzajú o klientov, preto je vcelku možné, že vám vaša poisťovňa umožní znížiť cenu PZP alebo pribalí bonusy.
Výpoveď musí ísť včas
Poistenie sa síce vypovedá k výročiu zmluvy, ale je potrebné počítať aj s dostatočnou rezervou na výpovednú lehotu. To v praxi znamená, že by žiadosť o zrušenie poistenia mala byť do poisťovne doručená najneskôr 6 týždňov pred skončením vašej doterajšej zmluvy pôvodnému poskytovateľovi. Vtedy nie je potrebné žiadosť nijako dokladovať. Tento termín je vhodné si zapamätať, nakoľko zmena PZP je možná len raz ročne.
Rôzne poisťovne majú rôzne typy výpovedí. Je preto vhodné informovať sa na výpoveď, ktorú akceptuje vaša poisťovňa a podľa toho postupovať.
Ďalšie možnosti, kedy vypovedať poistnú zmluvu
Poistné zmluvy je možné vypovedať 6 týždňov pred koncom poistného obdobia, ale aj:
- 2 mesiace po uzatvorení zmluvy,
- po poistnej udalosti,
- nezaplatením poistného.
Dva mesiace po uzatvorení zmluvy
Túto možnosť využívajú spravidla samotné poisťovne, nie poistenci. Počas dvoch mesiacov si dokážu inštitúcie zistiť všetky potrebné informácie o vás a rozhodnúť sa, či sa im oplatí mať s vami uzatvorenú zmluvu. Netreba sa však ničoho báť. Pri PZP sa vypovedanie do dvoch mesiacov spravidla nevyužíva.
Tento typ výpovede je rozšírený v prípade životného poistenia. Inštitúcie môžu v tomto intervale zistiť rôzne informácie o zdravotnom stave poistenca, ktoré možno zamlčal. V takýchto situáciách posiela poisťovňa výpoveď, ktorú musí poistenec akceptovať. Po akceptovaní začne plynúť 8-dňová výpovedná lehota. Po jej skončení poistenie zanikne.
Ak by poisťovňa z nejakého dôvodu odoslala do dvoch mesiacov výpoveď, musíte si nájsť inú poisťovňu, kde uzatvoríte novú zmluvu.
Vedeli ste, že...
… niektoré poisťovne vám k PZP poskytnú aj zaujímavé benefity a zľavy? Sú to napríklad zľavy za bezškodový priebeh alebo zľavy za dieťa v rodine. Niektoré poisťovne vám znížia cenu poistenia aj v prípade, ak u nich máte uzatvorené aj iné zmluvy, napríklad životné či cestovné poistenie.
Po poistnej udalosti
Mnohí vodiči zistia, že ich povinné zmluvné poistenie nie je výhodné až po tom, ako dôjde k poistnej udalosti. Ak ste si uvedomili, že poistenie vám nevyhovuje, môžete ho vypovedať do mesiaca od ukončenia poistnej udalosti.
Vaša predchádzajúca poisťovňa musí následne celú poistnú udalosť prešetriť, vyplatiť vám škody a až potom môžete začať s riešením novej poistnej zmluvy v inej poisťovni.
Nezaplatením poistného
Poslednou možnosťou, ako vypovedať PZP, je nezaplatenie poistného. Po tom, ako poistenie nezaplatíte, vám poisťovňa pošle výzvu k tomu, aby ste tak urobili. Ak to nespravíte, zmluva by mala zaniknúť.
Niektoré poisťovne nemusia brať výpoveď nezaplatením ako platnú, prípadne vás kvôli nespoľahlivosti v platení nový poisťovateľ vôbec nepoistí.
Podanie výpovede poistenia nie je náročné. Celý proces vám nezaberie viac ako zopár minút. Od starej zmluvy preto odstúpte tak, ako by ste mali. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám.
