blog-kradez-auta

Krádež požičaného auta v zahraničí: Ako postupovať?

Krádež auta je nepochybne veľmi nepríjemná situácia. Ešte o to viac, ak sa ste si auto požičali z požičovne a krádež sa stala v zahraničí. Ako by ste v tomto prípade mali postupovať?

Požičanie auta v zahraničí

Či už ste v zahraničí na služobnej ceste alebo na dovolenke, požičanie auta z požičovne vám jednoznačne uľahčí cestovanie po krajine. Avšak čert nikdy nespí, a je celkom možné, že vaše požičané auto jednoducho nenájdete po návrate na parkovisko.

Požičovňa sa od začiatku vášho nájomného vzťahu s vami pred takýmto rizikom kryje. Preto pri podpise zmluvy pravdepodobne bude od vás požadovať kreditnú kartu, na ktorej si zablokuje depozit. Tento depozit slúži na krytie prípadnej škody alebo krádeže auta.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Prevencia krádeže vozidla

Krádež vozidla je nepríjemný problém, s ktorým sa môže stretnúť ktokoľvek. Hoci sa jej mnohokrát nedá vyhnúť, existuje niekoľko praktických tipov, pomocou ktorých ju môžete aspoň obmedziť.


  • Vozidlo parkujte v hoteli alebo na stráženom parkovisku – bez ohľadu na to, v akej krajine ste, nikdy nenechávajte vozidlo cez noc alebo niekoľko hodín počas dňa na verejnom mieste, ktoré nie je monitorované. Verejné parkoviská sú totiž častými miestami krádeží.

  • Uistite sa, že je vozidlo zamknuté – znie to jednoducho, ale vzhľadom na množstvo povinností, ktoré ľudia majú, často zabúdajú zamknúť auto. Najmä pri cestovaní do zahraničia je dôležité dbať na takéto základné veci. Vždy si preto overte, či je vozidlo zamknuté a nedostane sa doň nikto po vašom odchode.

  • Vyhnite sa nebezpečným štvrtiam – každé mesto má štvrte s vyššou úrovňou kriminality, ktorým by ste sa mali vyhýbať nielen kvôli riziku krádeže auta, ale aj kvôli osobnej bezpečnosti.

  • Výber vozidla – drahé, veľké a výkonné autá priťahujú oveľa viac pozornosti ako menšie a lacnejšie modely. Ak chcete znížiť riziko krádeže vozidla, zvoľte si bežné mestské autá, ktoré budú menej vystavené zrakom zlodejov.

  • Nenechávajte osobné a drahé veci vo vozidle – mnohí zlodeji sú motivovaní prítomnosťou cenných alebo osobných vecí v aute. Ak nie je možné vziať ich so sebou, umiestnite ich do kufra alebo na miesto, kde nebudú viditeľné.

  • Nepodceňujte situáciu – krádeže áut sú bežným priestupkom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Preto sa vždy snažte byť ostražití a správať sa tak, aby sa vaše vozidlo nestalo terčom zlodejov. V prípade krádeže je vybavovanie situácie v zahraničí komplikovanejšie, najmä kvôli jazykovým bariéram. Môže to spomaliť vybavovanie dokumentov a komunikáciu s políciou.

Krádež auta sa dá poistiť

Pred nepríjemnosťami spojenými s krádežou požičaného vozidla sa dá účinne chrániť. Riešením je poistenie auta z požičovne, ktoré vám môže poskytnúť viacero typov poistenia pre prenajaté vozidlo. Medzi tieto možnosti patrí aj základné poistenie, ktoré je najlacnejšou variantou a obvykle zahŕňa spoluúčasť v prípade nehody alebo inej škodovej udalosti. Avšak aj v tomto prípade máte možnosť výberu:

1. Prenajmite si vozidlo s plným poistením

Vozidlá požičovní sú spravidla poistené nielen zákonnou poistkou, ale aj havarijným poistením. Avšak, v zahraničí je bežné, že poisťovne prenášajú zodpovednosť za prípadnú škodu na vinníka - v tomto prípade na vodiča poškodeného vozidla, teda na vás. 

Najjednoduchšie riešenie teda je, ak si prenajmete vozidlo s plným poistením. Toto vám v prípade potreby nahradí škody vrátane krádeže auta.  Podľa typu vozidla vás takého poistenie bude stáť 5 - 15 € na deň v závislosti od jeho typu. Toto riešenie však samozrejme nie je najlacnejšie.

