mazda na ceste pri mori

Na čo je dobré sledovať poistnú sumu pri PZP?

14. 3. 2018
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Poistná suma pri povinnom zmluvnom poistení by mala byť základným prvkom, ktorý si ustrážite. Je totiž zodpovedná za to, koľko budete v prípade škody platiť poškodenému. A to býva niekedy poriadne tučná čiastka.

PZP nekryje len osobné auto

Pri bežnej nehode niekde na ceste prakticky  nie je potrebné riešiť výšku poistnej sumy pri PZP. Bežné automobily spadajú aj do tej najnižšej kategórie. No pozor, nemusíte zaviniť len nehodu bežného auta. Čo tak napríklad kamión plne naložený drahým tovarom? Alebo nedbalosťou spôsobíte škodu na objekte? Ak máte nízke krytie, môže sa stať, že zvyšok nákladov si poškodený bude uplatňovať priamo voči vám. Pretože platí, že ak poškodený nebude s výškou plnenia spokojný, môže si zvyšok škody vymáhať na súde. Preto je na to vhodné myslieť pri uzatváraní samotného poistenia.

Výšku poistného krytia ustanovuje zákon

V samotnom zákone je stanovené, do akej výšky musí byť krytie pri PZP. Základom je do 5 miliónov eur na náhradu škôd na zdraví a nákladov pri usmrtení bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených. Do 1 milióna eur na náhradu vecných škôd a ušlého zisku bez ohľadu na počet poškodených. Zákon však rozhodne nevyčerpáva všetky možnosti a preto poisťovne ponúkajú aj možnosť využiť poskytovanie rozšíreného poistného krytia, ktoré sa dá priplatiť samostatne.

Pozor na časové ceny

povinného zmluvného poistenia plnia poisťovne v takzvaných časových cenách. To znamená, že je ceny znížené o opotrebenie a amortizáciu. To samozrejme znižuje nároky na výšku poistnej sumy, ale pozor, ak klient nie je spokojný s výškou plnenia, môže zvyšok škody uplatňovať voči vám.

Aj pri PZP môže byť spoluúčasť

Fakt, že uzatvoríte PZP ešte nemusí nutne znamenať, že v prípade nehody nebudete nič musieť platiť. S úhradou spôsobenej škody to samozrejme nebýva tak jednoduché. Niektoré poisťovne umožňujú uzatvárať poistenie aj so spoluúčasťou. V princípe dnes neexistuje žiadna konkrétna zákonom stanovená hodnota spoluúčasti pri PZP. Preto ju majú poisťovne nastavenú podľa vlastných kritérií. Obvykle sa spoluúčasť pohybuje na úrovni 0,5%, 5% či 10 %, no PZP  môžete získať aj bez spoluúčasti je veľmi vhodné sa spýtať pri uzatváraní práve na tento bod, nakoľko vyššia škoda aj pri malej spoluúčasti môže byť dosť vysokou čiastkou.


Porovnajte si ceny PZP online

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
  • Úspora až 50 %
Kristína HaljakováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • pes v aute
    09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

    Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?