diaľnica plná áut

Dôsledky zjednania povinného zmluvného poistenia na inú osobu

Cena PZP sa líši a závisí od množstva faktorov, medzi ktoré patrí napríklad výkon vozidla, značka a vek vodiča. Práve posledný spomenutý faktor je pre poisťovne jedným z najdôležitejších, pretože platí, že čím ste mladší, tým menej skúseností máte a existuje preto vyššie riziko, že spôsobíte dopravnú nehodu. Problémom je však to, že uzatvorenie PZP pre inú, staršiu osobu môže predstavovať rôzne zbytočné problémy.

Faktory ovplyvňujúce cenu PZP

Pri výpočte výslednej ceny za povinné zmluvné poistenie berú poisťovne do úvahy množstvo faktorov, medzi ktoré patrí nielen vek, ale aj:

  • Značka a model vozidla – niektoré poisťovne majú vyššie prirážky za určité vozidlá, ktoré majú spravidla vyšší výkon alebo sú vo všeobecnosti drahšie. Môže ísť napríklad o značky ako BMW, Mercedes či Audi.


  • Rok výroby – čím je vozidlo staršie, tým je viac opotrebované. Môže sa preto stať, že už nebude pracovať tak dobre ako nový model, čím sa zvyšuje riziko nehody.


  • Okres – ak majiteľ vozidla žije na dedine alebo v malom meste, PZP je lacnejšie, pretože riziko dopravnej nehody je nižšie.


  • Spôsob používania vozidla – firemné vozidlá majú spravidla drahšie PZP ako súkromné.


  • Pripoistenia – zvyšujú cenu PZP o niekoľko desiatok eur, no rozhodne sa oplatia, a to najmä vodičom, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie.


Cenu následne môžu znížiť rôzne bonusy, napríklad:


  • Bonus za dieťa v rodine – ak máte v rodine dieťa (zvyčajne do 15 rokov), môžete získať od poisťovne výhodnú zľavu na povinné zmluvné poistenie. 


  • Bonus za bezškodový priebeh – ak v určitom časovom období (zvyčajne jeden rok) nespôsobíte žiadnu dopravnú nehodu, môžete od poisťovne získať zľavu na PZP v hodnote niekoľkých percent. 


  • Bonus za inú uzatvorenú zmluvu v rovnakej poisťovni – ak uzatvárate PZP v poisťovni, kde už máte nejaké iné poistenie, môžete získať nejakú zľavu na ďalšiu zmluvu.

Logické riešenie zo strany poisťovní

Drahšie poistenie pre mladších vodičov nie je príliš nelogické riešenie. Štatistiky jasne ukazujú, že mladí vodiči jazdia riskantnejšie, majú menej skúseností a spôsobujú viac nehôd ako starší motoristi. Avšak mladí ľudia môžu byť nezrelí a svoje zánovné auto si môžu napríklad poistiť na staršieho príbuzného.

Držiteľ, majiteľ, poistník

Pri povinnom zmluvnom poistení sa môžete stretnúť s tromi základnými pojmami, ktoré je dôležité odlíšiť, pretože každý z nich predstavuje niečo iné.


  • Držiteľ – ide o osobu, ktorá sa uvádza v osvedčení o evidencii časť I. a časť II.


  • Majiteľ – predstavuje osobu, ktorá vlastní vozidlo.


  • Poistník – ide o osobu, ktorá uzatvorila povinné zmluvné poistenie a platí ho.


Držiteľom, majiteľom aj poistníkom určitého vozidla môže byť jedna alebo viacero osôb. Druhý prípad nastáva napríklad vtedy, keď si kúpite vozidlo na lízing. V tomto prípade ste držiteľom a poistníkom, no majiteľom je lízingová spoločnosť.


Pre poisťovne je najdôležitejší držiteľ vozidla, pretože na základe jeho veku sa počíta výsledná suma povinného zmluvného poistenia. Často sa však stáva, že mladí vodiči uvádzajú ako držiteľa vozidla jedného zo svojich rodičov, starých rodičov alebo inú staršiu osobu. 


Ak má táto staršia osoba bezškodový priebeh a dlhé roky skúseností, cena PZP je výhodnejšia. Na prvý pohľad sa teda zdá, že mladší šofér ušetril na poistení. Avšak celá táto situácia môže spôsobiť oveľa viac problémov ako úžitku.

Hlavne, že je to lacnejšie

Mladí ľudia často neuvažujú nad tým, čo sa môže stať, kým sa niečo nepríjemné nestane. Väčšina z nich ani netuší, aký vysoký bonus môžu stratiť. Pre nich je najdôležitejšia konečná cena povinného zmluvného poistenia, pričom čím je lacnejšie, tým lepšie. Ušetrené peniaze dokážu využiť oveľa zaujímavejšie.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk


Toto správanie sa prejavuje aj na cestách. Mladí vodiči sa chovajú príliš sebavedomo, pretože sa neobávajú straty bonusu. Mnohí z nich si myslia, že patria medzi veľmi dobrých vodičov, no realita s týmto názorom nesúhlasí. Mladí vodiči, najmä muži, jazdia príliš rýchlo a riskantne a často spôsobujú dopravné nehody.


Avšak poistenie na inú osobu môže mať negatívne dôsledky, najmä pre osobu, ktorá je vlastníkom vozidla, na ktoré sa uzatvorilo povinné zmluvné poistenie. „Ak si mladý vodič poistí vozidlo napríklad na svojho otca, musí rátať s tým, že v prípade havárie to najviac ovplyvní práve jeho bonus. A to bude mať následky na cene poistenia nielen u jeho vozidla, ale aj u vozidla jeho otca. Takto sa cena poistenia predraží celej rodine,“ upozorňuje Miroslav Matějka z poisťovne Generali na možné riziká.


