Dvojica zelená a biela karta sú už minulosťou. Spomínate si?
Nie tak dávno sme si do dokladov od auta balili dve karty - zelenú i bielu. Aký bol ich význam a ako je to s týmito kartami dnes? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.
Zelená a biela karta - aký bol medzi nimi rozdiel?
Pre tých, ktorí si na bielu a zelenú kartu, tu máme malé pripomenutie ich účelu. Obe karty preukazovali uzavretie povinného zmluvného poistenia (PZP). Zatiaľ čo biela karta slúžila na tento účel na Slovensku, zelenú sme potrebovali v zahraničí. S účinnosťou od 1. októbra 2019 biela karta zanikla a na Slovensku i v zahraničí ju ako potvrdenie o uzatvorení PZP nahradila zelená karta, ktorá má medzinárodný formát.
Zelená karta PZP je dnes už biela
Aby to nebolo zamotané málo, hoci bielu kartu nahradila zelená, farebne to tak nevyzerá. Od 1. júla 2021 sa zaviedlo výlučne čierno-biele vyhotovenie karty. Takže zelená karta je dnes vlastne biela.
Pozrime sa však bližšie na účel zelenej karty. Ako sme už uviedli, je to medzinárodne uznávaný doklad o existencii poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov zelená karta umožňuje motoristovi vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty, bez nutnosti uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu (hraničné poistenie).
Povedané ľudskou rečou
Zelená karta vám garantuje, že z PZP vám poisťovňa preplatí aj škody vzniknuté nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Kde platí zelená karta?
Územná platnosť zelenej karty sa vzťahuje na členské štáty Európskeho hospodárskeho priestoru a ďalšie štáty, ktoré sú členmi Multilaterálnej dohody o zárukách za poznávaciu značku. Konkrétne je to väčšina európskych štátov, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny. Ako budete vedieť, ktoré to sú? Veľmi jednoducho. Priamo na zelenej karte sa nachádza zoznam štátov, v ktorých zelená karta platí.
Niekedy sa stáva, že pod vplyvom udalostí sa platnosť zelenej karty v niektorej krajine obmedzí. To sa stalo napríklad v júni 2022, kedy v dôsledku sankcií stratila zelená karta platnosť na území Ruska a Bieloruska. PZP vám teda v Rusku ani v Bielorusku nebude poskytovať poistné krytie.
Od 1.1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu. Každý Slovák, ktorý sa chystá do Iránu, musí mať od začiatku roka 2024 uzavreté hraničné poistenie, pretože z jeho PZP nebude škoda uhradená. Toto isté nariadenie platí i pre občana Iránu, ktorý sa chystá na Slovensko, taktiež musí disponovať s hraničným poistením, pretože jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná.
Náš TIP
Kompletný zoznam členských krajín Systému zelenej karty a informácie, v ktorej krajine je / nie je nutné sa preukazovať zelenou kartou, nájdete na stránke SKP.
Ešte jedna malá rada na záver: Vzhľadom na to, že zelená karta obsahuje dôležité informácie, Slovenská komora poisťovateľov odporúča mať zelenú kartu v aute i so sebou aj pri cestách do krajín, kde nie je povinnosť sa ňou preukázať.