Pri každej ceste autom potrebujete doklady, ktoré musíte mať pri sebe, a dokonca ich na požiadanie predložiť policajnej kontrole. O ktoré doklady ide? V nasledujúcich riadkoch sa na ne pozrieme bližšie.

Povinnosti určuje zákon

O povinnej dokladovej výbave každého vodiča hovorí zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke. Ten jasne stanovuje, že medzi základné povinnosti vodiča patrí mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom.

Ministerstvo vnútra SR vymedzuje tieto doklady na premávku a vedenie vozidla na území Slovenskej republiky:

Nezabúdajte na poistenie

Buďte pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky  slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Vodičský preukaz

Držiteľ vodičského preukazu je povinný mať platný vodičský preukaz pri vedení motorového vozidla pri sebe a na výzvu policajta ho predložiť na kontrolu.

Osvedčenie o evidencii

Medzi základné povinné doklady patrí osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine. V minulosti bol technický preukaz k autu len jeden. Dnes dostanú držitelia vozidla preukazy dva. Prvý sa hovorovo označuje ako “malý technický preukaz”. Je to časť I. osvedčenia o evidencii a má podobu malej plastovej karty. Tento preukaz ste povinní nosiť so sebou a predložiť ho polícii pri kontrole.

Časť II. osvedčenia o evidencii sa označuje aj ako “veľký techničák”. Veľa vodičov nevie, že veľký technický preukaz by nemali mať vo vozidle, ale mal by byť uschovaný doma. Dokonca po vystúpení z auta v ňom nesmiete nechať ani malý technický preukaz.

Zelená karta

Zelená karta je potvrdením, že ste uzavreli povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP). Táto karta má medzinárodnú platnosť.

V minulosti sa vodiči preukazovali bielou kartou na Slovensku a zelenou kartou pri ceste do zahraničia. S účinnosťou od 1.10.2019 biela karta zanikla a na Slovensku i v zahraničí ju ako potvrdenie o uzatvorení PZP nahradila zelená karta. Zelená farba karty je však už minulosťou, od 1. júla 2021 sa zaviedlo výlučne čierno-biele vyhotovenie karty.

Doklad o technickej kontrole

Ak vaše vozidlo podlieha povinnosti technickej kontroly, polícii preukazujete splnenie podmienok vyznačeným osvedčením o technickej kontrole a perforovanou kontrolnou nálepkou. Pre vozidlá evidované v inom členskom štáte sa povinnosť preukazuje rovnocennými dokladmi vydanými v tomto členskom štáte.

Nezabudnite, že technická kontrola musí byť vykonávaná pravidelne v závislosti od veku auta. Vozidlo sa musí podrobiť technickej kontrole prvýkrát po 4 rokoch od prvého prihlásenia do evidencie, potom sa na „estékáčku“ musíte vybrať každé 2 roky.

Doklad o emisnej kontrole

Platnosť emisnej kontroly (ak takejto kontrole vozidlo podlieha) vodič polícii preukazuje vyznačeným osvedčením o emisnej kontrole a perforovanou kontrolnou nálepkou. V prípade, že vozidlo je evidované v inom členskom štáte, dokladmi o vykonaní emisnej kontroly sú rovnocenné doklady vydané v tomto členskom štáte.

Rovnako ako technická kontrola, aj emisná kontrola sa musí realizovať pravidelne. Lehoty pri jednotlivých kategóriách vozidiel sú rôzne a určuje ich Vyhláška MDPT SR č. 138/2018 Z. z.

Doklady o zdravotnej a psychickej spôsobilosti

Niektoré skupiny vodičov podliehajú povinnosti dokladovania zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Doklad o zdravotnej spôsobilosti potrebujú vodiči skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE a vodiči vo veku nad 65 rokov.

Doklad o psychickej spôsobilosti sa týka vodičov skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE, vodičov vo veku nad 65 rokov a vodičov z povolania.

Povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií

Ak sú pozemné komunikácie užívané iným než zvyčajným spôsobom alebo na iné účely, než na ktoré sú určené, vodič vozidla preukazuje povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií. Zvláštne užívanie sa povoľuje na dobu určitú, ak u užívateľa trvajú dôvody, pre ktoré bolo povolenie udelené.

Iné doklady podľa osobitných predpisov

Potrebovať môžete aj iné doklady, ktoré sú ustanovené osobitnými predpismi, napr. zákonom č. 56/2012 Z. z., § 12 zákona č. 280/2006 Z. z. a podobne.

Okrem toho je vodič povinný pri cestnej kontrole povinný preukázať svoju totožnosť. Príslušníkovi polície môžete na tento účel predložiť občiansky preukaz alebo pas. V aute majte vždy poruke aj správu o nehode.

Pozor, ak na niektorý doklad zabudnete, hrozí vám finančná pokuta alebo zákaz pokračovať v jazde. Pred každou jazdou si teda povinné doklady skontrolujte, aby vás vaša zábudlivosť nevyšla draho.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Čítajte náš blog

  • elektrokolo
    16. apríla 2025|Martina Dudová
    Poistenie bicykla: Ako môžete svoj bicykel ochrániť?

