dopravná nehoda

Dopravná nehoda v zahraničí: Ako postupovať?

25. 2. 2025
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Dopravná nehoda v zahraničí je pre každého vodiča veľmi nepríjemná situácia. Stres, jazyková bariéra a neznáme pravidlá môžu riešenie nehody zbytočne skomplikovať. Preto je dôležité sa na takéto situácie vopred pripraviť. Správne reakcie vám totiž môžu ušetriť množstvo starostí. Ako by ste teda mali postupovať v prípade nehody, na čo si dať pozor a ako vám môže pomôcť vaša poisťovňa?

Postup pri nehode v zahraničí

Ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody za hranicami Slovenska, predovšetkým zachovajte pokoj. Riaďte sa týmito jednoduchými pokynmi:

#1 Zistite zdravotný stav cestujúcich

Po náraze alebo akejkoľvek inej nehode v prvom rade skontrolujte zdravotný stav všetkých cestujúcich. Zistite, či nepotrebujú prvú pomoc alebo asistenciu pri vystupovaní z auta.

Ak niekto potrebuje prvú pomoc, čo najskôr mu ju poskytnite a zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc. Rovnako ako u nás, aj v ostatných krajinách Európskej únie a v mnohých ďalších krajinách v Európe a na celom svete funguje linka tiesňového volania 112, ktorá vás spojí priamo so záchrannými službami – políciou, záchrankou a hasičským zborom.

Ak sú všetci v poriadku, môžete prejsť na druhý krok.

#2 Označte miesto nehody

Miesto nehody musí byť označené výstražným trojuholníkom, a to bez ohľadu na to, či ste na diaľnici, kde zaberáte časť jazdného pruhu alebo niekde na odpočívadle. Ostatní vodiči musia už z diaľky vidieť, že sa na mieste, cez ktoré prechádzajú, niečo stalo.

Trojuholník, ktorý je spravidla súčasťou povinnej výbavy auta aj v zahraničí, musí byť postavený minimálne 50 metrov od nehody na viditeľnom mieste. Na diaľnici alebo rýchlostnej ceste je to najmenej 100 metrov za vozidlom. Vy sami si oblečte reflexnú vestu. Tú by mali mať oblečenú aj ostatní ľudia, ktorí opustili auto – záleží od požiadaviek na reflexný odev v danej krajine.

Viete, že…

…v Španielsku sa namiesto výstražného trojuholníka začali používať oranžové majáky? Od 1. januára 2026 budú súčasťou povinnej výbavy každého auta.

#3 Privolajte políciu

V niektorých krajinách je nutné, aby ste pri dopravnej nehode zavolali políciu, v iných nie. Pre istotu tak však urobte. Polícia spíše protokol o nehode, bez ktorého by ste sa nemuseli dostať cez hranice. Protokol si dobre prečítajte, aby opisoval všetky podrobnosti nehody.

V prípade, že nerozumiete jazyku krajiny, zavolajte na zastupiteľstvo Slovenskej republiky. Ak sa v krajine nenachádza, kontaktujte zastupiteľstvo iného členského štátu. Pomôcť vám dokážu napríklad české zastupiteľstvá.

Náš tip

S tlmočením pri styku s políciou vám dokáže pomôcť aj vaša asistenčná služba.

V krajinách, kde privolanie polície na miesto činu nie je povinné, sa polícia k nehode dostaviť nemusí. Preto si urobte čo najpodrobnejšiu fotodokumentáciu vozidla po nehode. Môžete spraviť aj video.

Následne vypíšte Európsky záznam o dopravnej nehode. Ide o medzinárodný formulár, ktorý má v každej krajine má rovnakú formu. Jednu časť tlačiva vyplní vinník a druhú poškodený. Správu o nehode spravidla poskytuje vinník poškodenému. Ak by ste boli poškodeným, no vinník tlačivo nemá, vypýtajte si od neho meno, priezvisko, číslo poistnej zmluvy, informácie o poisťovni, EČV, číslo zelenej karty a adresu trvalého pobytu.

#4 Kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne

Pri nehode v zahraničí oceníte viac ako kedykoľvek predtým asistenčné služby k poisteniu vozidiel. Či už sú súčasťou balíka vášho PZP alebo máte asistenčné služby v rámci uzatvoreného havarijného poistenia, pomôžu vám s otázkami ohľadom potrebnej dokumentácie po nehode, odťahu nepojazdného vozidla či zabezpečenia náhradného vozidla. Poradia vám, či v danej krajine máte alebo nemáte k nehode volať políciu. Pri nehode v zahraničí vám tiež vedia zabezpečiť tlmočníka či pomôcť s právnymi službami.

