BMW auto odparkované na okraji chodníka

Na čo nezabudnúť, keď si kúpite ojazdené auto

14. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Kúpili ste si ojazdené auto? Aby ste ako nový majiteľ nemuseli platiť pokutu, odškodnenie alebo dokonca vrátiť auto, pripravili sme pre vás súhrn najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri kúpe ojazdeného auta.

1. Povinné zmluvné poistenie až po zápise

Bez povinného zmluvného poistenia nesmie byť vaše auto ani jeden deň. Vo chvíli, keď podpíšete kúpnu zmluvu, stávate sa majiteľom. To znamená, že práve k tomuto dátumu pôvodný majiteľ vypovie pôvodné povinné zmluvné poistenie a vy ste povinný uzavrieť si nové platné poistenie.

Nový majiteľ by si mal povinné zmluvné poistenie vybaviť okamžite, inak sa vystavuje riziku finančného postihu. Majiteľovi nepoisteného auta hrozia rôzne pokuty, pričom základná sankcia za nezaplatené PZP je 16,60 až 3 223 eur. Výška pokuty ale závisí aj od toho, ako závažné je porušenie povinnosti a aké dlhé je obdobie bez platného PZP.

2. Ak nie je vozidlo prepísané v registri, neruší nový majiteľ za škodu

Omyl. Nový majiteľ ručí za všetky škody, ktoré so svojím vozidlom spôsobil, a to od chvíle, kedy podpísal kúpnu zmluvu. Výhovorky typu „nemal som ešte veľký technický preukaz“ vám nepomôžu, pretože práve tento doklad k uzavretiu poistenia nepotrebujete. Pri uzavretí nové povinného zmluvného poistenia je potreba pre určenie jeho výšky zadať parametre, ktoré ovplyvňujú cenu, ako napríklad: objem, výkon, rok výroby, atď. Ďalej je nutné pre jednoznačnú identifikáciu uviesť VIN kód. Ostatné údaje ako je SPZ alebo číslo technického preukazu je možné doplniť neskôr, keď je vozidlo registrované a preukaz bol vydaný. Dodatočné údaje potom nahlásite priamo danej poisťovni.

3. Ak nechcete vozidlo používať, vyraďte ho z registru

Kúpili ste vozidlo len na náhradné diely a nechcete platiť povinné zmluvné poistenie? Dočasne ho vyraďte z registru vozidiel. Ak má vaše auto SPZ, je registrované a vy ho musíte mať poistené podľa zákona. Poistenie tiež musíte uhradiť vtedy, keď je vaše auto dlhodobo v servise alebo v autobazári. Pokiaľ vozidlo dočasne vyradíte a odovzdáte SPZ, nezabudnite, že s ním nesmiete vyjsť na verejnú komunikáciu.


Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Zdieľať článok

Súvisiace články

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.