Kupujete auto z druhej ruky, aké poistenie potrebujete?
Pri kúpe auta z druhej ruky budete popri otázke o funkčnosti a počte kilometrov, musieť vyriešiť aj otázku ako auto poistiť. Preto prinášame sprievodcu poistením ojazdeného automobilu, ktorý vám všetko uľahčí.
Poistenie potrebujete už pri prepise
Nie je príliš dôležité, či kupujete auto z autobazáru, alebo od fyzickej osoby. V oboch prípadoch budete už pri prihlásení auta na vaše meno potrebovať platné povinné zmluvné poistenie (PZP).
Postup je jednoduchý. Na dopravnom inšpektoráte pri prihlasovaní vozidla predložíte potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia. Je to zákonná povinnosť, keďže každé jedno auto, ktoré má evidenčné číslo, musí mať platné PZP. (Ak by ste PZP neuzatvorili, vystavovali by ste sa riziku platenia pokuty vo výške 3 320 eur a platenia všetkých nákladov tretích osôb.) Pritom nestačí, že toto auto malo PZP na predchádzajúceho majiteľa. Ten totiž po doložení predaja auto odhlási a poisťovňa mu vyplatí nevyčerpané poistné. Bez platnej poistky dopravný inšpektorát nevykoná žiadnu zmenu a teda ani prepis majiteľa. Samotné autobazáre často ponúkajú servis v otázke poistenia a to znamená, že s vozidlom vám už odovzdajú aj platné poistenie. No to samozrejme nemusí byť najvýhodnejšie. Preto ak sa rozhodnete vozidlo prihlásiť sami, je to taktiež jednoduché.
Koho poistka platí?
Keď nastane situácia, že jeden z vlastníkov predáva auto druhému, podľa predpisov je potrebné, aby nový majiteľ mal PZP uzatvorené od dňa, keď si auto prepíše na seba. Poistenie uzavrie na základe informácií z technického preukazu. Tu je však nutné poznamenať, že starému majiteľovi nezaniká dňom prehlásenia jeho poistka. Zanikne až potom, ako sa nové vozidlo zapíše na inú osobu v evidencii vozidiel.
Ako poistenie zrušiť?
Ak ste na mieste predajcu vozidla, vašou povinnosťou je zrušiť povinné zmluvné poistenie, ktoré ste za vozidlo platili. Zaistíte si tým, že vám poisťovňa vráti peniaze za zostávajúce mesiace do konca poistného obdobia. Zrušenie poistenia nie je náročné, práve naopak. Celý proces sa dá zvládnuť do niekoľkých minút.
Na začiatok je dôležité vedieť, že výpoveď je možné poslať maximálne 6 týždňov pred skončením poistného obdobia. Ak by ste to nestihli, musíte počkať, kým sa zmluva obnoví a následne ju zrušiť.
K zrušeniu môžete pristúpiť dvojakým spôsobom. Buď pošlete poisťovni výpoveď, alebo ak sa auto predalo ku koncu poistného obdobia, poistenie znova nezaplatíte. Nezaplatenie poistenia však nie je príliš profesionálne a rozhodne ho neodporúčame.
Oveľa profesionálnejším riešením je bežné vypovedanie zmluvy listinnou formou. Na napísanie výpovede nemusíte využívať služby odborníkov. Na internete nájdete predtlačené dokumenty, v ktorých len stačí vyplniť vaše osobné údaje, základné údaje o vozidle a dôvod, prečo PZP rušíte.
Ako zvoliť nové, výhodné PZP?
Cena PZP sa odvíja od množstva faktorov vrátane toho, v akej poisťovni si ho vybavujete a aké výkonné vozidlo vlastníte. Preto je dôležité, aby ste si pred uzatvorením novej zmluvy jednotlivé ponuky dobre porovnali a až následne sa pre nejakú rozhodli.
Vybavenie PZP online
Vybavenie povinného zmluvného poistenia online je rýchle a jednoduché. Celý proces sa dá opísať v niekoľkých krokoch:
Ponuky si porovnajte – jednotlivé ponuky si najprv porovnajte a zistite, ktorá je pre vás tá najvýhodnejšia.