Poisťovňu, v ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie, musíte kontaktovať aj po návrate na Slovensko. Škodovú udalosť jej nahláste do 30 dní. Poisťovni predložte všetky požadované dokumenty. Okrem správy o nehody dodajte tiež fotografie a videá. Ak bola na mieste polícia, pridajte aj protokol od nej.

Bez poistenia ani na krok

Pri cestách do zahraničia by ste mali viac ako inokedy myslieť na vhodné poistenie. Možností je viac.

#1 Povinné zmluvné poistenie v zahraničí

Rovnako ako na Slovensku, aj za hranicami platí povinnosť mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie, z ktorého sa uhrádza prípadná škoda na inom vozidle.

Pred odchodom do zahraničia si preto skontrolujte, či máte so sebou platnú zelenú kartu, ktorá je medzinárodne uznávaným dokladom o uzatvorení PZP. V prípade, že ste mali v zahraničí nehodu, systém zelenej karty vám zabezpečí plnenie bez toho, aby ste si museli poistenie zodpovednosti uzatvárať osobitne v každej krajine, do ktorej cestujete.

Pre väčšinu blízkych krajín vám teda toto poistenie vystačí – členmi Systému zelenej karty sú totiž európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie. Ak sa váš cieľový štát na zozname nenachádza, kontaktujte svoju poisťovňu, ktorá vás bude informovať o možnostiach. Vo výnimočných prípadoch si budete musieť uzavrieť tzv. hraničné poistenie).

Zabezpečte si PZP za najnižšiu cenu

Nájdite si najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenie prostredníctvom nasej online kalkulačky. Porovnajte si ponuky jednotlivých poisťovní, vyberte si tú najlepšiu a uzavrite PZP online. Rýchlo a jednoducho, už do 2 minút.

#2 Havarijné poistenie v zahraničí

Okrem povinného zmluvného poistenia môže byť pre vás užitočné aj havarijné poistenie. Tento typ poistenia síce zo zákona povinné nie je, no zíde sa vám nielen u nás, ale aj pri cestách do cudziny.

Z havarijného poistenia si totiž môžete nárokovať úhradu škôd, ktoré vzniknú na vašom vozidle. Ak teda budete v dôsledku dopravnej nehody poškodenou osobou, poisťovňa vám preplatí všetky alebo väčšiu časť nákladov. Závisí od toho, či ste uzavreli zmluvu so spoluúčasťou alebo bez nej. Havarijné poistenie sa postará aj o preplatenie škôd v dôsledku živelných udalostí, vandalizmu či krádeže.

Náš tip

Ak máte uzavreté havarijné poistenie, pred odchodom do zahraničia si preverte jeho územnú platnosť. Štandardne sa vzťahuje na Slovensko alebo Európu a v prípade potreby si ju môžete pred cestou rozšíriť.

Havarijné poistenie - porovnanie

Ak si chcete byť istí, že poistenie nebude predražené a pritom vám poskyne potrebné poistné limity, je dôležité, aby ste si jednotlivé ponuky porovnali. Prezrite si ponuky slovenských poisťovní a zistite, ktorá vám čo poskytuje. Nesledujte však len cenu. Porovnávajte aj d'alšie detaily, ako napríklad asistenčné služby či bonusy.

Celý proces výberu si môžete zjednodušiť pomocou našej kalkulačky. Tá vám na jednom mieste porovná všetky aktuálne dostupné ponuky poistenia. Ušetríte tak množstvo času a zároveň si budete istí, že ste si vybrali skutočne tú najvýhodnejšiu možnosť.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • mladá žena v okne starého auta
    19. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie auta na dovolenku: Viete, ako na to?

    Dovolenka autom je v našich končinách stále veľmi obľúbená. Niektorí cestovatelia dokonca inak ako autom do zahraničia ani nevyrazia. Patríte k nim aj vy? Potom určite nezabudnite svoje auto pred cestou poistiť.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.

  • havarované auto na ceste
    22. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

    Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

  • ťažká dopravná nehoda dvoch áut na ceste
    31. mája 2022|Daniel Výcha
    Mali ste dopravnú nehodu? Čo treba urobiť ako prvé?

    Prišlo k najhoršiemu a nastala dopravná nehoda. Kolízii sa chce každý vyhnúť, no keď nastane, je dobré byť pripravený. Vedieť, ako v krízovej situácii konať, môže v mnohých prípadoch znížiť stres aj následky.