Okrem toho je dôležité myslieť aj na tzv. objektívnu zodpovednosť. Držiteľ vozidla môže byť pokutovaný aj v prípade, že za volantom sedel jeho syn alebo vnuk a nedodržal právne predpisy.

Lacné neznamená výhodné

Mnohí vodiči, nielen tí mladí, ale aj starší, ktorí majú množstvo skúseností, sa snažia nájsť tú najlacnejšiu ponuku PZP. Zdá sa im totiž, že povinné poistenie auta je zbytočným výdavkom, ktorý platia len preto, že uzavretie tejto zmluvy vyplýva zo zákona.

Problém však spočíva v tom, že lacné poistenie neznamená vždy aj výhodné. V prípade nehody môže byť mnohokrát nedostatočné. Toto si však vodiči uvedomia až vtedy, keď už bude príliš neskoro na uzatvorenie novej zmluvy.

Výber povinného zmluvného poistenia je preto potrebné dôkladne zvážiť. Okrem dostatočnej výšky krytia je dôležité zvážiť aj dodatočné služby, ako napríklad pripoistenie alebo prémiovú asistenciu.


Rada odborníka

Nezabúdajte, že s PZP sú spojené aj rôzne výluky, pri ktorých poisťovňa nemusí preplatiť celú škodu. Medzi najčastejšie výluky patria škody spôsobené prevádzkou vozidla v súvislosti s vojnovou udalosťou a teroristickým činom, škody vzniknuté počas motoristických pretekov a súťaží a škody spôsobené využívaním motorového vozidla ako pracovného stroja.

Prečo je PZP také dôležité?

Povinné zmluvné poistenie slúži na to, aby vás krylo v prípade dopravnej nehody. V praxi to znamená, že ak spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa by mala za vás preplatiť všetky škody.

PZP kryje niekoľko základných oblastí, ku ktorým patria:


  • škody na zdraví, náklady na usmrtenie osôb, náklady na liečbu, kompenzácie a ďalšie odškodnenia pozostalých, 
  • škody pri poškodení, zničení, odcudzení alebo strate majetku, 
  • náklady na právne zastupovanie poškodených v prípade nárokovania vecí z dvoch predchádzajúcich bodov, 
  • náklady na ušlý zisk (platí najmä v prípade právnických osôb).


PZP môže kryť sčasti aj váš majetok alebo zdravie. Stáva sa tak v prípade, keď si objednáte pripoistenia, ako napríklad pripoistenie vodiča, posádky, stretu so zverou či batožiny.

Poistenie auta – online kalkulačka

Ak si zo širokej ponuky neviete vybrať, porovnajte si jednotlivé možnosti. Zistite, ktorá z nich by pre vás a váš automobil mohla byť najvhodnejšia. V prípade pochybností sa poraďte s odborníkom, ktorý vám predstaví všetky alternatívy a pomôže vám vybrať najlepšiu možnosť.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    12. februára 2025|Martina Dudová
    PZP pre dôchodcov: Ktorá poisťovňa poskytuje najlepšie ceny a ako získať zľavy?

    Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou pre každého motoristu, a to bez ohľadu na vek či profesiu. Keďže dôchodcovia zväčša jazdia na kratšie vzdialenosti a svoje vozidlá nepoužívajú denne, pri výbere poistenia býva pre nich kľúčovým faktorom cena. Vek a skúsenosti hrajú pri určovaní výšky poistného v ich prospech. Ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú najlepšie ceny PZP pre seniorov a aké zľavy a výhody navyše môžete ako dôchodca získať?

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    30. januára 2025|Martina Dudová
    Novinka pre vodičov: Od januára 2025 vám stačí elektronická zelená karta

    Zelená karta, doteraz nevyhnutný papierový doklad o povinnom zmluvnom poistení, vám po novom bude stačiť v elektronickej podobe. Rozhodla o tom Rada kancelárií (COB – Council of Bureaux), ktorá zastrešuje systém zelenej karty. Toto rozhodnutie je od 1. januára 2025 záväzné pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Čo to presne znamená pre vodičov na cestách a aké výhody so sebou táto zmena prináša?

  • zena-nezaplatila-platbu
    23. januára 2025|Martina Dudová
    Omeškali ste sa s platbou poistného? Ako postupovať?

    Omeškanie s platbou poistného nemusí znamenať hneď katastrofu. Dôležité je poistné uhradiť dodatočne, prípadne bez zbytočného odkladu uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Aktuálne platná novela zákona o PZP dokonca zrušila regresné nároky poisťovní v prípade poistných udalostí, ktoré nastali v čase omeškania platby. Čo to presne znamená pre klientov?

  • 13. decembra 2024|Lívia Voskárová
    PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

    Mnohí vodiči sa rozhodujú pre najlacnejšie povinné zmluvné poistenie a zabúdajú, že poistenie môže slúžiť aj im samotným, a to aj v prípade poistenia starších vozidiel. V súčasnosti je na trhu široká ponuka pripoistení, ktoré dokážu rozšíriť ochranu vášho motorového tátoša a pokryť rôzne nepredvídateľné udalosti. Ktoré doplnkové poistenia oceníte, ak vlastníte staršie auto?fallback mark

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?