Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie
Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.
Letná brigáda pre študentov: Čo vám prinesie?
Letné brigády v zahraničí sú u študentov populárne hneď z niekoľkých dôvodov. Ponúkajú príležitosť zainvestovať do budúcej kariéry, niečo nové sa naučiť a predovšetkým privyrobiť si. Či už ste študent alebo hľadáte stále zamestnanie, sezónne práce sú rozhodne výborný nápad. Spoznáte nových ľudí, nové prostredie a ktovie - možno sa z brigády stane raz aj vaše stále zamestnanie. A ak nie, prinajmenšom získate pracovné skúsenosti a prax, ktoré vám raz určite pomôžu pri zostavovaní životopisu.
Prázdninové pracovné príležitosti pre študentov
Počas letných prázdnin nájdete v zahraničí množstvo pracovných možností. Môžete pracovať v hoteloch, reštauráciách, kaviarňach či vyskúšať napríklad zber ovocia. V južných krajinách môžete zažiť aj dobrodružnú prácu plavčíka alebo animátora cestovnej kancelárie.
Možností je naozaj neúrekom. Ak sa navyše chystáte brigádovať v rámci Európskej únie, nestoja vám v ceste ani žiadne byrokratické prekážky. Vo väčšine krajín sa stačí po príchode zaregistrovať na miestnych úradoch, prípadne žiadať o povolenie na pobyt, ak váš pobyt prekročí 3 mesiace. Nejde však o žiadne náročné kroky a všetky vybavíte priamo na mieste.
Nezabudnite na poistenie do zahraničia
Poistenie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré na letnej brigáde môžete potrebovať. V niektorých prípadoch vás zamestnávateľ prihlási do systému verejného zdravotníctva v danej krajine. Ak je to tak, na čas vášho pobytu v zahraničí sa pred odchodom musíte odhlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni. To neplatí, ak odchádzate pracovať do niektorej z európskych krajín. V tom prípade ostávate prihlásený v slovenskej zdravotnej poisťovni a v zahraničí túto skutočnosť preukazujete európskym preukazom zdravotného poistenia.
Na základe tohto preukazu máte prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti poskytovanej v štátnych zdravotných zariadeniach, ak sa dočasne nachádzate v jednom z 27 členských štátov Európskej únie, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo Švajčiarsku, a to za tých istých podmienok a za rovnakú cenu ako osoby poistené v danej krajine.
Pozor však, tento preukaz vám na úhradu zdravotnej starostlivosti ani zďaleka nemusí stačiť. Súkromné zdravotné zariadenia ho totiž neakceptujú. Dokonca ani pri ošetrení vo verejnom zdravotnom zariadení sa nevyhnete doplatkom. Urgentné ošetrenie síce získate za rovnakých podmienok ako domáci obyvatelia, ale často so spoluúčasťou, ktorá môže byť v niektorých krajinách značne vysoká.
Navyše, v mimoeurópskych krajinách vám európsky preukaz poistenca vôbec neplatí. V prípade, že cestujete na iný kontinent, môžete ho s pokojným svedomím nechať doma.
Preto si ešte pred cestou na zahraničnú brigádu uzatvorte aj komerčné cestovné poistenie. To vám zabezpečí úhradu nákladov na zdravotnú starostlivosť v akomkoľvek zdravotníckom zariadení. Pokryje vám všetky náklady pri ošetrení vrátane liekov, hospitalizáciu, prevoz do nemocnice a tiež repatriáciu na Slovensko alebo repatriáciu telesných pozostatkov, ktoré európsky preukaz poistenca nekryje.
Ak sa neviete zorientovať v množstve ponúk poisťovní, pripravili sme pre vás jednoduchý nástroj - online kalkulačku cestovného poistenia. Zadáte len cieľ cesty, dátum odchodu a príchodu zo zahraničia a typ cesty. V priebehu niekoľkých sekúnd vám vypočítame nielen ceny poistného v jednotlivých poisťovniach, ale uvedieme aj poistné limity a iné podrobnosti týkajúce sa daného poistného produktu.
Ak sa rozhodnete uzavrieť cestovné poistenie online, môžete tak urobiť priamo cez našu stránku Superpoistenie.sk. V mnohých prípadoch tak môžete získať lepšiu cenu, ako by ste získali priamo v poisťovni.
Pozor na účel cesty
Pri uzatváraní cestovného poistenia správne uveďte účel cesty. Je totiž rozdiel, či do zahraničia cestujete na dovolenku alebo za prácou. A ak je účelom vašej cesty práca, budete sa venovať manuálnym alebo nemanuálnym činnostiam? V prípade, že účel cesty neuvediete správne a stane sa poistná udalosť (napríklad pracovný úraz), peniaze z poistenia nezískate.
Cestovné poistenie má i ďalšie výhody
Okrem krytia liečebných nákladov, kvôli ktorým študenti uzatvárajú cestovné poistenie najčastejšie, má tento typ poistenia aj ďalšie benefity. Sú nimi napríklad možnosť úrazového poistenia, pripoistenia batožiny či poistenie zodpovednosti za škodu. V prípade potreby môžete využiť aj asistenčné služby k cestovnému poisteniu, ktoré vám v krízových situáciách poskytnú potrebnú podporu.
Malá rada na záver: Pri uzatváraní cestovného poistenia si všímajte aj poistné limity. Riaďte sa pravidlom, že čím ďalej a na dlhšie obdobie cestujete, tým by mal byť poistný limit vyšší alebo neobmedzený.