/f/124222/1280x853/7c71c53c41/kupno-predajna-zmluva.jpg)
Ako by mala vyzerať kúpno-predajná zmluva na auto + vzor
Ak sa chystáte predať alebo kúpiť auto, kúpno-predajná zmluva je pre vás kľúčovým dokumentom. Obom stranám poskytuje právnu a finančnú istotu a slúži ako dôkaz o zmene vlastníctva. Kvalitne vypracovaná zmluva teda chráni práva predávajúceho aj kupujúceho nielen pri samotnom prevode vlastníctva vozidla, aj dlho po ňom. Aké náležitosti by mala kúpna zmluva obsahovať, aby ste sa o ňu mohli v prípade potreby oprieť? Pripravili sme pre vás vzor na stiahnutie zdarma.
Čo je kúpna zmluva a kedy ju potrebujete?
Kúpna zmluva je jedným z najbežnejších spôsobov, ako nadobudnúť vlastnícke práva k hnuteľným a nehnuteľným veciam. Používa sa takmer v každej oblasti občiansko-právnych vzťahov.
Právny význam kúpnej zmluvy
V praxi sa kúpna zmluva považuje za dvojstranný právny úkon. Znamená to, že obe strany sa zaväzujú k určitým povinnostiam. Kúpno-predajná zmluva teda vzniká dohodou oboch zmluvných strán o predmete kúpy a o cene. Pokiaľ to zákon nevyžaduje, nie je potrebné urobiť žiadne iné úkony a náležitosti.
Kúpna zmluva sa riadi ustanoveniami § 588 a nasl. Občianskeho zákonníka. Na to, aby mohla byť platná, musí byť v písanej forme podpísaná oboma zmluvnými stranami.
Prečo je potrebná kúpna zmluva na auto?
Občiansky zákonník priamo určuje základné práva a povinnosti, ktoré zo zmluvy vyplývajú:
Predávajúci má povinnosť dodať kupujúcemu hnuteľnú vec (v tomto prípade auto).
Kupujúci musí auto prevziať a zaplatiť zaň dohodnutú cenu.
Kvalitne vypracovaná kúpno-predajná zmluva by mala zaručovať:
kupujúcemu, že:
predávajúci je výlučným vlastníkom vozidla,
predávajúci nezatajil skryté vady vozidla,
predávajúci mu odovzdá vozidlo v dohodnutom termíne,
predávajúcemu, že:
kupujúci sa oboznámil s technickým stavom a berie na vedomie mieru jeho opotrebenia,
kupujúci preberá na seba budúce riziko náhodnej škody na vozidle,
kupujúci zaplatí kúpnu cenu v dohodnutom termíne.
Kúpna zmluva na auto chráni pôvodného majiteľa aj pred prípadnými pokutami alebo priestupkami, ktoré môže nový vlastník vozidla v premávke spôsobiť.
Čo musí kúpna zmluva na auto obsahovať?
Podstatné náležitosti, ktoré v kúpno-predajnej zmluve na auto nesmú chýbať:
1. Údaje o predávajúcom a kupujúcom (zmluvných stranách):
meno a priezvisko,
adresa trvalého pobytu,
dátum narodenia,
rodné číslo (prípadne číslo občianskeho preukazu),
číslo účtu (v tvare IBAN).
2. Údaje o vozidle:
druh vozidla a rok výroby,
továrenská značka, typ (model ,
farba,
výrobné číslo motora,
identifikačné číslo vozidla (VIN),
číslo technického preukazu,
evidenčné číslo vozidla,
počet najazdených kilometrov,
výbava,
aktuálny stav vozidla vrátane jeho histórie, chýb, tuningu a protokolu o odovzdaní,
zoznam odovzdaných dokumentov k vozidlu,
počet odovzdaných kľúčov.
3. Predmet zmluvy: kúpa a predaj vozidla
4. Výška dohodnutej kúpnej ceny: Kúpna cena vozidla by mala byt’ vrátane DPH a v eurách.V prípade ceny je potrebné uviesť presný spôsob a termín úhrady (hotovosť alebo prevod na účet).
5. Záväzok predávajúceho odovzdať kupujúcemu predmet kúpy do vlastníctva
6. Záväzok kupujúceho prevziať od predávajúceho predmet kúpy a vyplatiť mu dohodnutú kúpnu cenu
7. Dátum a miesto podpisu oboch strán
8. Vlastnoručný podpis oboch strán (kupujúceho aj predávajúceho): Zmluva musí byť, samozrejme, vyhotovená vo dvoch kópiách, pričom jedna ide predávajúcemu a druhá kupujúcemu.
Na čo si dať pri kúpnej zmluve na auto pozor?
Podpis kúpnej zmluvy na auto je kľúčovým krokom pri kúpe aj predaji vozidla. Nesprávne alebo neúplné údaje v zmluve môžu viesť k právnym a finančným problémom. Pozrime sa preto, na čo si dať pozor, aby ste sa vyhli možným nepríjemnostiam.
Ešte pred podpisom zmluvy si preverte stav vozidla
Ak ste sa rozhodli kúpiť auto, a dokonca ste si už aj vybrali, odporúčame vám dohodnúť si s predávajúcim prehliadku a vozidlo si pred kúpou obhliadnuť. Porovnajte si všetky informácie v inzeráte so skutočnosťou. Súčasťou prehliadky vozidla by mala byť aj skúšobná jazda. Ako kupujúci ju absolvujte v pozícii vodiča a všímajte si všetky nedostatky a zvláštnosti.
