Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?
Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.
Ako odhlásiť auto bez jeho zošrotovania?
Ak nechcete auto zošrotovať, ale potrebujete ho odhlásiť, môžete využiť tzv. dočasné odhlásenie. To sa uplatňuje napríklad v týchto prípadoch:
- Auto nie je pojazdné.
- Vozidlo neplánujete používať niekoľko mesiacov alebo rokov.
- Máte osobné dôvody, pre ktoré potrebujete auto odhlásiť.
Čo je dočasné odhlásenie auta?
Ide o proces, pri ktorom odhlasujete auto na určitý čas, nie navždy. Je to ideálne napríklad pre tých, ktorí cestujú do zahraničia a vedia, že vozidlo nebude počas ich neprítomnosti nikto používať.
Pri dočasnom odhlásení musíte mať na pamäti, že ho môžete využiť len v prípade, že plánujete vozidlo v budúcnosti znova používať. Ak to už neplánujete, budete musieť vozidlo z evidencie odhlásiť natrvalo.
Podmienky spojené s dočasným odhlásením vozidla
Rovnako ako pri zošrotovaní auta, aj dočasné odhlásenie má niekoľko pravidiel, ktoré musíte dodržať. Medzi ne patria:
Vozidlo nesmie byť počas celej doby odhlásenia používané.
Vozidlo nesmie byť počas doby odhlásenia rozpredané alebo inak zničené.
Auto musí byť neustále prístupné orgánu Policajného zboru.
Osvedčenie o evidencii časť I a II, ako aj tabuľky s evidenčným číslom, musíte pred odhlásením vozidla odovzdať.
Ak sa rozhodnete vozidlo začať používať pred uplynutím lehoty dočasného odhlásenia, musíte požiadať o jeho opätovné zaradenie do evidencie.
Rada odborníka
Počas dočasného odhlásenia môžete požiadať o prevod vlastníctva vozidla na inú osobu, o zápis vlastníka alebo držiteľa vozidla a o zmenu vlastníckeho práva. Dopravný inšpektorát na základe vašej žiadosti vykoná dané zmeny, no osvedčenie o evidencii ani evidenčné tabuľky nevydá, kým neuplynie lehota dočasného odhlásenia.
Ako dlho je možné vozidlo dočasne odhlásiť?
Podľa Ministerstva vnútra SR je maximálna doba dočasného odhlásenia vozidla z evidencie 20 rokov. Poplatok za túto službu závisí od dĺžky odhlásenia. Aktuálny cenník je nasledovný:
dočasné odhlásenie do jedného roka – 5 eur,
odhlásenie od jedného do dvoch rokov – 20 eur,
odhlásenie od dvoch do štyroch rokov – 35 eur,
odhlásenie od štyroch do šiestich rokov – 70 eur,
odhlásenie od šiestich do desiatich rokov – 170 eur,
odhlásenie na viac ako desať rokov – 350 eur.
Ak budete potrebovať vozidlo ešte pred uplynutím lehoty dočasného vyradenia, budete musieť požiadať o jeho opätovné zaradenie do evidencie. Tento úkon je spoplatnený sumou 5 eur.
Ako odhlásiť auto?
Dočasné odhlásenie auta pozostáva z niekoľkých krokov a podmienok. Ak ich všetky dodržíte, celý proces bude plynulý a rýchly.
- 1
Skontrolujte si STK – v čase dočasného odhlásenia musí byť platná.
- 2
Zaplaťte správny poplatok – podľa toho, na ako dlho chcete vozidlo odhlásiť, zaplaťte príslušný poplatok.
- 3
Odovzdajte technický preukaz – musíte tak urobiť do 15 dní od vydania rozhodnutia o dočasnom odhlásení. Preukaz odovzdávate na príslušnom dopravnom inšpektoráte.
- 4
Zabezpečte prístupnosť vozidla – nezabudnite, že vozidlo musí byť počas celej doby odhlásenia prístupné kontrolným orgánom. Okrem toho nesmiete vozidlo zničiť ani rozpredať na náhradné diely.
Kde odhlásiť auto?
O dočasné odhlásenie vozidla môžete požiadať osobne alebo elektronicky.
Osobná žiadosť o dočasné odhlásenie
Požiadať o dočasné odhlásenie môžete na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Pri osobnej návšteve nezabudnite so sebou vziať všetky potrebné dokumenty, medzi ktoré patrí:
- doklad totožnosti,
- výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ak ide o auto určené na podnikanie,
- osvedčenie o evidencii časť II alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii, prípadne technický preukaz,
- čipovú kartu alebo osvedčenie o evidencii I, ak vám boli takéto dokumenty vydané,
- splnomocnenie, ak vybavujete dočasné odhlásenie za niekoho iného.
Elektronická žiadosť o dočasné odhlásenie
Elektronická žiadosť o dočasné odhlásenie je jednoduchšia a rýchlejšia, avšak vyžaduje elektronický podpis. Ak ho máte, stačí si na portáli www.slovensko.sk alebo portal.minv.sk vybrať potrebnú službu a postupovať podľa krokov, ktoré sa zobrazia na obrazovke.
PZP neplatíte
Počas obdobia dočasného odhlásenia vozidla nie je potrebné platiť PZP za auto. Túto skutočnosť by ste mali oznámiť vašej poisťovni alebo kontaktovať finančného sprostredkovateľa, ktorý vás oboznámi so všetkými potrebnými informáciami o PZP a vysvetlí, ako postupovať v prípade nejasností.
Ako odhlásiť auto na náhradné diely?
Vyradenie vozidla z evidencie na náhradné diely podľa zákona nie je možné, ani dočasne, ani trvalo. Dôvodom je, že pri dočasnom vyradení nesmiete auto zničiť, čo je jednou z hlavných podmienok.
Pri trvalom vyradení je potrebný doklad o ekologickej likvidácii, ktorý vám však nebude vydaný, ak neplánujete vozidlo zošrotovať, ale chcete ho predávať na diely.
Dá sa odhlásiť auto bez STK?
Dočasné odhlásenie vozidla bez platnej STK nie je možné. Pred odhlásením vozidla musíte mať platnú STK. Ak vám STK vypršala, musíte si ju najprv obnoviť. Až potom môžete pristúpiť k odhláseniu vozidla.
Opätovné prihlásenie vozidla sa spája s povinnosťami
Po určitom čase môžete vozidlo znovu prihlásiť a začať ho používať. V takejto situácii nezabudnite uzatvoriť PZP, ktoré je podľa zákona povinné. Ak neviete, ako si vybrať najvýhodnejšie PZP, využite našu praktickú kalkulačku, ktorá porovná všetky ponuky slovenských poisťovní na jednom mieste.