alkohol a kľúče od auta na stole

Alkohol skrýva riziko nielen dopravnej nehody

4. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Hoci na Slovensku platí na cestách nulová tolerancia alkoholu, stále nie je nič výnimočné, že si vodiči doprajú pohárik aj pred šoférovaním. Alkohol pritom spôsobuje stratu koncentrácie, čo je predovšetkým pri vedení vozidla mimoriadne nebezpečné. Pokuta však nie je to jediné, čo vám pri jazde pod vplyvom hrozí.

Dopravné nehody zavinené alkoholom

Prečo je vlastne alkohol zradný? Predovšetkým zhoršuje váš reakčný čas, vašu koordináciu a motoriku. Ovplyvňuje zrak, spôsobuje stratu sebakontroly a spôsobuje riskantnejšie správanie. Práve toto sú dôvody, prečo pod vplyvom alkoholu dochádza k dopravným nehodám. Podľa údajov oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) sa pravdepodobnosť vzniku dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi - pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil a pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia dokonca až o 400 %.

Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru  zaznamenala polícia v roku 2021 celkom 11 869 dopravných nehôd na území Slovenskej republiky. Z toho bolo až 1 536 nehôd (teda takmer 13 %) zavinených pod vplyvom alkoholu. Hoci v porovnaní s predchádzajúcim rokom došlo k miernemu poklesu počtu dopravných nehôd zavinených alkoholom (o 15 nehôd), popri porušení povinnosti vodiča (ako sú napríklad nevenovanie sa plne vedeniu vozidla, nedanie prednosti chodcovi a podobne) a neprimeranej rýchlosti jazdy patrí  alkohol za volantom  medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd. 

Normálu sa vymykajú najmä štatistiky dopravných nehôd počas Veľkej noci, podľa ktorých je  takmer až štvrtina nehôd v tomto období zavinená pod vplyvom alkoholu. 

Čo vám hrozí?

Podľa platného zákona nesmiete viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Okrem vážneho rizika, že pod vplyvom alkoholu zaviníte dopravnú nehodu, v prípade zistenia alkoholu za volantom pri cestnej kontrole vám hrozí pokuta, alebo dokonca aj zadržanie vodičského preukazu. Ak vám príslušník policajného zboru namieria hodnotu alkoholu v krvi pod 1 promile, pokladá sa to za priestupok, za ktorý vám môže byť uložená pokuta od 200 až do 1 000 €, a zároveň aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo po dobu 5 rokov. Hodnota nad 1 promile je už trestným činom, pri ktorom okrem pokuty a odňatia vodičského preukazu hrozí aj trest odňatia slobody až na 12 mesiacov

Na ceste s istou hladinou alkoholu nemusíte zaviniť vážnu dopravnú nehodu. No aj ťukanec na parkovisku môže byť zásadná vec. Vodič, ktorý je pod vplyvom alkoholu, je totiž vinný za celý priebeh nehody. A to aj v prípade, kedy by podľa pravidiel cestnej premávky chybu nespravil. Aký potom bude scenár? Polícia nameria vo vašom dychu alkohol a ste vinníkom nehody. A máte problém. Dostávate pokutu a na rad prichádzajú ďalšie nepríjemnosti s poisťovňou. Ak si totiž pod vplyvom alkoholu sadnete za volant a spôsobíte nehodu, poisťovňa síce škodu z vášho povinného zmluvného poistenia poškodenému uhradí, no jej čiastočnú či plnú náhradu bude od vás vymáhať späť. Požitie alkoholu totiž patrí k výlukám z PZP. 

Problémom je aj zostatkový alkohol

Alkohol nemusí byť problémom iba vtedy, ak si vypijete a sadnete za volant. Veľa problémov spôsobuje aj tzv. zvyškový alkohol.  Napríklad u muža s hmotnosťou 85 kg sa pol litra piva odbúra za 2 hodiny a 45 minút, dve deci vína a poldeci liehoviny za 2 hodiny. Preto buďte opatrný napríklad aj pri obede, ak si dáte nejaké to pivko či dve. Čas, kedy si sadnete za volant, si treba strážiť. U ženy s hmotnosťou 60 kg je odbúravanie alkoholu z krvi ešte pomalšie, a to približne 1,6-krát. To znamená, že napríklad večierok s ranným hlavybôľom môže telo pokojne spracovávať aj celé doobedie, či dokonca celý deň. Ľudské telo je totiž schopné odbúrať priemerne len 0,1 promile alkoholu za hodinu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Na záver ešte jedna dôležitá rada. Za volant si pod vplyvom alkoholu zásadne nesadajte. Aj keď máte pocit, že malé množstvo alkoholu alebo zostatkový alkohol nemá vplyv na vaše schopnosti viesť vozidlo bezpečne, opak je pravdou. Zožeňte si na odvoz kamaráta, privolajte si taxi alebo využite MHD. Takáto investícia bude rozhodne menšia ako vaše náklady v prípade, ak bude poisťovňa od vás vymáhať plnenie za škodu, ktorú ste spôsobili pod vplyvom alkoholu.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • Porucha auta
    15. januára 2023|Martina Pisarčíková
    Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

    Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

  • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

    Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

  • chlap telefonujúci pri svojom odretom aute
    28. novembra 2022|Lívia Ovcarčíková
    Škoda na vozidle spôsobená neznámym vinníkom: Ako ju riešiť?

    Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorú ste nezavinili, zo zákona máte nárok na náhradu škody z PZP vinníka. Čo však v prípade, že vinník z miesta utiekol alebo je neznámy? Na parkovisku si nájdete oškreté alebo narazené auto alebo ho poškodia vandali či petardy. Pozrime sa spolu na niekoľko typov takýchto udalostí a ich riešenie.