hladina tekutin v autě

Pitím počas jazdy znižujete riziko nehody

26. 2. 2019
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Plánujete cestu autom? Okrem benzínu, brzdovej, či chladiacej kvapaliny je vhodné si overiť aj stav vody v ostrekovačoch a stav vody pre vodiča. Na cestu by ste totiž nemali vyrážať bez dostatočnej zásoby pitnej vody. Dehydratácia a suchý vzduch, ktorý vzniká následkom kúrenia a klimatizácie sa môže podpísať na vyššej nehodovosti.

Viac chýb smädných vodičov

Štúdia z anglickej Loughborough University dokázala, že ak za volantom pociťujete smäd, robíte za volantom až dvakrát viac chýb ako šoféri, ktorí smädom netrpia. Tekutiny by teda mali byť povinnou výbavou v každom aute. Dôležité je však aj to, čo pijeme. Teda napríklad sladké vody ani príliš kofeínové nápoje nie sú vhodné. Pretože kofeín nás síce udrží bdelých, alebo môže zvyšovať nervozitu, ktorá môže vyústiť do nehody a uplatnenia havarijnej poistky. Preto pite radšej iba čistú vodu.

Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Problémom je sústredenosť

Počas jazdy je vhodné piť pravidelne, nečakať na pocit smädu. Dehydratácia je totiž zradná v tom, že o nej nemusíme ani vedieť. Pocit smädu totiž prichádza až vtedy, keď hladina tekutín v tele klesne na nízke hodnoty. Je preto dobré všímať si aj iné sprievodné znaky – pocit únavy, zhoršenú koncentráciu či bolesť hlavy. Často je práve voda tým prostriedkom, ktorá vás opäť vzpruží.

Medzi najčastejšie chyby za volantom spôsobené dehydratáciou patria najmä spomalené reakcie. Štúdia britského European Hydration Institute dokázala, že ľudia, ktorí pijú dostatok tekutín, reagujú na rôzne situácie až o 14 % rýchlejšie. Zlý pitný režim môže dokonca spôsobiť zhoršené vnímanie priestoru vedúce napríklad k neschopnosti udržať auto v správnom pruhu.

Optimálna hydratácia pre dospelého človeka predstavuje 0,4 dl na 10 kilogramov. To platí pri nefyzickej záťaži, ako je napríklad práve šoférovanie. Napríklad priemerná žena vážiaca 60 kilogramov by teda mala denne vypiť minimálne 2,4 litra tekutín, muž s 90 kilogramami až 3,6 litra.

Voda dokáže zmierniť aj stres

V pitnom režime šoféra by určite nemal chýbať horčík. Nie je vhodné piť mnoho minerálnych vôd, ktoré môžu zvyšovať tlak, ale horčík je práve pozitívom. Je to prvok, ktorý zvyšuje hydratáciu aj koncentráciu. Prispieva k správnej reakcii tela na podnety, k správnej funkciu svalov. Pritom nedostatok horčíka sa prejavuje práve podráždenosťou, výbušnosťou, napätím, stresom, depresiami, kŕčmi či únavou, čo môže pri šoférovaní viesť k nesústredenosti a zhoršenému vnímaniu. Ak preto nechcete využiť havarijné poistenie alebo PZP je dobré ostať hydratovaný.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    12. februára 2025|Martina Dudová
    PZP pre dôchodcov: Ktorá poisťovňa poskytuje najlepšie ceny a ako získať zľavy?

    Povinné zmluvné poistenie je nutnosťou pre každého motoristu, a to bez ohľadu na vek či profesiu. Keďže dôchodcovia zväčša jazdia na kratšie vzdialenosti a svoje vozidlá nepoužívajú denne, pri výbere poistenia býva pre nich kľúčovým faktorom cena. Vek a skúsenosti hrajú pri určovaní výšky poistného v ich prospech. Ktoré poisťovne aktuálne ponúkajú najlepšie ceny PZP pre seniorov a aké zľavy a výhody navyše môžete ako dôchodca získať?

  • zelena-karta-v-mobilu-za-volantem
    30. januára 2025|Martina Dudová
    Novinka pre vodičov: Od januára 2025 vám stačí elektronická zelená karta

    Zelená karta, doteraz nevyhnutný papierový doklad o povinnom zmluvnom poistení, vám po novom bude stačiť v elektronickej podobe. Rozhodla o tom Rada kancelárií (COB – Council of Bureaux), ktorá zastrešuje systém zelenej karty. Toto rozhodnutie je od 1. januára 2025 záväzné pre všetky členské štáty EÚ vrátane Slovenska. Čo to presne znamená pre vodičov na cestách a aké výhody so sebou táto zmena prináša?

  • zena-nezaplatila-platbu
    23. januára 2025|Martina Dudová
    Omeškali ste sa s platbou poistného? Ako postupovať?

    Omeškanie s platbou poistného nemusí znamenať hneď katastrofu. Dôležité je poistné uhradiť dodatočne, prípadne bez zbytočného odkladu uzatvoriť novú poistnú zmluvu. Aktuálne platná novela zákona o PZP dokonca zrušila regresné nároky poisťovní v prípade poistných udalostí, ktoré nastali v čase omeškania platby. Čo to presne znamená pre klientov?

  • 13. decembra 2024|Lívia Voskárová
    PZP s výhodami. Oplatia sa pri starších vozidlách

    Mnohí vodiči sa rozhodujú pre najlacnejšie povinné zmluvné poistenie a zabúdajú, že poistenie môže slúžiť aj im samotným, a to aj v prípade poistenia starších vozidiel. V súčasnosti je na trhu široká ponuka pripoistení, ktoré dokážu rozšíriť ochranu vášho motorového tátoša a pokryť rôzne nepredvídateľné udalosti. Ktoré doplnkové poistenia oceníte, ak vlastníte staršie auto?fallback mark

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.