    Bicykel nie je lacná záležitosť. A prísť oň sa rovná nielen finančnej strate, ale súčasne znamená, že vám možno stroskotá aj cyklistická sezóna. Teda v prípade, že bicykle nemáte správne poistený. Ako si však poistiť bicykel či už na záhrade, alebo niekde v záhradnom domčeku, či v pivnici?

  • dálnice-Slovensko
    27. marca 2025|Martina Dudová
    Diaľničná známka pre rok 2025: Všetko, čo potrebujete vedieť

    Ak chcete aj v roku 2025 využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Paradoxne si však v tomto roku priplatíme za jazdu po slovenských diaľniciach. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2025?

  • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
    26. marca 2025|Martina Dudová
    Prasknuté čelné sklo: Ako postupovať?

    Aj malá prasklina dokáže spôsobiť veľké komplikácie. Prasknuté čelné sklo vážne ohrozuje bezpečnosť jazdy, predstavuje riziko pokuty a vozidlo s ním neprejde technickou kontrolou. Náklady na výmenu skla sa počítajú v stovkách eur, pričom poistné plnenie z PZP vinníka je väčšinou nereálne. Ako teda postupovať, aby ste škodu nemuseli platiť z vlastného vrecka? Riešením je poistenie čelného skla.

  • dokumenty pre poistenie vozidla
    21. marca 2025|Martina Dudová
    Ceny PZP na Slovensku: Kde zaplatíte najviac?

    Ceny povinného zmluvného poistenia dlhodobo rastú. Inak tomu nie je ani v roku 2025. Svoje auto si však stále môžete viac alebo menej výhodne. Poisťovne pristupujú k PZP komerčne a ročné poistné pre rovnaké vozidlo vás môže vyjsť aj o desiatky eur lacnejšie. Jedným z kritérií, od ktorých cena PZP závisí, je aj lokalita. Viete, kde zaplatíte za poistenie najviac? A ako si dokážete zabezpečiť lepšiu cenu?

  • Peniaze a autíčko
    15. marca 2025|Lívia Ovcarčíková
    Zdražovanie povinného zmluvného poistenia v roku 2025

    Poisťovne oznámili zvyšovanie cien PZP pre rok 2025. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

  • dopravná nehoda
    25. februára 2025|Lívia Ovcarčíková
    Dopravná nehoda v zahraničí: Ako postupovať?

    Dopravná nehoda v zahraničí je pre každého vodiča veľmi nepríjemná situácia. Stres, jazyková bariéra a neznáme pravidlá môžu riešenie nehody zbytočne skomplikovať. Preto je dôležité sa na takéto situácie vopred pripraviť. Správne reakcie vám totiž môžu ušetriť množstvo starostí. Ako by ste teda mali postupovať v prípade nehody, na čo si dať pozor a ako vám môže pomôcť vaša poisťovňa?

  • žena řídí podle navigace
    19. februára 2025|Lívia Voskárová
    Aké sú najčastejšie výluky z PZP?

    V rámci povinného zmluvného poistenia existujú špecifické situácie, kedy poisťovňa odmietne škodu preplatiť. Takéto prípady sa označujú ako výluky z poistenia. Ich správne pochopenie vám pomôže predchádzať nepríjemným prekvapeniam v prípade poistnej udalosti. Prečítajte si, aké výluky z PZP sa v poistných podmienkach poisťovní vyskytujú najčastejšie.

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    12. februára 2025|Martina Dudová
    PZP pre dôchodcov: Ktorá poisťovňa poskytuje najlepšie ceny a ako získať zľavy?

    Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou pre každého motoristu, a to bez ohľadu na vek či profesiu. Keďže dôchodcovia zväčša jazdia na kratšie vzdialenosti a svoje vozidlá nepoužívajú denne, pri výbere poistenia býva pre nich kľúčovým faktorom cena. Vek a skúsenosti hrajú pri určovaní výšky poistného v ich prospech. Ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú najlepšie ceny PZP pre seniorov a aké zľavy a výhody navyše môžete ako dôchodca získať?

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    30. januára 2025|Martina Dudová
    Novinka pre vodičov: Od januára 2025 vám stačí elektronická zelená karta

    Zelená karta, doteraz nevyhnutný papierový doklad o povinnom zmluvnom poistení, vám po novom bude stačiť v elektronickej podobe. Rozhodla o tom Rada kancelárií (COB – Council of Bureaux), ktorá zastrešuje systém zelenej karty. Toto rozhodnutie je od 1. januára 2025 záväzné pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Čo to presne znamená pre vodičov na cestách a aké výhody so sebou táto zmena prináša?

  • poistenie-lode
    26. januára 2025|Lívia Voskárová
    Poistenie lode: Prečo je dôležité a čo kryje?

    Na Slovensku patrí poistenie lode medzi menej obvyklé poistenia. Dôvod je ten, že Slovensko nedisponuje veľkými riekami, jazerami ani morom, ktoré sú pre použitie lode podmienkou. Aj napriek tomu sa aj u nás nájdu ľudia, ktorí loď vlastnia a využívajú ju v rámci možností, ktoré im poskytujú naše prírodné podmienky.