Povinná výbava auta
Povinná výbava vozidla sa priebežne mení a preto niektorí vodiči nemajú presný prehľad o tom, čo v aute musia mať a čo by z hľadiska vlastnej bezpečnosti mať mali.
Zmenené povinnosti k povinnej výbave
Povinnú výbavu vozidiel určuje zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláška č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, pričom povinná výbava vozidla je ustanovená v § 25. Nie tak dávno prišlo novelizácii povinnej výbavy pre automobily. Na rozdiel od minulých rokov, keď inovácie väčšina vodičov neprijímala príliš pozitívne, tentoraz zmeny nezaťažia peňaženku, naopak uľavia majiteľom vozidiel od povinností.
Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník
Táto súčasť výbavy platí pre osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Avšak tu je jedna dôležitá vec, za ktorú môžete dostať pokutu, ak aj trojuholník máte. Podľa zákona nemôžete mať trojuholník len tak hodený v kufri. Výstražný trojuholník musí byť vo vozidle v ochrannom kryte , napríklad obale alebo bez ochranného krytu, vtedy musí byť zabezpečená jeho nevyhnutná ochrana proti vonkajším vplyvom počas prepravy.
Bezpečnostný reflexný odev
Ľudovo povedané reflexná vesta. Táto musí byť nutne v dosahu vodiča. To znamená, že ju nemôžete mať napríklad v zadnom kufri. Technická norma pripúšťa tri farby bezpečnostného odevu – fluorescenčná žltá, fluorescenčná oranžovočervená alebo fluorescenčná červená. Nie je povinné mať vestu pre všetkých členov posádky, ale je to určite vhodné. Najmä ak sa po nehode premiestňujú členovia posádky inam.
Lekárnička
Nutnosť mať lekárničku platí pre motocykle nad 50 cm3, trojkolky nad 50 cm3, štvorkolky nad 50 cm3, osobné vozidlá, nákladné vozidlá, autobusy, traktory a pracovné stroje samohybné. Samotný obsah lekárničiek ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Lekárnička na poskytnutie predlekárskej dočasnej prvej pomoci musí byť použiteľná a jej predpísaný obsah musí byť v expiračnej dobe. Ak sa vám nechce kupovať lekárničku celú, tak ju po otvorení môžete doplniť a vymeniť len veci, ktoré sú po expirácii. Platí totiž, že celá lekárnička expiruje tak skoro, ako expiruje prvý prípravok v nej. Ten stačí vymeniť a lekárničku môžete naďalej používať. Je však potrebné sledovať obsah expirácie zložiek. Aj preto mnoho vodičov lekárničku mení kus za kus.
Náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou
Spolu s náhradným kolesom s diskom a s náhradnou pneumatikou povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák. Výnimkou sú iba vozidlá, ktoré majú pneumatiky runflat, alebo sadu na opravu defektu. Pozor však, niekedy sa koleso pri defekte dokáže pokaziť tak, že ho neopravíte. Rezerva je preto vždy praktická.
Veci, ktoré už nepotrebujete
Podľa zákona povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano. Pravda je však taká, že v tomto prípade ide o niekoľkoeurové záležitosti. Je síce možné, že napríklad na moderných automobiloch si už žiarovku nevymeníte, alebo nenahodíte poistky, ale minimálne ťažné lano sa oplatí. Pretože nikdy neviete, či náhodou nebudete potrebovať odťah a lano sa určite zíde.
Povinná výbava z poisťovne
O tejto výbave sa nehovorí, ale je rovnako povinná ako technické zabezpečenie vozidla. Prakticky bez nej nemôžete vyjsť na cestu. Sú to doklady k povinnému zmluvnému poisteniu. Vo vozidle je vždy potrebná biela karta, ktorá potvrdzuje, že PZP máte na Slovensku platné a poistenie zaplatené a len čo prekročíte hranice, tak bude potrebné dokladovať zákonnú poistku zelenou kartou. Nezabudnite si ich teda počas vašich ciest po Slovensku, či po zahraničí.