dopravne-znacky

Pozor na tieto nové dopravné značky a značenia

24. 5. 2022 | Aktualizované: 3. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Od minulého roku začali pribúdať na cestách nové dopravné značky a značenia. Mení sa ich tvar, symbol a niekedy aj význam. Okrem toho sa ale sprísnili aj niektoré zákazy. Jedným z nich je používanie telefónu za volantom. Chcete vedieť, aké zmeny vás čakajú v cestnej premávke? Prečítajte si náš článok.

Malá šípka, veľké problémy

Od apríla 2020 ste na slovenských cestách mohli zaznamenať isté zmeny. Ide prevažne o zvislé dopravné značky  Zákaz státia, Zákaz zastavenia  a Parkovanie. Pod týmito značkami sa zvykli nachádzať dodatkové tabule, ktoré mali na starosti územnú platnosť danej značky.

Videli ste  niekedy značku Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľou, ktorá ukazovala šípkou nahor?  Znamenalo to, že ste nemohli vaše vozidlo zastaviť za touto značkou. Mohli ste zastaviť až za najbližšou značkou Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľou so šípkou nadol. 

Rovnako to bolo so značkami Zákaz státia a Parkovanie. Tomu je ale koniec. Príloha č. 3 k vyhláške  č. 30/2020 Z. z. upravuje používanie šípok v spojitosti so spomenutými značkami. Na najväčších dopravných značkách sa šípky presunuli priamo do hlavného značenia.

ľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo?

Skúste našu online kalkulačku, do ktorej stačí zadať pár údajov o vás a vašom vozidle a rýchlo a jednoducho si tak porovnáte ponuky od jednotlivých poskytovateľov. Výber tej najideálnejšej je len na vás.

Ako sa vyznať v nových dopravných označeniach?

Všetky tri značky majú spoločnú jednu vec. Sú ňou  biele šípky ukazujúce okraj vozovky a začiatok platnosti značky. Pri značkách Zákaz zastavenia a Zákaz státia biela šípka v hornej polovici značky znamená začiatok územnej platnosti značky a okraj vozovky.

Biela šípka na dolnej polovici značky znamená koniec územnej platnosti značky. Ak sú vyznačené obe šípky naraz, znamená to priebeh územnej platnosti. Pre jednoduché zapamätanie a orientáciu si to ukážeme v odrážkach.

Značka Zákaz zastavenia a Zákaz státia

  • šípka v hornej polovici  značky smerujúca  do ľava  značí  pravý okraj vozovky a začiatok územnej platnosti,

  • šípka  v hornej polovici  značky smerujúca  do prava značí  ľavý okraj vozovky a začiatok územnej platnosti,

  • šípka v dolnej polovici  značky smerujúca  do ľava značí  ľavý okraj vozovky a koniec územnej platnosti,

  • šípka v dolnej polovici  značky smerujúca do prava značí pravý okraj vozovky a  koniec územnej platnosti,

  • obe šípky naraz  značia  pokračovanie územnej platnosti značky.

 

Značka Parkovanie

  • šípka vedľa písmena „P” smerujúca do ľava  znamená  začiatok územnej platnosti značky,

  • šípka vedľa písmena „P” smerujúca do prava  znamená  koniec územnej platnosti značky,

  • obe šípky naraz značia pokračovanie územnej platnosti značky.

Vedeli ste, že...

…pokuta za porušenie zákazu zastavenia môže byť až 78 eur? Ak ju ale uhradíte do 15 dní, znižuje sa jej suma na 52 eur.

Marcové novinky v zákonoch

Marec 2022 sa niesol v znamení bezpečnosti cyklistov. Veľa vodičov na nich nadáva a nenávidí ich predbiehať. Zmena v novele zákona ich predbiehanie ešte sťažila. Doteraz musel vodič „dbať na zvýšenú opatrnosť a pri predchádzaní zachovať dostatočný odstup.

