doklady-auto

Ktoré doklady v aute musíte mať?

15. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Pri šoférovaní po slovenských cestách sa ako vodič musíte pri kontrole preukázať hneď niekoľkými dokladmi. Viete, ktoré dokumenty musíte predložiť polícii pri cestnej kontrole? Pripravili sme pre vás zoznam nevyhnutných dokumentov pre jazdu v aute.

Povinné doklady podľa zákona o cestnej premávke

Podľa zákona č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov patrí medzi základné povinnosti vodiča mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom. 

Na území Slovenskej republiky potrebujete tieto doklady na vedenie a premávku vozidla:

  • vodičský preukaz,

  • osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine,

  • potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla,

  • doklad o vykonaní technickej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,

  • doklad o vykonaní emisnej kontroly, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,

  • doklad o zdravotnej spôsobilosti  a doklad o psychickej spôsobilosti, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha,

  • povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom,

  • iné doklady ustanovené osobitným predpisom (napríklad zákon č. 56/2012 Z.z. o cestnej preprave, § 12 zákona č. 280/2006 Z.z. o povinnej základnej kvalifikácii a pravidelnom výcviku niektorých vodičov).

Vodičský preukaz

Pri tomto doklade snáď ani nie je čo dodať. Vodičský preukaz je základný dokument, bez ktorého ani nerozmýšľajte o tom, že by ste si sadli za volant. Nikde a za žiadnych okolností. Samozrejme, môžete viesť len také vozidlo, na aké máte vodičské oprávnenie. 

Osvedčenie o evidencii vozidla

Medzi povinné doklady v aute patrí aj osvedčenie o evidencii, technické osvedčenie vozidla alebo evidenčný doklad od vozidla vydaný v cudzine. Osvedčenie o evidencii oprávňuje prevádzkovať vozidlo v premávke na pozemných komunikáciách.  Je rozdelené do dvoch častí  - časť I je malá plastová kartička, časť II je známa ako “veľký techničák”, papierový hárok vo formáte A4. 

Pri kontrole musíte mať pri sebe časť I, podľa zákona č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke dokonca papierovú časť II v aute ani nesmiete mať. Jedinou výnimkou je čas, kedy máte k dispozícii len časť II a ešte vám nebola doručená časť I, čo je doba najviac 30 dní.

Potvrdenie o PZP

Medzi povinné doklady v aute patrí aj doklad preukazujúci uzatvorenie povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (PZP), tzv. zelená karta. Ešte pred pár rokmi potrebovali vodiči dva doklady - biela karta potvrdzovala zaplatené PZP na Slovensku a zelená karta v zahraničí. Od 1. októbra 2019 však na preukazovanie stačí jeden doklad -  zelená karta, a to bez ohľadu na to, či sa nachádzate na Slovensku alebo v zahraničí. Doklad o uzatvorení PZP musíte mať pri sebe nielen v prípade kontroly, aj dopravnej nehody.     

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Doklady o vykonaní technickej a emisnej kontroly 

K povinným dokladom v aute radíme aj doklady o vykonaní technickej a emisnej kontroly, ak takýmto kontrolám podlieha. Technická a emisná kontrola musí byť, samozrejme, platná. 

Technickou kontrolou sa zisťuje stav vozidla a jeho spôsobilosť na bezpečnú jazdu na cestných komunikáciách. Vozidlo sa musí podrobiť technickej kontrole každý jeden až štyri roky. 

V rámci emisnej kontroly sa posudzuje stav motora a jeho systému, ktoré ovplyvňujú tvorbu znečisťujúcich látok vo výfukových plynoch. Meraním sa zisťuje, či sú dodržané emisné limity motora. Výsledky tohto merania a to, či je vozidlo spôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách, musíte vedieť pri kontrole preukázať. 

Kde si vyzdvihnúť malý technický preukaz?

Pre občanov Slovenskej republiky vstúpila 1. decembra 2019 do účinnosti novela zákona o cestnej premávke. Vďaka nej nemusia navštevovať dopravný inšpektorát. Všetko si vedia vybaviť z pohodlia domova s tým, že tabuľky EČV a malý a veľký technický preukaz im budú zaslané kuriérom priamo na adresu.Výhodou elektronického vybavenia dokladov k vozidlu je aj to, že poplatky  polovičné. Okrem času tak šetríte aj financie. Zasielanie malého technického preukazu nie je žiadnou novinkou. Tento proces funguje už od roku 2010. Zmena však nastala najmä v zasielaní veľkého technického preukazu, ktorý sa dostával priamo na dopravnom inšpektoráte pri prihlasovaní vozidla.

Doklady od lekára

Ak takejto povinnosti ako vodič vozidla podliehate, musíte mať so sebou aj doklad o zdravotnej spôsobilosti a doklad o psychickej spôsobilosti. Tieto doklady sa vzťahujú na špecifické skupiny vodičov, spravidla na vodičov nákladných vozidiel a vodičov nad 65 rokov:

Doklad o zdravotnej spôsobilosti potrebujú vodiči:

  • skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,

  • vo veku nad 65 rokov.