V prípade ojazdeného auta sa oplatí overiť si jeho históriu a právny stav. Od majiteľa vždy žiadajte VIN číslo. Na webe nájdete viac portálov, ktoré poskytujú možnosť overenia histórie vozidla podľa VIN čísla. Môžete si skontrolovať pôvod vozidla, najazdené kilometre či jeho nehodovú históriu.
Ideálne je tiež navštíviť automechanika alebo autoservis, ktorý vykoná detailnú prehliadku vozidla. Na aute totiž môže zistiť prípadné skryté vady, ktoré kupujúceho oprávňujú požadovať zľavu z dohodnutej ceny alebo dokonca odstúpenie od nákupu.
Na čo dbať pri podpise kúpnej zmluvy?
Ak ste sa vozidlo rozhodli kúpiť, kúpnu zmluvu si dôkladne prečítajte. Podpíšte len takú zmluvu, ktorej rozumiete a akceptujete ju v plnom rozsahu. Podpisy na zmluve nemusia byť overené, ale odporúča sa to. V opačnom prípade by mohla jedna zo strán tvrdiť, že jej podpis bol sfalšovaný.
Ako kupujúci si dajte pozor, aby popis technického stavu vozidla zodpovedal realite, s ktorou ste sa oboznámili. Vyhnete sa problémom v prípade zistenia skrytých chýb a nedostatkov. Predávajúci by zas mal trvať na vyhlásení kupujúceho, že sa oboznámil s mierou opotrebenia vozidla.
Problémom býva niekedy vyplnenie údajov o vozidle. Ak nechcete na nič zabudnúť, jednotlivé body si spíšte do praktického zoznamu a postupne ich odškrtávajte. Väčšinu informácií by ste mali nájsť v dokladoch, ako napríklad v technickom preukaze.
Pozor si dajte aj na spôsob úhrady kúpnej ceny. Zákon v prípade fyzických osôb nepodnikateľov zakazuje hotovostné platby nad 15 000 eur. Aj z dôvodu budúceho preukázania úhrady ceny vozidla je vhodnejšie zvoliť bezhotovostnú platbu. Ak predsa len uprednostníte platbu v hotovosti, nechajte si od predávajúceho podpísať potvrdenie o prijatí celej kúpnej ceny.
Vzor kúpnej zmluvy na auto na stiahnutie
Mnohí kupujúci a predávajúci kúpnu zmluvu podceňujú, čoho výsledkom je jej neplatnosť. Ak by zmluva neobsahovala čo i len jednu z povinných náležitostí, nemôžete ju využiť.
Dobrou správou však je, že môžete využiť vzor kúpnej zmluvy na auto. Stačí ho stiahnuť a vyplniť.
Ďalšie úkony: Na čo nezabudnúť po podpise zmluvy
Po uzavretí kúpnej zmluvy na auto je potrebné urobiť prepis vozidla na nového majiteľa. Prevod vlastníctva je dnes možné vybaviť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Mali by ste to však stihnúť do 30 dní od podpísania zmluvy.
Ešte pred registráciou je však potrebné vybaviť povinné zmluvné poistenie. Urobiť tak musí kupujúci, teda nový majiteľ vozidla. Potvrdenie o PZP je súčasťou dokumentov, ktoré sa prikladajú k žiadosti. Bez poistenia vám dopravný inšpektorát auto neprepíše.
Pozor však, k zrušeniu PZP predávajúceho nedochádza automaticky prevodom držby vozidla na inú osobu. O prepise vozidla musí bezodkladne informovať svoju poisťovňu tým, že jej doručí kópiu kúpnej zmluvy a písomnú výpoveď poistnej zmluvy.
Odstúpenie od kúpnej zmluvy na auto
Predávajúci je povinný informovať kupujúceho aj o nedostatkoch vozidla. Tieto sú dôležité najmä z hľadiska odstúpenia od zmluvy, a preto by mali byť v zmluve vymenované.
Ak na kúpenom aute objavíte skryté chyby, na ktoré vás predávajúci neupozornil, máte právo na zľavu z kúpnej ceny, alebo dokonca na odstúpenie od zmluvy.
Ak kupujúci zistil nedostatky na vozidle, ktoré predávajúci zamlčal a majú vplyv na bezpečnosť používania alebo robia auto nepojazdným, kupujúci má právo od kúpnej zmluvy odstúpiť. Dôležité však je, aby boli tieto práva uplatnené bez zbytočného odkladu, najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia vozidla. Pozor, to sa však netýka nedostatkov, ktoré vznikli až po prevzatí vozidla do rúk nového majiteľa.
Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, odporúčame vám uložiť si fotodokumentáciu častí vozidla urobenú pri predaji alebo si ku kúpe pozvite skúseného mechanika, ktorý dokáže odhaliť aj skryté vady.
Čo si z článku odniesť
Kúpa alebo predaj auta bez zmluvy je riziko, ktorému by ste sa určite nemali vystavovať. Nespoliehajte sa na ústne dohody ani medzi známymi a zabezpečte si kúpnu zmluvu.
Dôležité je, aby zmluva obsahovala údaje o zmluvných stranách, o vozidle, predmet zmluvy, kúpnu cenu, záväzky predávajúceho a kupujúceho, dátum a miesto uzatvorenia zmluvy, vlastnoručné podpisy oboch zmluvných strán. Vzor kúpnej zmluvy si môžete zadarmo stiahnuť z našej stránky.
Skryté vady na vozidle, s ktorými nebol kupujúci vopred oboznámený, sú dôvodom na uplatnenie zľavy z kúpnej ceny alebo na odstúpenie od zmluvy.
Po podpise kúpnej zmluvy na auto je potrebné do 30 dní urobiť prepis vozidla na dopravnom inšpektoráte. Tomu však musí predchádzať uzatvorenie PZP na nového majiteľa.