Dovolenka na motorke: Na čo si dať pozor?
S vetrom vo vlasoch je dovolenka jednoducho krajšia. Prežijete skvelé okamihy plné dokonalého adrenalínu a navyše objavíte aj kus sveta. Jazda na motorke je dobrodružstvo, zážitok, niečo, čo treba zažiť, ale so všetkou opatrnosťou.
Ideálna motorka na výlety
Individuálne vnímanie pohodlie a vkus tú hrajú nezanedbateľnú úlohu. Niekomu nevadí cestovať na superšporte, iný pokojne prejde tisíce kilometrov na malom skútri. Všeobecne možno ale konštatovať, že ideálny cestovný motocykel by nemal mať problém prejsť veľkú vzdialenosť bez nutného servisu a mal by byť pohodlný.
Všetko ostatné potom do značnej miery ovplyvňuje terén, do ktorého mierite, a cena, už ste ochotní do motorky investovať. Niektorí motorkári dnes priznávajú, že chybou pri výbere prvého motocykla bola voľba zbytočne veľké kubatúry. Na druhej strane je veľký motor výhodou pri prehĺtaní diaľničných kilometrov. Nakoniec ale vždy platí, že najlepšie je vlastná skúsenosť. Pokiaľ možno vyskúšajte si rôzne typy motoriek predtým, než vyrazíte niekam ďalej.
Oblečenie na motorku
V tomto smere je základná otázka: koža alebo textil? Toto rozhodnutie do istej miery ovplyvňuje váš štýl a typ motocykla. Napriek tomu prevažná väčšina motorkárov na účely cestovania volí textilné viacvrstvové oblečenie. Koža je relatívne bezpečnejšia, ale keď zmoknete v koži na dovolenke, tak to neusušíte.
Textil má oproti koži hneď niekoľko výhod. V dobrom počasí dokáže pomerne rýchlo vysychať aj za jazdy na tele a hlavne, textilné motorkárske bundy mávajú vrstvy, ktoré je možné kombinovať podľa potreby pri zachovaní bezpečia ochranných prvkov. Poprípade je možné bundu sťahovať a povoľovať pre pohodlné pridanie svetra.
Kvalitné oblečenie by malo mať aj reflexné prvky, vďaka ktorým vás bude na ceste dobre vidieť. Ak budete jazdiť v šere alebo v zlom počasí, oblečte si reflexnú vestu.
To, čo si musíte zobrať na seba, ovplyvňujú aj zákony. Na prvom mieste v zozname ochrannej a bezpečnostnej výbavy je ochranná prilba. Tá musí byť homologizovaná, čo znamená, že musí byť schválená na používanie na cestách. Prilby, ktoré sú homologizované, sú označené písmenom E spolu s číslom v kruhu.
Údaj E + číslo v kruhu označuje kód krajiny, v ktorej bola prilba schválená. Ak si kúpite prilbu na Slovensku, bude na nej číslo 27.
Pri výbere helmy dbajte na viacero faktorov, vrátane:
správnej veľkosti,
kvalitného materiálu,
pohodlia,
reflexných prvkov.
Rada odborníka
Helma znesie len jeden náraz. Po ňom stráca svoje charakteristické vlastnosti. Ak ste teda boli účastníkmi zrážky alebo bola helma vystavená nejakému inému nárazu, je dôležité, aby ste si zaobstarali novú.
Čo so sebou?
Na trhu je široká škála batožiny pre motocykle. Sú lacnejšie ako kufre a dajú sa väčšinou tvarovať podľa objemu nákladu. Zároveň ale majú menšiu odolnosť voči vode a zlodejom.
Kufor má zase výhodu v tom, že do neho nenatečie a dá sa aj zamknúť. Má tak istú bezpečnostnú funkciu. Ideálne sa tak v mnohých prípadoch javí kombinácia textilného tankvaku na nádrži a uzamykateľných kufrov či debien. Samozrejme, záleží na tom, koľko vecí potrebujete na cestu a kam smerujete. Pre jednoduchosť bude najlepšie rozdeliť si veci podľa toho, ako dlho sa plánujete na ceste zdržať.
Povinná výbava pre motocykle
Jazda na motorke sa nezaobíde bez povinnej výbavy. Pre motocykle kategórie L3e až L5e a L7e je povinnou výbavou len lekárnička, ktorej obsah upravuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z. z. Miesto pre lekárničku musí byť čisté, suché a ľahko prístupné.