Dôvody odstúpenia od zmluvy
Dôvodom odstúpenia od zmluvy nemusí byť len skutočnosť, že je poistenie nevýhodné. Vodiči vypovedajú poistenie aj vtedy, keď:
Vozidlo predávajú – PZP sa nedá preniesť z jedného majiteľa vozidla na druhého. Ak teda predávate auto, svoju poistku musíte zrušiť. Nový majiteľ si bude musieť nájsť nové PZP a uzatvoriť ho na vlastné meno.
Vozidlo vyraďujú z prevádzky – v prípade, že je vozidlo staré a vyraďujete ho z prevádzky, je dôležité, aby ste o tejto skutočnosti poisťovňu informovali. PZP sa automaticky samé nezruší a platiť za niečo, čo už v skutočnosti nepotrebujete, je zbytočné. Poisťovni preto čo najskôr doručte výpoveď.
Vozidlo bolo kradnuté – či už čakáte na nájdenie vášho odcudzeného vozidla, alebo ste sa zmierili s tým, že ho už nikdy neuvidíte, myslite na vypovedanie poistenia. V tomto prípade platí to isté, čo pri vyradení z evidencie. Neplaťte za niečo, čo nemáte. Ak by sa vozidlo náhodou našlo, poistenie naň znova uzatvoríte.
Rada odborníka
Každá poisťovňa má iné podmienky vypovedania poistnej zmluvy. Vopred sa o nich preto informujte. Dobrou správou však je, že väčšina z nich akceptuje všetky, prípadne väčšinu spomenutých druhov vypovedania poistenia.
Žiadosť o zrušenie PZP musí byť písomná
Ukončenie zmluvy k PZP musí byť realizované vždy písomne. To znamená, že ho nestačí nahlásiť napríklad pracovníkovi poisťovne. Našťastie je dnes možné výpoveď doručiť viacerými akceptovateľnými spôsobmi:
- osobne
- cez internet
- mailom
- faxom
- kuriérom
- poštou
Tlačivo, ktoré musíte vyplniť a odovzdať v poisťovni, nájdete na oficiálnej stránke svojej poisťovne. Univerzálny formulár však nájdete dostupný aj online. Okrem osobných údajov do formulára musíte uviesť aj dôvod výpovede, výročie súčasného poistenia, evidenčné číslo a značku a model vozidla.
Ak to urobíte v dostatočnom predstihu, ostane vám dosť času na komunikáciu s vašou poisťovňou a prípadne aj ďalšími, ktoré vám s novým PZP vyjdú v ústrety.
Vypýtajte si potvrdenie
Ak ste sa už definitívne rozhodli zmeniť poisťovňu, nezabudnite si vypýtať potvrdenie o bezškodovom priebehu. Zíde sa vám to ako argument k tomu, aby vám nová poisťovňa dala zľavu za bezškodový priebeh. Výpoveď z PZP totiž môžete dať aj vtedy, ak ešte nemáte vybranú novú poisťovňu. Tu si ale dajte pozor. Poistenie musíte uzatvoriť v novej poisťovni dňom, kedy v starej uplynie výpovedná lehota. Aj deň bez poistenia totiž môže znamenať vysokú pokutu.
Ako nájsť nové výhodné PZP?
Povinné zmluvné poistenie je povinnosťou každého vodiča. V prípade jeho neuzatvorenia vám hrozí pokuta vo výške 3 320 eur. Okrem toho netreba zabúdať ani na skutočnosť, že ak by došlo k nejakej kolízii, ako napríklad dopravnej nehode, všetky náklady na majetku tretích osôb budete musieť platiť zo svojho.
Nenechávajte nič na náhodu a uzatvorte výhodné povinné zmluvné poistenie. Jednotlivé ponuky od poisťovní si porovnajte a zistite, ktorá má pre vás tú najzaujímavejšiu možnosť.
Okrem PZP myslite aj na druhý obľúbený typ poistenia určený pre vozidlá, ktorým je havarijné poistenie. Jeho výhodou je, že kryje vás a váš majetok. V prípade dopravnej nehody alebo iných škôd by vám mala poisťovňa na základe neho preplatiť všetky alebo časť škôd.