výluky PZP

Výluky z PZP, o ktorých ste možno netušili

15. 10. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Povinné zmluvné poistenie  je produkt, pri ktorom akoby všetci chápali, o čom je. Ak vám niekto spôsobí nehodu, tak práve táto poistka vám za neho zatiahne náhradu škody. No o mnohých výlukách, ktoré nakoniec môžu celú zodpovednosť preniesť na samotného vodiča, mnohí netušia.

Škoda vo vlastnom dvore

Máte dve autá. Jedno je vaše, druhé patrí manželke. Je jedno, že ste si doma takto rozdelili vozidlá, ale ak sa stane škoda, kedy si náhodne jeden druhému poškodíte auto, tak toto nie je škoda na uplatnenie z PZP. Príkladom môže byť bežné neopatrné parkovanie, kedy vám polovička ťukne do blatníka. No v tomto prípade si to polovička nemôže uplatniť ako plnenie v PZP, pretože to je výluka a posudzuje sa ako vlastné škoda, hoci ste si ju nespôsobili sami. Preto je vhodné, ak vo vlastnom dvore vedia dobre parkovať obaja partneri. V takomto prípade je možné škodu platiť z vlastných financií alebo využiť havarijné poistenie. Tu totiž nič také ako vlastné škoda neplatí a poisťovňa preplatí aj škodu, kvôli ktorej by inak vznikla manželská hádka.

Škoda na majetku po vystúpení z auta

Bežne sa kryjú pri nehode aj škody napríklad na tovare, alebo majetku vodiča, ku ktorým dôjde pri nehode. No len do chvíle, kým neopustíte vozidlo. Príkladom je, ak prevážate niekomu veci, alebo ich sťahujete. Ak by ste poškodili vec pri prenášaní, alebo sa vám rozbije cestou bez toho, aby ste nehodu spôsobili vozidlom, takéto uplatnenie škody nemožno hradiť z PZP.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Čelné sklo

Uhradenie rozbitého čelného skla podľa zákona spadá do poistnej udalosti, ktorá bude hradená z PZP vinníka. No prax je taká, že často sa aj táto škoda hradí z havarijnej poistky. Prečo? Dôvodom nie je neochota poisťovní, ale jednoducho absencia páchateľa. Vodiči, ktorí prídu do poisťovne s rozbitým čelným sklom nevedia pomenovať vinníka, nevedia ho označiť a vinník si ani chybu priznať nemusí. Je to komplikované dokazovanie. A kde niet vinníka, tam niet ani z akej poistky škodu hradiť. Ostáva tak havarijné poistenie, alebo pripoistenie k PZP, ktorým si vodič ako doplnkovým poistení k povinnému doplatí aj prípadné rozbité vlastné sklo.

Nemajetková ujma sa nehradí

V rámci PZP je kryté ošetrenie aj úrazy, či trvalé následky, ale nie nemajetková ujma. Tým sa myslím najčastejšie psychická ujma. Aj v prípade, že by si ju poškodený nárokoval, poistenie v tomto prípade nebude nič platné a nemajetková ujma, ak sa ju podarí dokázať a vyčísliť, čo však nie je jednoduché, z PZP vinníka hradená nebude. Bude sa s ňou musieť vyrovnať sám vinník.

Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Kristína HaljakováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    12. februára 2025|Martina Dudová
    PZP pre dôchodcov: Ktorá poisťovňa poskytuje najlepšie ceny a ako získať zľavy?

    Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou pre každého motoristu, a to bez ohľadu na vek či profesiu. Keďže dôchodcovia zväčša jazdia na kratšie vzdialenosti a svoje vozidlá nepoužívajú denne, pri výbere poistenia býva pre nich kľúčovým faktorom cena. Vek a skúsenosti hrajú pri určovaní výšky poistného v ich prospech. Ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú najlepšie ceny PZP pre seniorov a aké zľavy a výhody navyše môžete ako dôchodca získať?

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    30. januára 2025|Martina Dudová
    Novinka pre vodičov: Od januára 2025 vám stačí elektronická zelená karta

    Zelená karta, doteraz nevyhnutný papierový doklad o povinnom zmluvnom poistení, vám po novom bude stačiť v elektronickej podobe. Rozhodla o tom Rada kancelárií (COB – Council of Bureaux), ktorá zastrešuje systém zelenej karty. Toto rozhodnutie je od 1. januára 2025 záväzné pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Čo to presne znamená pre vodičov na cestách a aké výhody so sebou táto zmena prináša?

  • zena-nezaplatila-platbu
    23. januára 2025|Martina Dudová
    Omeškali ste sa s platbou poistného? Ako postupovať?

    Omeškanie s platbou poistného nemusí znamenať hneď katastrofu. Dôležité je poistné uhradiť dodatočne, prípadne bez zbytočného odkladu uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Aktuálne platná novela zákona o PZP dokonca zrušila regresné nároky poisťovní v prípade poistných udalostí, ktoré nastali v čase omeškania platby. Čo to presne znamená pre klientov?

  • 13. decembra 2024|Lívia Voskárová
    PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

    Mnohí vodiči sa rozhodujú pre najlacnejšie povinné zmluvné poistenie a zabúdajú, že poistenie môže slúžiť aj im samotným, a to aj v prípade poistenia starších vozidiel. V súčasnosti je na trhu široká ponuka pripoistení, ktoré dokážu rozšíriť ochranu vášho motorového tátoša a pokryť rôzne nepredvídateľné udalosti. Ktoré doplnkové poistenia oceníte, ak vlastníte staršie auto?fallback mark

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.