krádež auta

Ako zabezpečiť auto pred krádežou

10. 5. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Auto nie je len veľká investícia, ale pre každého majiteľa aj srdcová záležitosť. Preto pri krádeži auta nejde len o stratu súkromia, či krádež finančnej hodnoty, ale zlodeji siahnu aj na vaše potešenie. Preto je vhodné si vozidlo zabezpečiť omnoho precíznejšie, ako len vstavaným imobilizérom, ktorý už má väčšina automobilov v základnej výbave. No to však aj znamená, že túto prekážku zlodeji prekonajú ako orechovú škrupinku.

Mechanické aj elektronické zabezpečenie

Je ideálne mať na vozidle tieto obe zložky. Mechanické sa ťažko prekonáva. Obzvlášť, ak parkujete napríklad na sídlisku, bolo by priveľmi nápadné, ak by zlodeji pílili, vytrhávali, alebo inak poškodí mechanické bariéry proti krádeži. Mechanické zabezpečenie je napríklad blokovanie riadiacej páky alebo volantu. Zlodeja v princípe zdrží a síce ho prekoná, ale vyvolá neželanú pozornosť.

Tak isto elektronické zabezpečenie nevidieť a môže zlodeja prekvapiť. Napríklad alarm z výroby, ktorý sa však dá obísť pomocou rušičiek. Výhodou je tak kombinácia elektromechanického zabezpečenia vozidla V takomto prípade nebude možné vozidlo napadnúť pomocou rušičky GPS/GSM/GPRS signálu ani čítačkou kódov či diaľkových ovládaní. A plus bude musieť zlodej prekonávať prakticky neprekonateľnú zábranu.

GPS monitor

Je vhodné ho mať v automobile. Pretože dá sa odhaliť aj zneškodniť, ale niekedy si to zlodeji nemusia všimnúť. GPS lokácia pritom stojí pár eur, ale okamžite budete vidieť, kde sa s vozidlom jazdí a pri rýchlom zakročení tak máte vysokú šancu, že sa vám vozidlo opäť vráti do garáže vďaka identifikácii jeho pohybu a zaistenia zlodejov.

Aplikačný monitoring

Dnes je veľmi vhodné a moderné mať v automobile aj zabezpečenie, ktoré vám automaticky upozorní napríklad pomocou mobilnej aplikácie, že sa s vozidlom niečo deje. Napríklad prebieha kontrola teploty motora, GPS monitoring a ďalšie funkcie, ako aj detektor pohybu, ktoré vám povedia, že je na čase zavolať políciu.

Havarijné poistenie ako pasívna forma ochrany

Nie všetky ochrany vozidla musia byť bariérové. Ako sa totiž hovorí, zlodeji sú vždy o krok vpredu pred tými, čo vyvíjajú ochranu automobilov. Avšak je tu havarijné poistenie, ktoré kryje auto aj pre prípad krádeže. To v praxi znamená, že ak vám automobil ukradnú, tak si za peniaze z poisťovne budete môcť kúpiť porovnateľné auto ako ste mali. Preto sa havarijné poistenie oplatí aj vodičom, ktorí sú si istí, že nepôsobia nehodu. Pretože ani tí nikdy nemôžu s istotou povedať, že im auto spred domu nikdy nezmizne.

Poistite si celé nové vozidlo

Pri výbere zohľadnite aj poistné plnenie zo strany poisťovne. Kým v prípade likvidácie škody z PZP vinníka môže napríklad poisťovňa uplatniť amortizáciu, teda nepreplatí celé náklady na opravu a odpočíta si „zhodnotenie“ vozidla vďaka namontovaniu nových dielcov, v prípade likvidácie škody z havarijného poistenia amortizáciu neodpočíta.

Pokiaľ však dôjde k totálnej škode vozidla, napríklad ku krádeži alebo havárii auta, kde je nerentabilné vozidlo opravovať, poisťovňa poskytuje v prípade havarijného poistenia plnenie len do výšky trhovej ceny auta.

Havarijné poistenie sa uzatvára na cenníkovú cenu vozidla bez zliav. Táto suma je aj hornou hranicou plnenia poisťovne. Trhová cena auta je tak v prípade jeho totálnej škody zvyčajne nižšia, než účtovná zostatková hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Klient poisťovne tak znáša rozdiel. Môže ísť o tisícky eur. Preto kryje finančnú stratu, teda rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta, poistenie GAP.

Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 09. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne zdemolované. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • dálnice-Slovensko
    14. novembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Ak chcete využívať spoplatnené cestné úseky, diaľničným poplatkom sa nevyhnete. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa uhrádzajú prostredníctvom mýta, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách sa využíva forma diaľničných známok. Aká je cena a platnosť diaľničných známok v roku 2024?

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • 16. septembra 2024|Lívia Voskárová
    Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení

    Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?