Ako zabezpečiť auto pred krádežou
Auto nie je len veľká investícia, ale pre každého majiteľa aj srdcová záležitosť. Preto pri krádeži auta nejde len o stratu súkromia, či krádež finančnej hodnoty, ale zlodeji siahnu aj na vaše potešenie. Preto je vhodné si vozidlo zabezpečiť omnoho precíznejšie, ako len vstavaným imobilizérom, ktorý už má väčšina automobilov v základnej výbave. No to však aj znamená, že túto prekážku zlodeji prekonajú ako orechovú škrupinku.
Mechanické aj elektronické zabezpečenie
Je ideálne mať na vozidle tieto obe zložky. Mechanické sa ťažko prekonáva. Obzvlášť, ak parkujete napríklad na sídlisku, bolo by priveľmi nápadné, ak by zlodeji pílili, vytrhávali, alebo inak poškodí mechanické bariéry proti krádeži. Mechanické zabezpečenie je napríklad blokovanie riadiacej páky alebo volantu. Zlodeja v princípe zdrží a síce ho prekoná, ale vyvolá neželanú pozornosť.
Tak isto elektronické zabezpečenie nevidieť a môže zlodeja prekvapiť. Napríklad alarm z výroby, ktorý sa však dá obísť pomocou rušičiek. Výhodou je tak kombinácia elektromechanického zabezpečenia vozidla V takomto prípade nebude možné vozidlo napadnúť pomocou rušičky GPS/GSM/GPRS signálu ani čítačkou kódov či diaľkových ovládaní. A plus bude musieť zlodej prekonávať prakticky neprekonateľnú zábranu.
GPS monitor
Je vhodné ho mať v automobile. Pretože dá sa odhaliť aj zneškodniť, ale niekedy si to zlodeji nemusia všimnúť. GPS lokácia pritom stojí pár eur, ale okamžite budete vidieť, kde sa s vozidlom jazdí a pri rýchlom zakročení tak máte vysokú šancu, že sa vám vozidlo opäť vráti do garáže vďaka identifikácii jeho pohybu a zaistenia zlodejov.
Aplikačný monitoring
Dnes je veľmi vhodné a moderné mať v automobile aj zabezpečenie, ktoré vám automaticky upozorní napríklad pomocou mobilnej aplikácie, že sa s vozidlom niečo deje. Napríklad prebieha kontrola teploty motora, GPS monitoring a ďalšie funkcie, ako aj detektor pohybu, ktoré vám povedia, že je na čase zavolať políciu.
Havarijné poistenie ako pasívna forma ochrany
Nie všetky ochrany vozidla musia byť bariérové. Ako sa totiž hovorí, zlodeji sú vždy o krok vpredu pred tými, čo vyvíjajú ochranu automobilov. Avšak je tu havarijné poistenie, ktoré kryje auto aj pre prípad krádeže. To v praxi znamená, že ak vám automobil ukradnú, tak si za peniaze z poisťovne budete môcť kúpiť porovnateľné auto ako ste mali. Preto sa havarijné poistenie oplatí aj vodičom, ktorí sú si istí, že nepôsobia nehodu. Pretože ani tí nikdy nemôžu s istotou povedať, že im auto spred domu nikdy nezmizne.
Poistite si celé nové vozidlo
Pri výbere zohľadnite aj poistné plnenie zo strany poisťovne. Kým v prípade likvidácie škody z PZP vinníka môže napríklad poisťovňa uplatniť amortizáciu, teda nepreplatí celé náklady na opravu a odpočíta si „zhodnotenie“ vozidla vďaka namontovaniu nových dielcov, v prípade likvidácie škody z havarijného poistenia amortizáciu neodpočíta.
Pokiaľ však dôjde k totálnej škode vozidla, napríklad ku krádeži alebo havárii auta, kde je nerentabilné vozidlo opravovať, poisťovňa poskytuje v prípade havarijného poistenia plnenie len do výšky trhovej ceny auta.
Havarijné poistenie sa uzatvára na cenníkovú cenu vozidla bez zliav. Táto suma je aj hornou hranicou plnenia poisťovne. Trhová cena auta je tak v prípade jeho totálnej škody zvyčajne nižšia, než účtovná zostatková hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Klient poisťovne tak znáša rozdiel. Môže ísť o tisícky eur. Preto kryje finančnú stratu, teda rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta, poistenie GAP.