Od marca je to zadefinované do dvoch bodov:

  • pri rýchlosti do 50 km/h, najmä v mestách a obciach, má vodič pri predbiehaní cyklistu dodržať bočný odstup minimálne 1 m,

  • pri rýchlosti nad 50 km/h, na cestách mimo miest a obcí, je určená minimálna hranica odstupu na  1,5 m od cyklistu.

 

Vodiči ale nie sú jediní, ktorí sa musia držať nových pravidiel.  Cyklisti po novom nesmú jazdiť viacerí za sebou. Je to z dôvodu veľkého množstva cyklistov, ktorý boli rozťahaní za sebou, čím obmedzovali vodičov. Presné znenie závisí aj od typu ciest:

  • Na poľných alebo lesných cestách a v obytných zónach môžu jazdiť cyklisti aj dvaja vedľa seba.

  • Na hlavných ťahoch môžu jazdiť takýmto spôsobom maximálne dvaja cyklisti. Vedľa seba môžu jazdiť len vtedy, ak pôjde o skupinu minimálne šiestich cyklistov,  pričom vytvoria takzvaný balík.

Kedy má cyklista prednosť?

Cyklochodníky a cyklocesty sú v zahraničí už bežná vec, ale čím ďalej tým viac sa objavujú aj na Slovensku. S tým prichádzajú aj  nové zákony o prednosti na týchto pozemných komunikáciách.

Zmeny sa dotkli prednosti v jazde, ak cyklista jazdí po  samostatnej cykloceste rovnobežnej s hlavnou cestou. Ak príde ku križovatke, pri ktorej nemusí prechádzať cez hlavnú cestu, vodič mu musí dať prednosť. 

Kým sa ale bude môcť cyklista spoľahnúť na tento zákon, chvíľu to potrvá. Ide najmä o informovanosť vodičov. Ak sa túto novinku nedozvedia, môže prísť k vážnym stretom vodiča s cyklistom. Cyklista musí byť preto mimoriadne opatrný, aj keď má prednosť v jazde.

Zákaz parkovania na chodníku nakoniec bude

Od 1. 10. 2023 vstupuje do účinnosti upravená novela zákona č. 8/2009 Z. z, ktorá prináša celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch s výnimkou osobitne vyznačených miest. Za porušenie tohto zákona sa vodičovi ukladá pokuta v blokovom konaní na mieste do výšky 50 eur, v správnom konaní do 100 eur.

Telefón za volantom

Ide jednoznačne o najčastejšiu príčinu vzniku dopravných nehôd,  a to aj napriek tomu, že vodiči môžu využívať handsfree zariadenie. Moderné autá majú handsfree priamo vo svojom infotainmente. Zmeny sa tak týkajú navýšenia pokút alebo odobratia vodičského preukazu.

Presné znenie tohto zákazu znie takto: 

„Počas vedenia vozidla držanie v ruke alebo iným spôsobom obsluhovanie telefónneho prístroja alebo iného telekomunikačného, audiovizuálneho alebo obdobného zariadenia okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávanie inej obdobnej činnosti, ktorá nesúvisí s vedením vozidla.”

Záver

Okrem zmien dopravných značiek a iných zákonov je dôležité mať aj kompletnú povinnú výbavu  a uzatvorené  PZP,  ktoré musí mať každý majiteľ motorového vozidla.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • dálnice-Slovensko
    27. marca 2025|Martina Dudová
    Diaľničná známka pre rok 2025: Všetko, čo potrebujete vedieť

    Ak chcete aj v roku 2025 využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Paradoxne si však v tomto roku priplatíme za jazdu po slovenských diaľniciach. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2025?

  • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
    26. marca 2025|Martina Dudová
    Prasknuté čelné sklo: Ako postupovať?

