Jadranské more v Chorvátsku

Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

24. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

Dovolenka v Chorvátsku – na čo nezabudnúť pred vycestovaním?

Ešte predtým, než si zbalíte všetky veci a nastúpite do auta, naplánujte si celú cestu. Zistite, cez ktoré krajiny budete prechádzať, aké poplatky budete platiť a koľko času vám celá cesta zaberie. Ak je len jeden vodič, nezabudnite pravidelne robiť prestávky, počas ktorých si dobre oddýchnete.

Potom si skontrolujte všetky doklady. Na cestu do Chorvátska nepotrebujete cestovný pas. Stačí vám občiansky preukaz. Okrem toho budete musieť mať pri sebe ďalšie dokumenty, a to:


  • vodičský preukaz,
  • technický preukaz,
  • diaľničné známky,
  • nálepky emisnej kontroly a STK,
  • medzinárodný doklad o povinnom zmluvnom poistení,
  • overené prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine, ak máte vozidlo požičané.


Poistite si svoje auto na cestu do Chorvátska

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Najkratšia cesta autom do Chorvátska

Najkratšia cesta do Chorvátska vedie priamo na juh cez západnú časť Maďarska. Táto trasa nie je len najkratšia, ale aj najúspornejšia, pretože spotrebujete menej pohonných hmôt. Z Bratislavy sa dostanete po diaľnici M1 a M15 smerom na Mosonmagyaróvár. Pred Gyõrom odbočíte na diaľnicu M85 a následne na M86. Potom už len podľa cieľovej destinácie pokračujete priamo smerom k chorvátskym plážam. Vzdialenosť medzi Bratislavou a Záhrebom touto trasou je približne 400 kilometrov a cesta vám zaberie približne 4 hodiny a 30 minút.


Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Druhá alternatíva – Rakúsko

Do krajiny sa dá ísť aj cez Rakúsko a Slovinsko. Ak vyrážate z Bratislavy, najprv prejdete cez hraničný priechod Jarovce. Na tomto mieste si môžete kúpiť diaľničnú známku. Následne prídete do Viedne, kde čakajte kolóny, ktorým sa nevyhnete. Pri ceste do Chorvátska ide o bežnú prax.

Ďalej budete pokračovať po rakúskej diaľnici označenej ako A2 smerom na Klagenfurt/Villach. Zopár kilometrov od Grazu odbočíte na diaľnicu A9, ktorá vedie na slovinskú hranicu. Rakúska diaľnica A9 nie je dlhá a rýchlo ju prejdete.

Ak sa v Slovinsku nechcete zbytočne zastavovať, do Chorvátska prejdete rýchlo po diaľnici A1. Problém je však v tom, že na veľmi krátky úsek, ktorý má približne 6 kilometrov, potrebujete diaľničnú známku v hodnote 30 eur.

Po krátkom úseku by ste museli prejsť ďalších 6 km po ceste 1. triedy. Dôvod je ten, že slovinská diaľnica nie je napojená na chorvátsku.

Okrem toho dokončenie diaľnice A4 znamená, že obľúbená skratka po ceste E59 už nefunguje s, a to ani v prípade, že by boli otvorené všetky hraničné priechody.

Keď prídete do Ptuje, môžete sa tešiť. Autom do Chorvátska je to z tejto oblasti už len kúsok. Na výber máte niekoľko alternatív, ako sa dostať do krajiny. Najlepšou a najistejšou voľbou je cesta E59. Menším problémom môžu byť zápchy, pretože ide o vyťaženú cestu, ktorú využívajú osobné autá aj kamióny.

Keď však prejdete hraničným priestorom, môžete si zablahoželať, že ste sa dostali do Chorvátska.

Cestujte do Chorvátska s poistením

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Diaľničné poplatky v Chorvátsku

Pri využívaní diaľnic v Chorvátsku počítajte s určitými poplatkami, ktoré však fungujú trochu inak ako na Slovensku. Namiesto známok platíte mýto. Ceny sa odvíjajú od toho, do akej kategórie patrí vaše vozidlo, väčšina dovolenkárov patrí do kategórie I, prípadne II.

