Cesta autom do zahraničia v roku 2024
Pohodlie, sloboda, väčší batožinový priestor a časová flexibilita počas presunu i v cieľovej destinácii. Individuálne cestovanie má v porovnaní s leteckou a autobusovou dopravou svoje osobité čaro aj nesporné výhody, ale nesie so sebou aj isté povinnosti a riziká. Na čo všetko sa oplatí myslieť pred cestou autom do cudziny a ako zaistiť čo najlepšiu ochranu pre vozidlo i posádku?
Cesta autom do zahraničia je rizikovejšia
Aj v prípade, že si za volantom veríte a aj komplikovanejšie dopravné situácie zvládate na domácich cestách bez ťažkostí, je dobré si uvedomiť, že šoférovať v cudzine je náročnejšie. Aj skúsení vodiči sa v neznámom prostredí ťažšie orientujú, sú konfrontovaní s inými pravidlami cestnej premávky, s dopravným značením v cudzom jazyku, s oveľa hustejšou a komplikovanejšou dopravou a často aj s odlišným správaním sa iných šoférov.
To všetko zvyšuje pravdepodobnosť kolízie alebo dopravnej nehody, ktorej výsledkom môže byť škoda na vlastnom vozidle, ale aj na majetku, či dokonca zdraví alebo živote tretích osôb. Ďalšie riziká sa spájajú s technickým stavom vozidla a s prípadnou poruchou alebo jeho poškodením na ceste, ale aj s celým radom iných nepredvídateľných situácií (od zdravotných ťažkostí cez krádež batožiny až po stratu dokladov). Riešenie takýchto nepríjemností v cudzine býva komplikované aj finančne nákladné.
Riešením je poistenie: Krízové situácie s ním zvládnete ľahšie
Investícia do poistenia na úrovni desiatok eur vám môže ušetriť množstvo starostí, stresu aj peňazí. Existuje hneď niekoľko typov poistenia, ktoré sa vám môžu na zahraničných cestách hodiť.
Povinné zmluvné poistenie
Zákonnú povinnosť uzavrieť PZP má na Slovensku – a rovnako aj vo väčšine európskych krajín – každý držiteľ motorového vozidla. Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré spôsobíte prevádzkou auta tretím osobám na majetku, zdraví alebo živote. Dobrou správou je, že PZP platí v celej Európe a tiež v niektorých ďalších krajinách.
Náš tip:
Presný zoznam týchto krajín nájdete na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Odporúčame vám overiť si platnosť poistenia auta v každej krajine, ktorou budete prechádzať.
Vaším dokladom o PZP na cestách bude zelená karta, ktorá má medzinárodnú platnosť. Nezabudnite si ju pred odchodom skontrolovať. K dokladom si tiež pribaľte aj správu o nehode v angličtine, ktorá sa v prípade kolízie spisuje priamo na mieste.
V súvislosti s územnou platnosťou vášho poistenia si overte aj platnosť pripoistení a asistenčných služieb k PZP v zahraničí. Môže sa stať, že daná služba platí len na Slovensku a v cudzine ostanete bez pomoci.
Práve tieto služby pritom bývajú na zahraničných cestách veľmi užitočné. Asistenčná služba je dostupná nonstop a v niektorých situáciách iste oceníte aj telefonické poradenstvo alebo napríklad tlmočenie v kontakte s políciou, napr. pri bežnej cestnej kontrole. Ak asistenčné služby k vášmu PZP v zahraničí neplatia, môžete si pripoistiť tzv. rozšírenú asistenciu.
PZP s kvalitnými asistenčnými službami do 2 minút
Ak smerujete do krajiny, ktorá nie je členským štátom Systému zelenej karty, budete potrebovať tzv. hraničné poistenie. Ide o špecifický typ poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
Havarijné poistenie
Havarijné poistenie poskytuje ochranu pre vaše vozidlo. Kryje škody, ktoré si spôsobíte vlastným pričinením alebo vám vzniknú v dôsledku živelnej udalosti, stretu so zverou, krádeže či vandalizmu. Vzťahuje sa teda na situácie, ktoré PZP väčšinou nepokrýva.
Ak už máte havarijné poistenie uzavreté, ešte pred cestou si dôsledne skontrolujte rozsah krytia v zahraničí, limity poistného plnenia a prípadnú spoluúčasť. V cudzine môžu byť poisťovňou stanovené iným spôsobom ako v prípade tuzemských poistných udalostí. Pri oprave vozidla v zahraničnom servise tak budete povinný doplatiť rozdiel, ktorý vznikne v dôsledku rozdielnych limitov. V prípade potreby si pred cestou rozsah poistného krytia alebo územnú platnosť svojho havarijného poistenia môžete rozšíriť.
Náš tip:
Nechajte si každú opravu v zahraničí odsúhlasiť poisťovňou. Nahláste poistnú udalosť, pošlite potrebnú fotodokumentáciu a vyčíslenie predbežných nákladov na opravu a vyžiadajte si od poisťovne písomný súhlas.
Rovnako ako k PZP poskytujú poisťovne asistenčné služby aj k havarijnému poisteniu. Ešte pred cestou si však overte ich územnú platnosť. Pripravte si tiež asistenčnú kartičku s kontaktmi na asistenčnú linku, v niektorých prípadoch sa telefónne čísla na asistenčnú linku pri volaní zo zahraničia môžu líšiť.
Cestovné poistenie
Cestovné poistenie je dnes pri cestách do zahraničia samozrejmosťou. Tento typ poistenia má väčšinou časovo obmedzenú platnosť (vymedzenú na obdobie zahraničnej cesty) a kryje najmä náklady na zdravotnú starostlivosť pre prípad choroby alebo úrazu a stratu alebo krádež batožiny a dokladov.
Štandardný balíček cestovného poistenia teda nechráni pri ceste do zahraničia samotné vozidlo. Väčšina poisťovní už však dnes ponúka k tomuto poisteniu tzv. pripoistenie autoasistencie, v rámci ktorého môžete získať napríklad technickú asistenciu v prípade nehody alebo poruchy, náhradné vozidlo alebo zaistenie inej náhradnej dopravy, prípadne dočasné ubytovanie pre posádku automobilu.
Autoasistenciu k cestovnému poisteniu využijú najmä vodiči, ktorí nemajú uzatvorené havarijné poistenie. Takéto pripoistenie býva časovo a územne obmedzené podobne ako samotné cestovné poistenie, a je preto cenovo veľmi výhodné. Napríklad poisťovňa Union vám poskytne asistenčné služby pre motorové vozidlo na 7-dňovú cestu do Chorvátska už za 17 eur.
Na čo by ste nemali zabudnúť pri ceste autom do zahraničia?
Nechajte si skontrolovať technický stav vozidla.
Zistite si podmienky vstupu do tranzitných krajín a cieľovej destinácie. Overte si platnosť svojich dokladov.
Zistite si pravidlá cestnej premávky krajín, ktorými budete prechádzať, ako aj požiadavky na povinnú výbavu vozidla.
Naplánujte si cestu, vrátane miest, na ktorých si urobíte prestávky. Stiahnite si mobilnú aplikáciu pre navigáciu.
Spíšte si núdzové kontaktmi platné v cieľovej krajine – polícia, záchranná služba, hasiči, asistenčná služba.