ridicI

K čomu slúži zelená karta a prečo bielu už nepotrebujete?

9. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Slovenským vodičom povinnosť preukazovať pri policajnej kontrole zelenú a bielu kartu. skončila v októbri 2019. Vodiči tak už nemusia nosiť dve karty, ale iba jednu. Na čo všetko slúži zelená karta a prečo je potrebná?

Biela karta PZP a jej funkcia

Biela karta bola v minulosti dokladom o poistení vozidla, ktorý vydala každému poistencovi poisťovňa a ktorý potvrdzoval platnosť PZP na Slovensku. Nikde inde neplatila ako doklad o preukázaní povinného zmluvného poistenia. Na to slúžila zelená karta. Okolité krajiny takýto špeciálny doklad dokonca nemali, preto aj na Slovensku od 1. októbra 2019 biela karta prestala platiť. Poisťovne ju už nevydávajú. Vodiči tak už nemusia nosiť dve karty, ale iba jednu.

Zelená karta auta namiesto bielej

Motoristi by mali po novom preukazovať povinné zmluvné poistenie (PZP) vozidla už iba zelenou kartou, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na Slovensku, alebo v zahraničí. Novela zákona o Exportno-importnej banke totiž zrušila vydávanie bielych kariet, ktoré potvrdzovali platnosť PZP iba na území Slovenska.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Medzinárodný doklad o PZP

Biela karta bola dokladom duplicitným, nakoľko PZP je nutné mať platné aj za hranicami. Ak je platné za hranicami, logicky netreba jeho duplicitné potvrdenie ešte aj na Slovensku. Medzinárodná karta automobilového poistenia má na rozdiel od bielej karty medzinárodnú platnosť a jej forma spĺňa štandardy krajín, ktoré patria do systému zelenej karty. Poisťovne dlhodobo upozorňovali na to, že vydávanie bielych kariet je zbytočnou administratívou, pretože zelená karta potvrdzuje stále to isté povinné zmluvné poistenie, ktoré si vodiči uzatvorili. Na rozdiel od havarijného poistenia už nemusíte napríklad jednotlivo rozširovať jej pôsobnosť.  Pri havarijnom poistení si môžete vybrať, či máte poistenie platné doma, v okolitých krajinách, alebo v Európe. Pri PZP je krytie v cudzine automatické, a to v prípadoch, že spôsobíte nehodu za hranicami. Rovnako to platí, ak cudzinec spôsobí škodu na vozidle vám, vtedy bude hradená škoda z jeho PZP. Pri ceste za hranice tak nemusíte uzatvárať žiadne doplnkové poistenie automobilov. Spôsobené škody bude hradiť PZP, ktoré preukážete práve zelenou kartou.


auto-kalkulacka

Ak hľadáte výhodné povinné zmluvné poistenie, vyskúšajte online kalkulačku, kde si jednotlivé ponuky porovnáte a vyberiete si výhodné PZP podľa vašich preferencií.


Ako funguje systém zelenej karty?

Zelená karta je súčasťou systému, ktorý predstavuje medzinárodnú dohodu viacerých štátov a ich poisťovacích organizácií. Táto dohoda sa zaoberá krytím škôd na zdraví a majetku, ktoré boli zapríčinené osobami pochádzajúcimi z iného štátu. Systém predstavuje praktické riešenie nielen pre samotné krajiny, ale aj pre motoristov, ktorí nemusia pred vycestovaním uzatvárať žiadne iné špeciálne poistenie. Zelená karta im zabezpečuje krytie aj v iných krajinách.

Do systému zelenej karty patrí väčšina európskych krajín. Každá z nich má následne vytvorenú aj oficiálnu inštitúciu s názvom Kancelária zelenej karty.

Zoznam členských štátov nájdete priamo vo vašej zelenej karte. Pred vycestovaním by ste si mali skontrolovať, či sa v ňom nachádza aj štát, kam plánujete ísť.

Pre lepší prehľad prikladáme prehľadný zoznam členských štátov:

Kód krajiny

Krajina 

Kód krajiny

Krajina

A

Rakúsko

IS

Island

AL

Albánsko

L

Luxembursko

AND

Andorra

LT

Litva

B

Belgicko

LV

Lotyšsko

BG

Bulharsko

M

Malta

BH

Bosna a Hercegovina

MA

Maroko

BY

Bielorusko

MC

Monako

CH

Švajčiarsko

MD

Moldavsko

CY

Cyprus

MK

Macedónsko

CZ

Česká republika

N

Nórsko

D

Nemecko

NL

Holandsko

DK

Dánsko

P

Portugalsko

E

Španielsko

PL

Poľsko

EST

Estónsko

RO

Rumunsko

F

Francúzsko

RSM

Republika San Marino

FIN

Fínsko

RUS

Rusko

FL

Lichtenštajnsko

S

Švédsko

GB

Spojené kráľovstvo

SRB

Srbsko a Čierna hora

GR

Grécko

SCV

Vatikán

H

Maďarsko

SK

Slovenská republika

HR

Chorvátsko

SLO

Slovinsko

I

Taliansko

TN

Tunisko

IL

Izrael

TR

Turecko

IR

Irán

UA

Ukrajina

IRL

Írsko

-

-


V niektorých z týchto krajín sa musíte pri cestnej prehliadke preukazovať zelenou kartou, v iných nie. Podrobné informácie nájdete na oficiálnej webovej stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Keď zelená karta neplatí

