Alkohol skrýva riziko nielen dopravnej nehody
Hoci na Slovensku platí na cestách nulová tolerancia alkoholu, stále nie je nič výnimočné, že si vodiči doprajú pohárik aj pred šoférovaním. Alkohol pritom spôsobuje stratu koncentrácie, čo je predovšetkým pri vedení vozidla mimoriadne nebezpečné. Pokuta však nie je to jediné, čo vám pri jazde pod vplyvom hrozí.
Dopravné nehody zavinené alkoholom
Prečo je vlastne alkohol zradný? Predovšetkým zhoršuje váš reakčný čas, vašu koordináciu a motoriku. Ovplyvňuje zrak, spôsobuje stratu sebakontroly a spôsobuje riskantnejšie správanie. Práve toto sú dôvody, prečo pod vplyvom alkoholu dochádza k dopravným nehodám. Podľa údajov oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) sa pravdepodobnosť vzniku dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi - pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil a pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia dokonca až o 400 %.
Podľa štatistík Prezídia Policajného zboru zaznamenala polícia v roku 2021 celkom 11 869 dopravných nehôd na území Slovenskej republiky. Z toho bolo až 1 536 nehôd (teda takmer 13 %) zavinených pod vplyvom alkoholu. Hoci v porovnaní s predchádzajúcim rokom došlo k miernemu poklesu počtu dopravných nehôd zavinených alkoholom (o 15 nehôd), popri porušení povinnosti vodiča (ako sú napríklad nevenovanie sa plne vedeniu vozidla, nedanie prednosti chodcovi a podobne) a neprimeranej rýchlosti jazdy patrí alkohol za volantom medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd.
Normálu sa vymykajú najmä štatistiky dopravných nehôd počas Veľkej noci, podľa ktorých je takmer až štvrtina nehôd v tomto období zavinená pod vplyvom alkoholu.
Čo vám hrozí?
Podľa platného zákona nesmiete viesť motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky. Okrem vážneho rizika, že pod vplyvom alkoholu zaviníte dopravnú nehodu, v prípade zistenia alkoholu za volantom pri cestnej kontrole vám hrozí pokuta, alebo dokonca aj zadržanie vodičského preukazu. Ak vám príslušník policajného zboru namieria hodnotu alkoholu v krvi pod 1 promile, pokladá sa to za priestupok, za ktorý vám môže byť uložená pokuta od 200 až do 1 000 €, a zároveň aj trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo po dobu 5 rokov. Hodnota nad 1 promile je už trestným činom, pri ktorom okrem pokuty a odňatia vodičského preukazu hrozí aj trest odňatia slobody až na 12 mesiacov.
Na ceste s istou hladinou alkoholu nemusíte zaviniť vážnu dopravnú nehodu. No aj ťukanec na parkovisku môže byť zásadná vec. Vodič, ktorý je pod vplyvom alkoholu, je totiž vinný za celý priebeh nehody. A to aj v prípade, kedy by podľa pravidiel cestnej premávky chybu nespravil. Aký potom bude scenár? Polícia nameria vo vašom dychu alkohol a ste vinníkom nehody. A máte problém. Dostávate pokutu a na rad prichádzajú ďalšie nepríjemnosti s poisťovňou. Ak si totiž pod vplyvom alkoholu sadnete za volant a spôsobíte nehodu, poisťovňa síce škodu z vášho povinného zmluvného poistenia poškodenému uhradí, no jej čiastočnú či plnú náhradu bude od vás vymáhať späť. Požitie alkoholu totiž patrí k výlukám z PZP.
Problémom je aj zostatkový alkohol
Alkohol nemusí byť problémom iba vtedy, ak si vypijete a sadnete za volant. Veľa problémov spôsobuje aj tzv. zvyškový alkohol. Napríklad u muža s hmotnosťou 85 kg sa pol litra piva odbúra za 2 hodiny a 45 minút, dve deci vína a poldeci liehoviny za 2 hodiny. Preto buďte opatrný napríklad aj pri obede, ak si dáte nejaké to pivko či dve. Čas, kedy si sadnete za volant, si treba strážiť. U ženy s hmotnosťou 60 kg je odbúravanie alkoholu z krvi ešte pomalšie, a to približne 1,6-krát. To znamená, že napríklad večierok s ranným hlavybôľom môže telo pokojne spracovávať aj celé doobedie, či dokonca celý deň. Ľudské telo je totiž schopné odbúrať priemerne len 0,1 promile alkoholu za hodinu.
Bezpečnosť na prvom mieste
Na záver ešte jedna dôležitá rada. Za volant si pod vplyvom alkoholu zásadne nesadajte. Aj keď máte pocit, že malé množstvo alkoholu alebo zostatkový alkohol nemá vplyv na vaše schopnosti viesť vozidlo bezpečne, opak je pravdou. Zožeňte si na odvoz kamaráta, privolajte si taxi alebo využite MHD. Takáto investícia bude rozhodne menšia ako vaše náklady v prípade, ak bude poisťovňa od vás vymáhať plnenie za škodu, ktorú ste spôsobili pod vplyvom alkoholu.