Jednu z ponúk si vyberte – vyberať by ste mali nielen podľa ceny, ale aj výšky krytia, asistenčných služieb a množstva ďalších faktorov.
Vyplňte potrebné údaje – ide o vaše osobné údaje, ako meno a priezvisko, a údaje o vozidle, ku ktorým patrí evidenčné číslo, model vozidla, rok výroby, VIN a podobne.
Zvoľte si spôsob platby – na výber máte spravidla platbu kartou alebo bankovým prevodom.
Skontrolujte vyplnené údaje – všetky údaje, ktoré ste zadali, dobre skontrolujte. Prípadné preklepy opravte.
Užívajte si poistenie – po zaplatení poistenia je vaše vozidlo poistené. Môžete s ním tak ísť hneď na cesty.
Online vybavenie poistenia má množstvo výhod. K nim patrí najmä:
- okamžitá platnosť poistenia,
- možnosť okamžitého prihlásenia vozidla na dopravnom inšpektoráte,
- nepretržitý online prístup k poistným dokladom, ako zelená karta, poistné podmienky a veľa ďalšieho,
- možnosť okamžite využívať vozidlo.
Havarijné poistenie je otázne
V prípade jazdených vozidiel je vždy na mieste otázka havarijného poistenia. Ak je vek auta do päť rokov, klasické havarijné poistenie sa oplatí. Je však nutné počítať s tým, že auto už nie je nové a tak sa budete musieť dostaviť do poisťovne na obhliadku vozidla a jeho nafotenie.
Pri nových vozidlách táto povinnosť odpadá, auto je poistené havarijne bez obhliadky. Za zváženie stojí aj možnosť uzatvoriť k autu rozšírenejšie povinné zmluvné poistenie. To znamená, že namiesto havarijného poistenia si uzatvoríte k PZP bonusové poistenia, ktoré kryjú aj vašu škodu na vozidle. Prirodzene, nedá sa poistiť komplexná škoda, či vandalizmus, ale napríklad stret so zverou, čelné sklo, či pneumatiky áno. V takomto prípade nie je potrebné prísť s vozidlom na obhliadku, čo šetrí čas a PZP s pripoistením vyjde omnoho lacnejšie ako napríklad plné havarijné poistenie.
Pre koho je havarijné poistenie dobrou voľbou?
Havarijné poistenie je perfektnou voľbou najmä pre vodičov, ktorí jazdia často a dlhé vzdialenosti. Práve oni sa vystavujú väčšiemu riziku rôznych dopravných nehôd a iných kolízií.
Okrem nich je však havarijné poistenie vhodné aj pre osoby žijúce v rušných mestách. Nikdy neviete, kedy vám niekto oškrie dvere, rozbije čelné sklo alebo vám odcudzí celé vozidlo.
Havarijné poistenie sa následne bude hodiť aj ľuďom, ktorí sa chcú počas šoférovania cítiť bezpečnejšie a vedieť, že v prípade akejkoľvek kolízie sú krytí.
Vybavte si výhodné poistenie na svoje nové auto
Povinné zmluvné poistenie je neprenosné. Znamená to, že predchádzajúci majiteľ musí svoju doterajšiu zmluvu zrušiť a vy musíte uzatvoriť novú. Na tento detail rozhodne nezabúdajte, aby ste náhodou nejazdili s vozidlom, ktoré nemá platnú poistku. Povinné zmluvné poistenie by ste preto nemali brať na ľahkú váhu. Uzatvoriť by ste ho mali hneď po kúpe nového vozidla. Ak by vám základné krytie poistenia nestačilo, môžete si k nemu vybaviť aj doplnkové pripoistenia, ako napríklad:
- pripoistenie sedadiel, vodiča a posádky,
- úrazové pripoistenie,
- pripoistenie skiel,
- pripoistenie stretu so zverou,
- pripoistenie škôd spôsobených živlami či výtlkmi.
Pripoistenie síce výslednú sumu PZP navýši, no určite sa oplatí, a to najmä vodičom, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie.
Pred výberom si však jednotlivé ponuky nezabudnite porovnať. Budete mať istotu, že si vyberiete tú, ktorá má vysoké krytie a výhodnú cenu.
Nezabúdajte na poistenie
Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.