Cestujete do krajiny, kde zelená karta neplatí? V tom prípade musíte využiť iné riešenie, ktorým je hraničné poistenie. Ide o špeciálny typ poistenia, ktorý sa využíva len v určitých situáciách, ako napríklad cesta do zahraničia, kde neplatí vaše PZP alebo dovoz áut zo zahraničia. Tieto autá ešte nemajú PZP, no musia byť kryté nejakým poistením, aby sa mohli dopraviť na Slovensko.

Hraničné poistenie si vybavujete len na obdobie, keď ste na dovolenke. Nezabudnite však, že musí platiť aj počas cesty do cieľovej destinácie a následne aj počas cesty domov. V prípade, že sa stane nejaká škodová udalosť, prepláca ju miestna poisťovňa.

Hraničné poistenie je tak skvelou alternatívou pre všetkých vodičov, ktorí potrebujú poistenie aj v krajinách, kde PZP neplatí.

Rada odborníka

Uzatvorenie hraničného poistenia je pomerne jednoduché. Urobiť tak môžete na určených hraničných priechodoch vybranej krajiny prostredníctvom vybraných poisťovateľov.


Stáva sa, že pod vplyvom určitých udalostí sa platnosť zelenej karty v niektorej krajine obmedzí. V júni 2022 tak stratila zelená karta platnosť na území Ruska a Bieloruska, kde vám PZP nebude platné. 

Od 1. 1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu, preto ak sa chystáte navštíviť túto krajinu, budete potrebovať hraničné poistenie. Toto isté nariadenie je platné i pre občana Iránu chystajúceho sa na Slovensko, ktorý musí disponovať taktiež s hraničným poistením, lebo jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná.

Čo musí obsahovať zelená karta?

Vozidlá podľa systému zelenej karty patria do siedmich základných tried, podľa kategórie daného vozidla.  Platná zelená karta musí obsahovať niekoľko základných informácií, a to:

  • Informáciu o jej platnosti  – platnosť zelenej karty je jeden technický rok. Znamená to, že nekopíruje kalendárny rok. Začiatok jej platnosti môže byť od ľubovoľného dátumu.

  • Identifikačné číslo zelenej karty – jeho tvar je kód krajiny / kód poisťovne / číslo poistnej zmluvy. Napr. SK/012/0000012345.

  • Zoznam všetkých krajín, v ktorých je zelená karta platná – v tomto zozname si overíte, či je PZP platné aj v krajine, kam sa chystáte, alebo si budete musieť vybaviť hraničné poistenie.

  • Informácie o poistníkovi  – meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu.

  • Informácie o poisťovni – názov poisťovne, adresa a podpis splnomocnenca (osoby, ktorá vám poistenie vybavovala).

  • Informácie o vozidle – evidenčné číslo, továrenská značka a kód kategórie.

 

Originál alebo duplikát?

Keď si vybavíte PZP, poisťovňa vám pošle originál a duplikát zelenej karty. Zákon presne nevymedzuje, ktorú z možností by ste mali nosiť pri sebe, preto sa môžete sami rozhodnúť. Odborníci však odporúčajú počas bežných dní nosiť pri sebe kópiu a originál so sebou vziať napríklad vtedy, keď idete do zahraničia.

Doklady si skontrolujte

Zelenou kartou budú musieť vodiči preukazovať platnosť PZP, ak ich napríklad zastaví policajná hliadka. Preukazovať sa ňou budú aj pri prihlasovaní vozidla na dopravnom inšpektoráte. Pri zániku PZP bude klient povinný vrátiť už iba zelenú kartu.

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 13. decembra 2024|Lívia Voskárová
    PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

    Mnohí vodiči sa rozhodujú pre najlacnejšie povinné zmluvné poistenie a zabúdajú, že poistenie môže slúžiť aj im samotným, a to aj v prípade poistenia starších vozidiel. V súčasnosti je na trhu široká ponuka pripoistení, ktoré dokážu rozšíriť ochranu vášho motorového tátoša a pokryť rôzne nepredvídateľné udalosti. Ktoré doplnkové poistenia oceníte, ak vlastníte staršie auto?fallback mark

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Peniaze a autíčko
    29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

    Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.