    Aj malá prasklina dokáže spôsobiť veľké komplikácie. Prasknuté čelné sklo vážne ohrozuje bezpečnosť jazdy, predstavuje riziko pokuty a vozidlo s ním neprejde technickou kontrolou. Náklady na výmenu skla sa počítajú v stovkách eur, pričom poistné plnenie z PZP vinníka je väčšinou nereálne. Ako teda postupovať, aby ste škodu nemuseli platiť z vlastného vrecka? Riešením je poistenie čelného skla.

  • dokumenty pre poistenie vozidla
    21. marca 2025|Martina Dudová
    Ceny PZP na Slovensku: Kde zaplatíte najviac?

    Ceny povinného zmluvného poistenia dlhodobo rastú. Inak tomu nie je ani v roku 2025. Svoje auto si však stále môžete viac alebo menej výhodne. Poisťovne pristupujú k PZP komerčne a ročné poistné pre rovnaké vozidlo vás môže vyjsť aj o desiatky eur lacnejšie. Jedným z kritérií, od ktorých cena PZP závisí, je aj lokalita. Viete, kde zaplatíte za poistenie najviac? A ako si dokážete zabezpečiť lepšiu cenu?

  • žena řídí podle navigace
    19. februára 2025|Lívia Voskárová
    Aké sú najčastejšie výluky z PZP?

    V rámci povinného zmluvného poistenia existujú špecifické situácie, kedy poisťovňa odmietne škodu preplatiť. Takéto prípady sa označujú ako výluky z poistenia. Ich správne pochopenie vám pomôže predchádzať nepríjemným prekvapeniam v prípade poistnej udalosti. Prečítajte si, aké výluky z PZP sa v poistných podmienkach poisťovní vyskytujú najčastejšie.

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    12. februára 2025|Martina Dudová
    PZP pre dôchodcov: Ktorá poisťovňa poskytuje najlepšie ceny a ako získať zľavy?

    Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou pre každého motoristu, a to bez ohľadu na vek či profesiu. Keďže dôchodcovia zväčša jazdia na kratšie vzdialenosti a svoje vozidlá nepoužívajú denne, pri výbere poistenia býva pre nich kľúčovým faktorom cena. Vek a skúsenosti hrajú pri určovaní výšky poistného v ich prospech. Ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú najlepšie ceny PZP pre seniorov a aké zľavy a výhody navyše môžete ako dôchodca získať?

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    30. januára 2025|Martina Dudová
    Novinka pre vodičov: Od januára 2025 vám stačí elektronická zelená karta

    Zelená karta, doteraz nevyhnutný papierový doklad o povinnom zmluvnom poistení, vám po novom bude stačiť v elektronickej podobe. Rozhodla o tom Rada kancelárií (COB – Council of Bureaux), ktorá zastrešuje systém zelenej karty. Toto rozhodnutie je od 1. januára 2025 záväzné pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Čo to presne znamená pre vodičov na cestách a aké výhody so sebou táto zmena prináša?

  • zena-nezaplatila-platbu
    23. januára 2025|Martina Dudová
    Omeškali ste sa s platbou poistného? Ako postupovať?

    Omeškanie s platbou poistného nemusí znamenať hneď katastrofu. Dôležité je poistné uhradiť dodatočne, prípadne bez zbytočného odkladu uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Aktuálne platná novela zákona o PZP dokonca zrušila regresné nároky poisťovní v prípade poistných udalostí, ktoré nastali v čase omeškania platby. Čo to presne znamená pre klientov?

  • 13. decembra 2024|Lívia Voskárová
    PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

    Mnohí vodiči sa rozhodujú pre najlacnejšie povinné zmluvné poistenie a zabúdajú, že poistenie môže slúžiť aj im samotným, a to aj v prípade poistenia starších vozidiel. V súčasnosti je na trhu široká ponuka pripoistení, ktoré dokážu rozšíriť ochranu vášho motorového tátoša a pokryť rôzne nepredvídateľné udalosti. Ktoré doplnkové poistenia oceníte, ak vlastníte staršie auto?fallback mark

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?