  • Kategória IA – motocykle

  • Kategória I – osobné vozidlá, dodávky a iné vozidlá do 3,5 t a do výšky 1,9 m

  • Kategória II – automobily s vozíkmi a karavany do 3,5 t s výškou nad 1,9 m

  • Kategória III – autobusy a dodávky nad 3,5 t s výškou nad 1,9 m

  • Kategória IV – nákladné vozidlá a TIR

Spoplatnené úseky diaľnic v Chorvátsku

V Chorvátsku existuje viacero úsekov diaľnic, za ktoré sa vyberá poplatok. Medzi ne patria: 

Diaľnica

Úsek

A1

Zagreb – Split – Dubrovnik

A2

Zagreb – Macelj

A3

Bregana – Zagreb – Lipovac

A4

Zagreb – Goričan

A5

Beli Manastir – Osijek – hranice Bosna a Hercegovina

A6

Rijeka – Zagreb

A7

Rupa – Križišće

A8/A9

Istarski ipsilon

A10

hranice Bosna a Hercegovina

A11

Zagreb – Sisak

Ceny diaľničných poplatkov v roku 2023

Pre lepšiu predstavu sme pre vás pripravili prehľadnú tabuľku cien na rok 2023 pre kategóriu A1, ktorá zahŕňa cesty vedúce od Záhrebu až po Dubrovník.

VýjazdAutomobily do 3,5 tony kategórie I.Automobily do 3,5 tony kategórie II. Motocykle

Karlovac

2,50 eur

4,50 eur

1,50 eur

Bosiljevo

3,90 eur

7,30 eur

2,30 eur

Ogulin

5,40 eur

9,50 eur

3,30 eur

Brinje

7,30 eur

12,30 eur

4,30 eur

Žuta Lokva

7,90 eur

13,20 eur

4,70 eur

Otočac

8,70 eur

14,40 eur

5,30 eur

Maslenica

15,40 eur

24,50 eur

9,40 eur

Posedarje

15,70 eur

25,20 eur

9,60 eur

Zadar 1

16 eur

25,60 eur

9,80 eur

Zadar 2

16,50 eur

26,50 eur

26,50 eur

Benkovac

17,60 eur

28,10 eur

10,70 eur

Pirovac

18,90 eur

30,20 eur

11,50 eur

Skradin

19,60 eur

31,10 eur

11,90 eur

Šibenik

20,10 eur

32,10 eur

12,20 eur

Vrpolje

21,10 eur

33,40 eur

12,70 eur

Prgomet

22,10 eur

35 eur

13,40 eur

Dugopolje (Split)

24 eur

37,60 eur

14,40 eur

Blato na Cetini

26 eur

40,40 eur

15,60 eur

Šestanovac (Makarská)

26,40 eur

41,10 eur

15,90 eur

Zagvozd

27 eur

42,20 eur

16,30 eur

Ravča

28,90 eur

44,90 eur

17,30 eur

Vrgorac

29,60 eur

46 eur

17,70 eur

Karamatići

30,60 eur

47,60 eur

18,40 eur

Čarapine

30,70 eur

47,70 eur

18,40 eur


Pri ceste do Chorvátska počas leta počítajte s tým, že ceny za diaľnice sú približne o 10 % vyššie. Ak však neplánujete jazdiť po cestách niekoľkokrát do mesiaca, nemalo by vám to prekážať.

Ako platiť diaľničné poplatky?

Chorvátsko má dva typy platby mýta, ktoré môžete využiť:

  • Otvorený spôsob platenia – využíva sa na cestných objektoch, ako sú napríklad mosty alebo tunely. Často sa s ním stretávate aj na kratších úsekoch diaľnice. V praxi to znamená, že mýto sa platí ihneď podľa typu vozidla.


  • Uzavretý spôsob platenia – využíva sa na diaľniciach s väčším počtom nájazdov a výjazdov. Vodič platí poplatok až po opustení diaľnice.


