Zásah horské služby - zraněná lyžařka

Mali ste zranenie? Poisťovňa si vás preverí

18. 2. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Nehody na lyžiach patria až do jari k jednému z najčastejších dôvodov úrazov počas celej zimy. Ak ste utrpeli úraz na oficiálnej zjazdovke, platí vám bežné zdravotné poistenie. Mimo nej musíte využiť poistenie na hory, ale v oboch prípadoch si poisťovne overia, ako vlastne k úrazu prišlo. A na základe toho vám plnenie poskytnú, alebo si budete musieť zdravotnú starostlivosť uhradiť.

Alkohol a úrazy. Večná téma

O neblahých následkoch alkoholu je potrebné hovoriť neustále. Alkohol je totiž častým vinníkom úrazov ako na chodníkoch, tak aj na svahoch, na lyžiach a diskotékach. Pritom máloktorý užívateľ alkoholu si uvedomuje dôležité vec. Ak vám bol v krvi nameraný alkohol alebo zistená omamná látka, tak síce dostanete ošetrenie úrazu, ktorý ste si privodili, ale počítate s tým, že vám domov zo zdravotnej poisťovne príde faktúra. Dnes už aj zdravotné poisťovne posielajú poistencom poplatky za ošetrenie úrazov, ktoré bola spôsobené pod vplyvom alkoholu. A samozrejme netýka sa to len zdravotného poistenia, ale aj toho, ktoré si priplatíte ako cestovné poistenie alebo poistenie na hory.

Poistné plnenie sa zníži, alebo zamietne

Aj pri poistení na lyžiach platí, že je funkčnú do momentu, kým si nedáte pohárik. Ak utrpíte úraz a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne. Potužiť sa alkoholom nevyplatí ani na svahu. Ak pri lyžovačke utrpíte úraz, poisťovňa vám môže rovnako znížiť či zamietnuť poistné plnenie, v závislosti od množstva požitého alkoholu. Rovnako ak spôsobíte škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Teda krátenie platí napriek všetkými poisteniami od cestovného až po poistenie zodpovednosti za škodu.

Alkohol musí byť príčina

Cestovné poistenie kryje vždy poistenie liečebných nákladov, ku ktorému sú automaticky poskytované aj asistenčné služby, ale aj množstvo doplnkových a voliteľných pripoistení. Podľa toho, ktoré z nich si vyberiete, je určený aj rozsah poistného krytia vrátane úrazového poistenia a to napríklad aj trvalé následky úrazom, či smrť úrazom. Aj tieto pripoistenia sa samozrejme pri použití alkoholu anulujú. No je však potrebné rozlišovať, či ste si opitosťou spôsobili úraz vy, alebo ste síce boli opití, ale ste sa do nešťastnej situácie dostali omylom.

Prípad ilustruje Lucia Muthová z Allianz – Slovenskej poisťovne. „V oboch prípadoch sa skúma, či bol požitý alkohol priamou príčinou úrazu. Ak napríklad autobusom cestujete z trhov, kde ste si dali niekoľko pohárov vína a autobus mal haváriu, pri ktorej utrpíte zranenie, alkohol nie je priamou príčinou úrazu a škodu vám poisťovňa uhradí. Ak ale cestou domov v opitosti padnete do jarku a utrpíte zranenie, v takomto prípade je už dôvod na krátenie či zamietnutie poistného plnenia v závislosti od výšky alkoholu v krvi.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.

  • 08. júla 2023|Martina Pisarčíková
    12 najčastejších chýb mladých vodičov

    Mladí vodiči sú stále rizikovou skupinou na cestách, pretože šoférovanie vyžaduje značné zručnosti. Tieto zručnosti však nie je možné získať zo dňa na deň ani za pár dní v autoškole. Preto musia mladí vodiči často platiť vyššiu sumu za povinné zmluvné poistenie, keď si ho uzatvárajú. Avšak aj mladý vodič môže preukázať, že dokáže jazdiť bez nehôd už v prvom roku, a tým výrazne znížiť svoju platbu za poistné.

  • Porucha auta
    15. januára 2023|Martina Pisarčíková
    Môže pri poruche auta pomôcť havarijné poistenie?

    Keď vaše auto vypovedalo poslušnosť, nie je to vaša vina ani nikoho iného. Porucha auta totiž nie je poistná udalosť z pohľadu  povinného zmluvného poistenia ani z pohľadu havarijného poistenia. No v mnohých prípadoch môže byť havarijná poistka možnosťou, ako sa z nelichotivej situácie dostať rýchlo a lacno.

  • 07. januára 2023|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol na svahu vás môže vyjsť draho. Zasiahne vašu peňaženku i zdravie

    Patríte k lyžiarom, ktorí si lyžovačku nevedia predstaviť bez vareného vína alebo pohárika na posilnenie? Nerobíte dobre. Alkohol pôsobí na horách ešte silnejšie, ovplyvňuje vaše reakcie a často môže byť príčinou vážnej nehody. Zároveň patrí aj k najčastejším výlukám z poistenia.

  • chlap telefonujúci pri svojom odretom aute
    28. novembra 2022|Lívia Ovcarčíková
    Škoda na vozidle spôsobená neznámym vinníkom: Ako ju riešiť?

    Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorú ste nezavinili, zo zákona máte nárok na náhradu škody z PZP vinníka. Čo však v prípade, že vinník z miesta utiekol alebo je neznámy? Na parkovisku si nájdete oškreté alebo narazené auto alebo ho poškodia vandali či petardy. Pozrime sa spolu na niekoľko typov takýchto udalostí a ich riešenie.

  • havarované auto na ceste
    22. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Ako prebieha nahlásenie škodovej udalosti

    Škoda na aute môže vzniknúť viacerými spôsobmi. Niekedy je zapríčinená vlastnou vinou, inokedy vinou inej osoby. Riešenie škodovej udalosti sa môže zdať na prvý pohľad komplikované a náročné, a to najmä vtedy, keď neviete, ako správne na to. Komplikácie sa však dajú vyriešiť pomerne ľahko. Pre zjednodušenie celého procesu sme si pre vás pripravili základné kroky, ktoré nesmiete vynechať.

  • prasknute-celne-sklo
    02. júna 2022|Martina Pisarčíková
    Prasknuté čelné sklo: Ako postupovať?

    Prasknuté čelné sklo nie je maličkosť. Neprejdete s ním stanicou technickej kontroly, môžete zaň dostať pokutu, môže byť rizikové na cestách a jeho oprava je drahá. Na základe rozhodnutia súdov je možné, aby ste si takúto výmenu skla hradili z PZP toho, kto vám ju spôsobil. Ak sa ale vinník neprizná, keďže dokazovanie je značne zložité alebo ho ani nechytíte, existujú aj iné spôsoby, ako získať poistné krytie.