Pred cestou nezabudnite na kontrolu motocykla
Na dlhých cestách je človek v podstate odkázaný sám na seba a každý technický problém so strojom, ktorý by bol doma maličkosťou, sa môže stať vážnou komplikáciou. Pochopiteľne, všetkému nemožno úplne predísť, ale starostlivou prípravou, údržbou a kontrolou je možné riziko poruchy znížiť a eliminovať neskoršie problémy vzniknuté bežným opotrebením dielov. Motorku pred cestou preto vždy skontrolujte.
Cestovanie na motorke: Zákony a nariadenia v iných krajinách
Cestovanie na motorke po Slovensku je iné ako v zahraničí. V každej krajine totiž platia odlišné zákony a cestné nariadenia, ktoré je nutné dodržiavať. Ak teda chcete cestovať tisíce kilometrov za dobrodružstvom, vopred si tieto informácie naštudujte. Vyhnete sa tým plateniu zbytočných pokút napríklad za nesprávnu povinnú výbavu, nevhodné oblečenie alebo nedostatočnú hĺbku dezénu.
Kam na motorke?
Plánujete dovolenku na motorke, no ešte stále neviete, kam vycestovať? Pripravili sme pre vás zopár tipov:
Rumunsko, Transfagarasan – jedna z najprestížnejších motoristických relácií Top Gear ju označila za najlepšiu cestu na svete.
Slovinsko, Triglavský národný park – zaujímavá cesta vedúca až do Talianska. Tunely, ktoré sú jej súčasťou, sú vyhĺbené priamo do skál.
Čierna Hora, Durmitor – taktiež vedie cez národný park. Môžete si počas nej užívať krásne výhľady na okolité pastviny.
Rakúsko, Grossglockner – raj pre motorkárov, kvôli ktorému nemusíte cestovať príliš ďaleko.
Nórsko, Trollstigen – horská cestička, ktorá poskytuje nádhernú scenériu.
Pri prechode jednotlivými krajinami si dávajte pozor aj na poplatky za cesty. Niektoré sa vyberajú formou mýta, iné zas diaľničnými nálepkami. Tie si zaobstarajte ešte pred cestou.
Tipy na cestu
Cestovanie motorkou sa líši od cestovania autom. Preto pre vás máme niekoľko praktických tipov, na ktoré treba myslieť:
Miesta na motorke je menej, preto zvážte, čo si so sebou vezmete.
Počasie sa môže kedykoľvek zhoršiť, preto pri sebe majte rôzne typy oblečenia.
Nezabúdajte na slnečné okuliare, rukavice a v prípade horšieho počasia aj chrániče krku.
Vhodné sú taktiež chrániče chrbtice, hrudníka, ramien, lakťov a kolien.
O motorku sa starajte priebežne počas roka, nie iba pred vycestovaním na dlhšie vzdialenosti.
Havarijné poistenie pre motocykle
Aby ste si jazdu užívali ešte viac, uzatvorte si havarijné poistenie. Rovnako ako pri aute je dôležité aj pri motorke a je dobré ho uzavrieť s pôsobnosťou, kam s motorku plánujete vyraziť. Dokáže vám nahradiť škody na vašom motocykli v dôsledku rôznych udalostí. Nielen v prípade havárie, ale aj ak vás zastihne živel, vandalizmus alebo ak vám motorku ukradnú.
Nezabúdajte ani na PZP
Havarijné poistenie je síce dôležité, no ide o dobrovoľný typ poistenia, ktorý nie je povinný. Ak ho nechcete, nemusíte si ho zaobstarať. Naopak, PZP je základ, ktorý vám nesmie chýbať. Povinnosť uzatvoriť ho vyplýva zo zákona. Ak by ste tak neurobili, hrozila by vám vysoká pokuta.
PZP slúži na úhradu škôd, ktoré spôsobíte na majetku a zdraví tretích osôb. Vybaviť si však k nemu môžete aj pripoistenia, ktoré budú kryť vás.
Ak cestujete do zahraničia, uistite sa, že poistenie motorky platí aj v krajinách, ktoré plánujete navštíviť. Ak by tam neplatilo, musíte si vybaviť hraničné poistenie.
Územnú platnosť skontrolujte aj pri havarijnom poistení. Zistite, či vám platí vo všetkých krajinách, cez ktoré sa budete presúvať. Ak nie, môžete si vybaviť špeciálne krátkodobé poistenie platné počas celého výletu na motorke.
Vycestujte za novým dobrodružstvom na motorke
Užite si dovolenku na motorke tak, ako sa patrí. Vyberte si výhodné poistenie a vycestujte za novým dobrodružstvom s úsmevom na tvári.