Po novom sa v Chorvátsku platí eurom

Od 1. januára 2023 Chorvátsko definitívne prijalo euro ako svoju domácu menu, takže si nemusíte robiť starosti so zmenou peňazí.

Pozor na letné búrky

Je rozumné dávať si pravidelné prestávky aj za cenu, že sa tým cesta predĺži. Sezónnym nebezpečenstvom sú tiež lokálne prietrže mračien vznikajúce pri extrémnych horúčavách, ktoré môžu znížiť bezpečnosť na vozovke. Veľké množstvo vody pri vysokej rýchlosti v kombinácii s letnými pneumatikami s plytším dezénom zvyšuje riziko šmyku a následnej kolízie.

Hlavné riziká cesty do Chorvátska autom počas leta v skratke:

  • nezodpovední vodiči, nedodržiavajúci dopravné predpisy,
  • väčší počet neskúsených vodičov v požičaných motorových vozidlách,
  • zvýšený počet cyklistov a motorkárov,
  • negatívny vplyv striedajúcich sa teplôt na ľudský organizmus,
  • únava z tepla,
  • nepredvídateľný mikrospánok,
  • dlhé trasy,
  • náhle dažďové prehánky.

Dovolenka Chorvátsko – praktické tipy

Aby ste sa čo najlepšie pripravili na cestu do Chorvátska, prikladáme niekoľko praktických tipov:


  • Počas cestovania nezabudnite sledovať aktuálne dianie na cestách, o ktorom vás pravidelne informujú rádiá. Ak však nechcete počúvať rádio, môžete použiť praktickú aplikáciu Croatia Traffic alebo navštíviť webovú stránku hak.hr/en.


  • Nezabúdajte na rýchlostné limity, aby ste sa vyhli zbytočným pokutám. Na diaľniciach je maximálna povolená rýchlosť 130 km/h, na rýchlostných cestách 110 km/h, mimo obce 90 km/h a v obci 50 km/h.


  • V Chorvátsku existuje viacero rizikových úsekov. Medzi ne patrí najmä tunel Sv. Rok, kde sa vyskytujú veľmi silné vetry. Tieto veterné podmienky môžu spôsobovať kolízie najmä pri výjazde z tunela.


  • Chcete sa vyhnúť dopravným zápcham? Cestujte počas pracovného týždňa a vyhýbajte sa piatkom a víkendom, keď sú diaľnice často preplnené. Od pondelka do štvrtka sú diaľnice relatívne prázdne.

Využite výhodné cestovné poistenie

Na cestu do Chorvátska si nezabudnite vybaviť výhodné cestovné poistenie. Bude vás kryť v nepríjemných situáciách, ako úraz alebo strata batožiny. Ak vám základný balík nestačí, pokojne si vybavte zaujímavé pripoistenia.

Pri cestovaní do Chorvátska autom sa vám môže zísť aj cestovné poistenie vozidla. Jeho výhodou je, že má vysoké limity krytia a ďalšie benefity. K nim patrí odťah do najbližšieho servisu či náhradná doprava. Porovnajte si jednotlivé ponuky a vyberte si najvýhodnejšiu.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Lyžařky na svahu
    23. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Kam na lyže do zahraničia v roku 2024?

    Zimná sezóna je ideálnou príležitosťou na únik do zasnežených hôr a užívanie si oddychu na lyžiach alebo snowboarde. Slovenskí lyžiari čoraz častejšie vyhľadávajú zahraničné lyžiarske strediská, ktoré ponúkajú kvalitné služby, rozmanité trate a krásne výhľady. Ak neviete, kam na lyže počas najbližšej sezóny, v tomto článku nájdete niekoľko tipov na tie najlepšie strediská v okolí Slovenska.

  • balenie kufrov
    17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

    Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

  • Kufre na letisku
    28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

    Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

  • cestovný pas
    29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

    Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • zena - pas - kufor
    19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

    Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako prekonať časový posun?

    Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

  • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
    30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

    Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

  • žena s kufrom na letisku
    27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

    Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

  • sjezdovka lyžařů
    18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

    Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

  • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

    Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.