 

Doklad o psychickej spôsobilosti sa týka vodičov:

  • skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE,

  • vo veku nad 65 rokov

  • vodičov z povolania.

Iné doklady

Podľa potreby môžu medzi povinné doklady v aute patriť aj iné potvrdenia. Môžu to byť napríklad: 


  • povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom,

  • iné špecifické doklady ustanovené osobitným predpisom.

Ďalšie doklady

Okrem dokladov podľa zákona o cestnej premávke by ste mali mať so sebou aj ďalšie doklady, konkrétne:

Občiansky preukaz

Hoci zákon o cestnej premávke neuvádza občiansky preukaz medzi povinnými dokladmi, policajt má v rámci plnenia úloh policajného zboru oprávnenie požadovať preukázanie totožnosti. 

Formulár o dopravnej nehode

Doklady však nemusíte mať pri sebe iba pre prípad cestnej kontroly. Budete ich potrebovať aj vtedy, ak dôjde ku škodovej udalosti, pri ktorej nemusíte volať políciu. Máte totiž povinnosť druhému vodičovi preukázať platnosť vašej poistky a prípadne aj iné údaje k vášmu vozidlu.

Účastníci nehody sú povinní vyplniť tlačivo Správa o nehode, ktoré obsahuje všetky údaje potrebné na nahlásenie škody v poisťovni. Toto tlačivo by ste mali mať pre prípad potreby tiež vždy v aute. Môžete si ho stiahnuť jednoducho aj online. 

Čo vám bez dokladov hrozí? 

Nosenie povinných dokladov určite nepodceňujte a ideálne pred každou jazdou si ich skontrolujte. Ak vás totiž zastaví policajná hliadka a zabudli ste si doklady, hrozí vám pokuta od 30 až do 100 eur. 

Môžete mať doklady trvalo v aute?

Niektorí ľudia majú doklady od vozidla trvalo odložené v aute. Chcú sa tak vyhnúť riziku, že ich pred jazdou zabudnú doma. Podstupujú však pritom iné riziká - napríklad to, že v prípade krádeže auta alebo neočakávanej udalosti ako požiar o tieto doklady prídu. 

Tento prístup však navyše nie je ani v súlade so zákonom č. 106/2018 o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, v ktorom sa uvádza, že doklady vozidla sa nesmú uchovávať vo vozidle, ak sa v ňom jeho vodič nezdržuje. Týka sa to tak oboch častí osvedčenia o evidencii vozidla, ako aj technického osvedčenia vozidla, ak ním vozidlo disponuje. Toto ustanovenie sa týka nielen osobných automobilov, ale aj úžitkových vozidiel a motocyklov. Zákon však špecificky neustanovuje, či môžete vo vozidle počas svojej neprítomnosti uchovávať iné doklady, napríklad zelenú kartu. 


Porovnajte si jednotlivé ponuky PZP

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Naša online kalkulačka vám prehľadne zoradí ponuky povinného zmluvného poistenia od mnohých poisťovní. Už za pár sekúnd si môžete vyberať PZP z našej širokej ponuky a vypočítať si o koľko menej môžete platiť za vaše PZP.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • výstražný trojuholník
    03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

    Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • stocene-kilometre
    13. mája 2022|Daniel Výcha
    Overenie km: Ako u ojazdeného auta spoznať, že je stočený tachometer

    Kúpa nového automobilu je pre mnohých veľkou investíciou, preto je často riešením staršie ojazdené vozidlo. V ich prípade však už nie sú záruky, že všetko bude fungovať tak, ako má. Najväčším problémom pri ojazdených autách sú najmä stočené kilometre. Ako si ich preveriť a nenaletieť podvodníkom? Povieme si o tom v našom článku.

  • kamera do auta
    15. júna 2021|Daniel Výcha
    Palubná kamera do auta vám môže pomôcť: Ako ju vybrať?

    Palubná kamera sa stala v posledných rokoch veľmi užitočnou výbavou mnohých motorových vozidiel, najmä kvôli jej výhodám. Môže slúžiť ako svedkom, keď do vás niekto nabúra, ako aj pri preukázaní vašej neviny pri dopravnej nehode. Dnes na trhu môžete nájsť nespočetné množstvo autokamier v rôznych cenových skupinách s rozličnými funkciami, preto môže byť' niekedy ťažké vybrať si tú správnu. Prezradíme vám, ako si vybrať kameru, s ktorou budete spokojní, a na čo dbať pri jej výbere.

  • dálnice
    29. januára 2014|Kristína Haljaková
    Diaľničné nálepky 2014

    Ak využívate diaľnice pravidelne a nechcete platiť pokutu pánom v zelenom, nezabudnite že od 01.02.2014 platia už iba nové diaľničné nálepky.