pneu3

Celoročné pneumatiky: aké sú ich výhody a nevýhody?

10. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Prezúvanie auta nie je príliš obľúbenou činnosťou väčšiny vodičov. Niektorí si zimné a letné pneumatiky vedia vymeniť sami. Iní si musia priplatiť a využiť služby autoservisu. Mnohí preto premýšľajú nad tým, že by vyskúšali celoročné pneumatiky. Aké sú ich výhody a nevýhody?

Celoročné pneumatiky nie sú vhodné pre každého  

Celoročné pneumatiky, často označované aj ako univerzálne, nie sú vhodné pre každého vodiča. Ešte predtým, ako sa rozhodnete, či do nich zainvestujete, si musíte odpovedať na jednu kľúčovú otázku. Jazdíte počas zimy po ľade a snehu alebo ste skôr zvyknutí na suché a bezpečné cesty?  

Ak je odpoveďou zima bez snehu a so suchými cestami, univerzálne pneumatiky sú pre vás ako stvorené. Pri jazdení poskytujú dobrú bezpečnosť a pri cestnej kontrole sa vyhnete pokutám.  

V prípade, že bývate v horách a pravidelne jazdíte po snehu či ľade, celoročným pneumatikám sa určite vyhnite. Síce za ne pokutu nedostanete, pretože sú vhodné na všetky ročné obdobia, no rozhodne nie sú tak bezpečné ako klasické zimné.

Materiál pneumatiky rozhoduje  

Dôvodov, prečo sa celoročná pneumatika nikdy nevyrovná tej zimnej, je hneď niekoľko. Tým najdôležitejším je však materiál. Aj napriek modernej dobe a technológiám stále neexistuje materiál, ktorý by bol vhodný na úplne všetky štyri ročné obdobia.  

To znamená jediné. Univerzálna pneumatika nemôže poskytovať excelentné výsledky ako na rozpálenom asfalte v auguste, tak aj na zľadovateľom povrchu v decembri. Z teoretického ani praktického hľadiska to nie je možné. Zatiaľ.

Ak by sme sa zamerali len na zimné pneuamtiky, povinnosť prezuť auto na zimné pneumatiky na Slovensku ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Na čo sú teda vhodné celoročné pneumatiky?  

Zimné pneumatiky sú prispôsobené tak, aby správne reagovali na zasnežený, ľadový alebo štrkový povrch. Letné pneumatiky sa zas dokážu prispôsobiť horúcemu asfaltu. Aké sú silné stránky celoročných pneumatík?  

Nezabúdajte na povinnosť mať uzavreté platné PZP

Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Neuzatvorené PZP so sebou prináša rôzne riziká, ktoré môžu negatívne ovplyvniť nielen vašu osobu, ale aj vašu peňaženku. Vyhnite sa týmto komplikáciám, porovnajte si ceny PZP od viacerých poskytovateľov na jednom mieste. Výber najvýhodnejšieho PZP je len na vás.

Pri kúpe ušetríte  

Veľkou výhodou celoročných pneumatík je to, že pri ich kúpe môžete ušetriť. Netreba však počítať s príliš vysokými čiastkami. Sú lacnejšie len o zopár desiatok eur. Aj napriek tomu sa mnohým táto investícia oplatí. Ďalšie financie, a čas, ušetria v servise. Nebudú ich totižto musieť dvakrát do roka meniť.  

Široký výber  

Trend celoročných pneumatík sa za posledné roky rozšíril. Obľúbili si ho nielen vodiči na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pri nákupe sa tak stretnete so širokým výberom od rôznych značiek. Radia sa k nim napríklad Michelin, Nokian Tyres, Goodyear či Pirelli.  

Pred samotnou kúpou je dobré zistiť o pneumatikách viac informácií. Prípadne si prezrite rôzne testy.  

Celoročné pneumatiky: skúsenosti  

Okrem testov či základných informácií si môžete o celoročných pneumatikách prečítať aj recenzie a skúsenosti iných vodičov. Tie sú často omnoho cennejšie. Obľuba tohto typu pneumatík však vo všeobecnosti rastie rýchlym tempom.
Aké sú najlepšie pneumatiky? Tie celoročné spoznáme v Európe podľa drážok, ktoré sú podobné tým, ktoré nájdeme bežne na zimných pneumatikách.

Čo na to poisťovne?  

Dôležitým bodom pri výbere a kúpe celoročných pneumatík je to, ako sa k nim stavajú poisťovne. Väčšina ich používanie nezakazuje, no na druhej strane svojim klientom radí používať klasické zimné pneumatiky. A to najmä vtedy, ak je na cestách sneh alebo ľad.  

Plus, pri dopravnej nehode sa často pozerá práve na túto časť auta. Zbytočný risk sa nemusí vyplatiť. Najmä nie v prípade, ak by ste z poistenia pri havárií nedostali ani cent.  

Na celoročných pneumatikách tak môžete ušetriť, no naskytuje sa otázka, či sa to naozaj oplatí.  

Zhrnutie  

Celoročné pneumatiky sú praktickým riešením pre vodičov, ktorí jazdia najmä v meste alebo po suchých cestách. V prípade, že bývate v horskej oblasti alebo sa pravidelne stretáte so súvislou vrstvou snehu, spravíte lepšie, ak sa im vyhnete. Najlepším riešením pre vás budú klasické zimné pneumatiky. Tie poskytujú omnoho vyššiu bezpečnosť.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • povinne-ruceni-motorka
    11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

    Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

  • motorkár sediaci na svojej motorke
    26. júna 2023|Martina Pisarčíková
    Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?

    S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.

  • motocykel a motorkár na ceste
    20. júna 2023|Daniel Výcha
    Povinná STK na motorku

    Majitelia motocyklov majú tiež povinnosť absolvovať STK. Ak máte teda doma automobil a k tomu motorku, čaká vás nie jedna STK, ale rovno viacero. Dá sa povedať, že všetko, čo má svoju poznávaciu značku, musí sa hlásiť na stanici technickej kontroly.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • 09. septembra 2022|Martina Pisarčíková
    Povinné zmluvné poistenie motocykla

    Rovnako ako majitelia automobilov, aj majitelia motoriek potrebujú povinné zmluvné poistenie. Na rozdiel od majiteľov štvorkolesových dopravných prostriedkov majú motorkári pri PZP často výhodu nižšej ceny. Navyše poisťovne začali už aj pri motorkách ponúkať možnosť pripoistiť si niektoré riziká k PZP. Pozrite si, ako na PZP motocykla rýchlo a výhodne.