muž sediaci v služobnom aute

Ako poistiť firemné auto?

8. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Auto patrí k najdrahším položkám hnuteľného majetku firmy. Aj keď sa firmy snažia obmedzovať výdavky, pri výbere poistenia pre firemné auto by mala byť prvoradá kvalita poistenia, a nie jeho cena. Ako si správne vybrať poistenie pre firemné vozidlo? Kedy uzatvoriť havarijné poistenie?

Bez PZP to nejde

Každé motorové vozidlo, ktoré má evidenčnú značku, musí mať  povinné zmluvné poistenie (PZP), teda poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Zákon na Slovensku nepozná rozdiel medzi súkromným a firemným autom. Poistenie má v prvom rade chrániť poisteného, ale aj poškodeného. Účelom tohto poistenia je, aby poistený nemusel platiť škody spôsobené prevádzkou vozidla, ako aj to, aby si poškodený nemusel škodu od škodcu vymáhať.


TIP

Hoci je obsah krytia všade rovnaký, pri výbere dbajte na kvalitu poisťovne, jej asistenčných služieb, ako aj na to, ako daná poisťovňa rieši škodové situácie.

Kombinácia PZP a havarijného poistenia

Hoci havarijné poistenie nie je zo zákona povinné, určite ho zvážte hlavne v prípade, ak zamestnanci autá využívajú často na služobné alebo dlhé cesty. V takomto prípade je totiž riziko škôd oveľa vyššie. Na pamäti treba mať aj to, že dnes majú autá oveľa väčšiu a drahšiu výbavu. Z tohto dôvodu sa okrem zákonnej povinnosti uzatvoriť PZP určite oplatí aj havarijná poistka. 


Viete, že...

… v základnom havarijnom poistení či asistenčných službách nie je vždy zahrnuté napríklad odtiahnutie vozidla, preplatenie nákladov v spojitosti s uskladnením vozidla políciou a podobne? Všetky tieto informácie by ste si teda mali dopredu zistiť.


Vozidlo tak získa poistnú ochranu pred rizikami, ako je napríklad vandalizmus, nehody pri parkovaní či krádež. Sú to škody, ktoré PZP nepokrýva. Platnosť havarijného poistenia je možné uzatvoriť na území Slovenska, ale aj Európy.


Kedy sa oplatí pripoistenie?

Ak firmy vlastnia staršie autá, odporúčame radšej zvoliť adekvátne pripoistenie k PZP než havarijné poistenie, keďže hodnota auta klesá. 

Aké pripoistenie je možné uzatvoriť?

  • čelného skla

  • úrazu posádky

  • stretu so zverou

  • rozšírenej asistencie

  • živlu

  • výtlku

 

Pripoistiť sa dá aj batožina, úrazy členov počas jazdy vo vozidle, a podobne.

Krytie v aj v zahraničí

Ak zamestnanci jazdia firemným autom na služobné cesty aj do zahraničia, mali by ste pri PZP zvážiť zvýšenie krytia pre škody na zdraví a živote. Výhodou môže byť aj havarijné poistenie alebo pripoistenie ku PZP.

Ak sa zamestnancovi stane nehoda v zahraničí, s havarijným poistením musí náklady znášať druhá strana, ktorá nehodu zapríčinila. V zahraničí často funguje iná legislatíva náhrady škody, ktorá sa likviduje podľa krajiny, v ktorej nastala. 

Výhodné PZP pre firemné auto? Porovnajte si ceny online

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste

  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke

  • Úspora až 50 %

Flotilové poistenie vozidiel

Firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel,  majú možnosť flotilového poistenia. V praxi to znamená, že ak firma vlastní viac automobilov, môže získať lepšiu cenu za poistenie. Tento typ poistenia je pravdepodobne tým najvýhodnejším najmä pre väčšie firmy a ponúka mnoho výhod:


  • možné zľavy z ceny PZP

  • posudzuje sa celý vozový park a celková škodovosť

  • pri zakúpení nového vozidla bude auto automaticky zaradené do existujúceho flotilového poistenia

  • prehľadnejšia administratíva

  • poistenie je pohodlné, praktické a umožňuje firmám ušetriť výdavky

 

Operatívny lízing aj pre menšie firmy

Pre firmy, ktoré majú menší autopark môže byť riešením operatívny lízing. Výhodnejšiu cenu dohaduje lízingová spoločnosť, kde sú v cene zahrnuté dostupné zľavy a bonusy, ako aj výška objemu poistenia. Výhodou pri operatívnom lízingu je aj administratíva. Lízingová spoločnosť vybaví celú poistnú udalosť, klient iba nahlási škodu a dostaví auto do servisu.

Firemné auto na súkromné účely

Pre mnohých zamestnancov je motiváciou aj to, že môžu využívať firemné auto na privátne účely, a to dvoma spôsobmi. Zamestnanec môže použiť auto, keď ho potrebuje na súkromné účely alebo keď mu je pridelené. V obidvoch prípadoch sa jedná o nepeňažný príjem, čo znamená, že zamestnanec musí za auto zaplatiť odvody a daň. Využívanie služobného auta na súkromné účely je vhodné mať so zamestnávateľom dohodnuté písomne.

TIP

Ak chcete ísť služobným autom na dovolenku, do auta bez PZP, havarijného a cestovného poistenia, ani nesadajte. Myslite na to, že preberáte istú zodpovednosť za seba, ostatných spolujazdcov ako aj za škody, ktoré na motorovom vozidle spôsobíte. V prípade, že služobné auto na dovolenke rozbijete, poistenie vám bude na nič. 

Zhrnutie

Pri výbere toho správneho poistenia pre firemné vozidlá by sa malo zvážiť niekoľko faktorov. Medzi tieto faktory patrí ako bezpečne zamestnanci jazdia, či sa auto používa na súkromné účely, poprípade na služobné cesty do zahraničia. Cena by v tomto prípade nemala byť prvoradá. Nižšie ceny poistiek často znamenajú horšie asistenčné služby a menší rozsah služieb.

Okrem povinného zmluvného poistenia (PZP) odporúčame aj havarijné poistenie, cestovné  poistenie, poprípade aj pripoistenie  motorových vozidiel. Pre firmy, ktoré vlastnia päť a viac vozidiel je najvýhodnejšie flotilové poistenie, ktoré ponúka mnoho výhod. Menšie firmy môžu z výhodnej ceny profitovať pri operatívnom lízingu.

Predtým, ako sa však rozhodnete, urobte si prieskum a porovnajte si balíky služieb. Každá poisťovňa má totiž svoje kritériá a podmienky, preto sa oplatí zvážiť ponuky viacerých poisťovní.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.