Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?
Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?
Dopravná nehoda v zahraničí: Ako postupovať?
Dopravné nehody v zahraničí sú veľmi nepríjemný problém. Stretnúť sa s ním nechce nikto z nás. Netreba však pred ním zatvárať oči. Je potrebné myslieť na úplne všetko, čo sa na cestách môže stať.
Ak by ste sa do takejto situácie dostali, zachovajte pokoj a riaďte sa týmito jednoduchými pokynmi:
#1 Zistite zdravotný stav cestujúcich
Prvý krok je totožný s tým, ktorý musíte urobiť aj na slovenských cestách. Po náraze alebo akejkoľvek inej nehode skontrolujte zdravotný stav všetkých cestujúcich. Zistite, či nepotrebujú prvú pomoc, prípadne či sa im nezíde asistencia pri vystupovaní z auta.
Ak je každý v poriadku, môžete prejsť na druhý krok. Naopak, ak niekto potrebuje prvú pomoc, čo najskôr mu ju poskytnite.
#2 Označte miesto nehody
Miesto nehody musí byť označené výstražným trojuholníkom, a to bez ohľadu na to, či ste na diaľnici, kde zaberáte časť jazdného pruhu alebo niekde na odpočívadle. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že sa na mieste, cez ktoré prechádzajú, niečo stalo.
Trojuholník, ktorý je spravidla súčasťou povinnej výbavy auta aj v zahraničí, musí byť postavený minimálne 50 metrov od nehody na viditeľnom mieste. Na diaľnici alebo rýchlostnej ceste je to najmenej 100 metrov za vozidlom. Vy sami si oblečte reflexnú vestu. Tú by mali mať oblečenú aj ostatní ľudia, ktorí opustili auto - záleží od požiadaviek na reflexný odev v danej krajine.
#3 Privolajte políciu
V niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciu, v iných nie. Pre istotu však tak urobte. Polícia je dôležitá tiež na to, aby vám spísala protokol. Bez toho by ste sa nemuseli dostať cez hranice. Protokol si vždy dobre prečítajte, aby opisoval všetky podrobnosti nehody.
V prípade, že by ste nerozumeli jazyku krajiny, zavolajte na zastupiteľstvo Slovenskej republiky. Väčšina okolitých krajín ho má. Ak by sa tam nenachádzalo, kontaktujte zastupiteľstvo iného členského štátu. Pomôcť vám dokážu napríklad české zastupiteľstvá.
V krajinách, kde sa polícia na miesto činu nemusí privolať, sa niekedy stane, že sa jednoducho nedostaví. Práve preto si urobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidla po nehode. Môžete spraviť aj video.
Následne vypíšte Európsky záznam o dopravnej nehode. Ide o medzinárodné tlačivo a v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť musí vyplniť vinník a druhú poškodený. Spravidla poskytne tlačivo vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no vinník tlačivo nemá, vypýtajte si od neho meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu.
#4 Kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne
Pri nehode v zahraničí oceníte viac ako kedykoľvek predtým asistenčné služby jednotlivých poisťovní. Či už sú súčasťou balíka vášho PZP alebo máte asistenčné služby v rámci uzatvoreného havarijného poistenia, pomôžu vám s otázkami ohľadom potrebnej dokumentácie po nehode, odťahu nepojazdného vozidla či zabezpečenia náhradného vozidla. Poradia vám, či v danej krajine máte alebo nemáte k nehode volať políciu. Pri nehode v zahraničí vám tiež vedia zabezpečiť tlmočníka či pomôcť s právnymi službami.
Poisťovňu musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Do 30 dní je potrebné nahlásiť škodovú udalosť. Poisťovni, kde máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, predložte všetky dokumenty. Okrem správy o nehody dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, pridajte aj protokol od nej.
Bez PZP ani na krok
Povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona. Musí ho mať uzatvorené úplne každé auto pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. Toto pravidlo platí nielen u nás, ale aj za hranicami. Bez platného PZP by ste ďaleko neprišli. Z tohto poistenia bude uhradená vzniknutá škoda na inom vozidle.
Pred odchodom do zahraničia si skontrolujte, či máte so sebou platnú zelenú kartu - medzinárodne uznávaný doklad o uzatvorení PZP. V prípade, že ste mali v zahraničí nehodu, systém zelenej karty vám zabezpečí plnenie bez toho, aby ste si museli poistenie zodpovednosti uzatvárať osobitne v každej krajine, do ktorej cestujete.
Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí - členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Vo výnimočných prípadoch si budete musieť uzavrieť tzv. hraničné poistenie).
Havarijné poistenie kryje dopravnú nehodu v zahraničí
Okrem povinného zmluvného poistenia môže byť pre vás užitočné aj havarijné poistenie. Tento typ poistenia síce zo zákona povinné nie je, no zíde sa vám u nás a predovšetkým za hranicami.
Z havarijného poistenia si môžete nárokovať úhradu škôd, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Ak by ste teda boli v rámci dopravnej nehody poškodenou osobou, poisťovňa by vám mala preplatiť všetky alebo väčšinu nákladov. Závisí od toho, či ste uzavreli zmluvu so spoluúčasťou alebo bez nej. Havarijné poistenie sa postará aj o preplatenie škôd v dôsledku živelných udalostí, vandalizmu či krádeže.
Malá rada na záver: Pri ceste na alebo z dovolenky sa môže stať úplne všetko. Myslite na každú situáciu a poistite sa. Ak už havarijné poistenie uzatvorené máte, pred odchodom do zahraničia si preverte jeho územnú platnosť. Štandardne sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu a v prípade potreby si ju môžete pred cestou aj rozšíriť.