koupe-noveho-auta.

Kúpa ojazdeného auta: Ako postupovať?

17. 2. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Limitované finančné prostriedky nás často nútia kúpiť si namiesto nového auta staršie. Nákup ojazdeného vozidla môže byť, samozrejme, dobrou voľbou. Viete však, akým záležitostiam by ste mali venovať mimoriadnu pozornosť? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. A pridáme aj postup pri prepise auta na dopravnom inšpektoráte.

Ako kúpiť ojazdené auto? 

#1 Zvážte, na čo auto potrebujete

Najskôr si ujasnite, akým spôsobom budete vozidlo využívať. Obchodný zástupca jazdiaci naprieč republikou bude potrebovať pohodlný automobil, s ktorým komfortne zdolá aj dlhé cesty. Jeho manželke, ktorá využíva auto na párkilometrovú jazdu do zamestnania, postačí malý automobil s benzínovým motorom. Vášnivý chalupár siahne po aute so zvýšeným podvozkom a pohonom 4x4. Rodina s tromi deťmi bude uvažovať o modeli, do ktorého sa zmestia tri detské sedačky. Toto sú základné faktory, ktoré váš výber zúžia.

Od spôsobu využitia sa odvíja výber vhodnej motorizácie. Zvážte, koľko kilometrov na aute najazdíte. Podľa toho si zvoľte benzín, naftu, LPG alebo hybrid. Ak najazdíte desiatky tisíc kilometrov ročne, vhodnou voľbou bude diesel. Ten je, naopak, zbytočný, ak vozidlo potrebujete len na krátke presuny do práce. 

#2 Doprajte si dostatok času

Keďže nekupujete najnovší model, nemáte sa kam ponáhľať. Jedine dobrou rozvahou, zvážením potrieb a starostlivým výberom sa vyhnete prípadným problémom či sklamaniam. Do rýchleho rozhodnutia sa nenechajte dotlačiť ani vtedy, ak sa medzi inzerátmi objaví ponuka, na ktorú ste už dlhšie čakali. S predávajúcim komunikujte a prejavte svoj záujem. Dohodnite si obhliadku a skúšobnú jazdu. Bez technickej kontroly a preverenia VIN však zmluvu nepodpisujte. 

Porovnajte si ceny PZP online

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
  • Úspora až 50 %

#3 Nechajte skontrolovať technický stav vozidla

Pri rozhodnutí sa nespoliehajte len na rok výroby vozidla a počet najazdených kilometrov. Ak obhliadka vozidla dopadla podľa predstáv a máte o auto vážny záujem, dohodnite s predávajúcim návštevu autoservisu. Automechanik vám na základe detailnej prehliadky auta potvrdí dobrý technický stav vozidla alebo vás upozorní na problémy, ktoré bude potrebné odstrániť. Tento krok by ste mali absolvovať aj vtedy, ak kupujete vozidlo v autobazári. V tomto prípade si rozhodne vyberte nezávislý autoservis. 

#4 Preverte si VIN a právny stav vozidla

VIN číslo v sebe obsahuje zakódované informácie o tom, kde bolo vozidlo vyrobené, akú má farbu, objem motora alebo počet miest na sedenie. Kontrolou VIN  si overíte, či nebolo kradnuté alebo poskladané z viacerých kusov. Pomôže vám odhaliť aj servisnú históriu vozidla. 

Podstatná je aj  kontrola právneho stavu auta. Skontrolujte si, či vozidlo nie je evidované ako kradnuté  na polícii alebo či nepatrí lízingovej spoločnosti. Kontrolu VIN si môžete zabezpečiť aj vo forme platenej služby. Pri kúpe auta sa vám takáto investícia rozhodne vyplatí.

#5 Dajte si záležať na kúpnej zmluve

Pred prípadnými problémami vás ochráni aj dobre vypracovaná kúpna zmluva. Nechajte si ju pripraviť u advokáta alebo si stiahnite vzor kúpno-predajnej zmluvy, ktorý si upravíte podľa svojich potrieb. Zamerajte sa najmä na podrobný opis predmetu zmluvy, teda kupovaného vozidla. Jeho súčasťou by mala byť značka, typ, rok výroby, objem a číslo motora, kód VIN, evidenčné číslo vozidla, farba karosérie, zoznam príslušenstva, servisná dokumentácia, informácie o platnosti EK a STK, počet predchádzajúcich majiteľov a stav tachometra.

Ak zmluvu pripravuje predávajúci, dôkladne si ju preštudujte. Zamerajte sa na správnosť údajov o vozidle a uvedenie nedostatkov na vozidle. To vám v prípade zistenia skrytých chýb alebo nedostatkov umožní neskôr od zmluvy odstúpiť.  

Kúpa ojazdeného auta: postup pri prepise

Po uzavretí kúpnej zmluvy podávate žiadosť o prevod vlastníctva na dopravnom inšpektoráte. Ešte pred registráciou si musíte vybaviť  povinné zmluvné poistenie. Bez platného PZP vám totiž prepis vozidla nevykonajú. 

V mnohých prípadoch sa vám oplatí uzavrieť aj na  staršie vozidlo havarijné poistenie

TIP

Kupujete auto z druhej ruky? Prečítajte si viac o tejto téme.


Od 1. januára 2023 je prepis vozidla jednoduchší. Evidenčné čísla sú naviazané na konkrétne vozidlo, nie na majiteľa auta. Pri prepise teda už nie je potrebné meniť tabuľky s EČV. Ak si však pri prepise chcete ponechať pôvodné EČV, ktoré si dáte na ďalšie auto, aj to je možné.

Dôležité je, že už nie je potrebný dvojkrokový prepis vozidla. Ešte minulý rok musel pôvodný majiteľ odhlásiť vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na inom. V súčasnosti môžete kompletný prepis vozidla vykonať na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. 

Pri zmene držby vozidla môžete byť prítomní obaja - kupujúci aj predávajúci. Prepis však môže vykonať aj samotný predávajúci, ak bude mať od vás ako kupujúceho písomné splnomocnenie s úradne osvedčeným podpisom.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    12. februára 2025|Martina Dudová
    PZP pre dôchodcov: Ktorá poisťovňa poskytuje najlepšie ceny a ako získať zľavy?

    Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou pre každého motoristu, a to bez ohľadu na vek či profesiu. Keďže dôchodcovia zväčša jazdia na kratšie vzdialenosti a svoje vozidlá nepoužívajú denne, pri výbere poistenia býva pre nich kľúčovým faktorom cena. Vek a skúsenosti hrajú pri určovaní výšky poistného v ich prospech. Ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú najlepšie ceny PZP pre seniorov a aké zľavy a výhody navyše môžete ako dôchodca získať?

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    30. januára 2025|Martina Dudová
    Novinka pre vodičov: Od januára 2025 vám stačí elektronická zelená karta

    Zelená karta, doteraz nevyhnutný papierový doklad o povinnom zmluvnom poistení, vám po novom bude stačiť v elektronickej podobe. Rozhodla o tom Rada kancelárií (COB – Council of Bureaux), ktorá zastrešuje systém zelenej karty. Toto rozhodnutie je od 1. januára 2025 záväzné pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Čo to presne znamená pre vodičov na cestách a aké výhody so sebou táto zmena prináša?

  • zena-nezaplatila-platbu
    23. januára 2025|Martina Dudová
    Omeškali ste sa s platbou poistného? Ako postupovať?

    Omeškanie s platbou poistného nemusí znamenať hneď katastrofu. Dôležité je poistné uhradiť dodatočne, prípadne bez zbytočného odkladu uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Aktuálne platná novela zákona o PZP dokonca zrušila regresné nároky poisťovní v prípade poistných udalostí, ktoré nastali v čase omeškania platby. Čo to presne znamená pre klientov?

  • 13. decembra 2024|Lívia Voskárová
    PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

    Mnohí vodiči sa rozhodujú pre najlacnejšie povinné zmluvné poistenie a zabúdajú, že poistenie môže slúžiť aj im samotným, a to aj v prípade poistenia starších vozidiel. V súčasnosti je na trhu široká ponuka pripoistení, ktoré dokážu rozšíriť ochranu vášho motorového tátoša a pokryť rôzne nepredvídateľné udalosti. Ktoré doplnkové poistenia oceníte, ak vlastníte staršie auto?fallback mark

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.