2. Uzavrite vlastnú poistku

Druhým riešením, ktoré vám dokáže ušetriť, je, že si auto prenajmete len so základným poistením a k nemu navyše uzavriete vlastné poistenie, ktoré bude kryť dodatočné riziká. Medzi najčastejšie typy poistení patria napríklad:


  • Poistenie zodpovednosti voči tretím osobám (Third-Party Liability Insurance) – podobné pripoistenie povinnej zmluvnej poistky, ktorú poznáme u nás.

  • Poistenie proti škodám pri nehode (Collision Damage Waiver) – zahŕňa úhradu škôd v prípade havárie.

  • Poistenie proti krádeži (Theft Protection) – poskytuje ochranu v prípade krádeže auta. Toto poistenie je najdôležitejšie v prípade krádeže vozidla. Môžete si ho uzavrieť s nulovou spoluúčasťou.

  • Doplnkové poistenie zodpovednosti (Supplementary Liability Insurance) – zvyšuje poistné limity základného poistenia. Je výhodné najmä v krajinách s vysokými odškodneniami v prípade nehôd.

  • Úrazové poistenie cestujúcich (Passenger Accident Insurance) – poskytuje krytie úrazov pre cestujúcich vo vozidle. Ide o nadštandardné poistenie, ktoré si vyžaduje doplatok, ale poskytuje väčšiu bezpečnosť. 

  • Poistenie so spoluúčasťou (Excess Fee) – poistenie s určitou spoluúčasťou, ktorá často presahuje hodnotu vozidla. Toto poistenie sa môže zdať výhodné kvôli nižšej cene, avšak v prípade škody budete musieť doplatiť všetko, čo ste ušetrili, a ešte aj niekoľko desiatok alebo stoviek eur navyše.

  • Poistenie proti nezodpovedne poisteným vodičom (Uninsured Motorist Protection) – poistenie zodpovednosti vodiča, ktoré na Slovensku nie je bežné, ale je štandardom v zahraničí.

  • Ďalšie poistenia – ako napríklad asistenčné služby, doplnkové poistenie zodpovednosti či úrazové poistenie vozidiel.


V súvislosti s poistením sú k dispozícii aj asistenčné služby (Assistance Service). Tieto služby môžu byť buď súčasťou balíka, alebo si ich môžete doplatiť. Poskytujú technickú pomoc pri oprave defektu alebo otvorení dverí v prípade zabuchnutia kľúčov. Nechýba ani pomoc v prípade pokazenia vozidla a jeho odťah.

Na začiatku si dôkladne preštudujte podmienky prenájmu auta a všetky poplatky a platby. V prípade krádeže sa vám táto pozornosť určite vyplatí. 

Dobre si preštudujte zmluvu, ktorú uzatvárate, a nepodpisujte nič, čo vám pripadá podozrivé. Ak neviete po anglicky, dajte si dokument preložiť niekým, kto ju ovláda. Týmto spôsobom si zabezpečíte, že poistenie je skutočne kvalitné a že v prípade potreby vám poskytne pomoc.


Rada odborníka

Dôkladne si prečítajte informácie o výlukách a oblastiach, ktoré poistenie nekryje. Nikdy sa potom nestane, že by ste uzavreli niečo, čo nakoniec nebude ani zďaleka také výhodné, ako sa zdalo.

Požičanie auta do zahraničia – ako postupovať v prípade krádeže?

Ak ste v zahraničí stratili požičané auto, hlavne nepanikárte. Každá situácia, aj tá najhoršia, ako je napríklad krádež, sa dá vyriešiť. Musíte však mať chladnú hlavu a vedieť všetkým, vrátane polície a požičovne vozidiel, vysvetliť, čo sa stalo.

V prvom rade kontaktujte políciu, ktorá vyhotoví protokol o nahlásení krádeže. Ďalším krokom je kontaktovať asistenčnú službu poisťovne, v ktorej bolo požičané vozidlo poistené.

Od polície si vyžiadajte potvrdenie o nahlásení krádeže, ktoré bude poisťovňa potrebovať, len tak môže začať riešiť poistnú udalosť. Poisťovňa bude tiež vyžadovať doklady o vozidle, ako napríklad servisnú knižku, a tiež kľúče od auta ako dôkaz, že páchateľ si ním nemohol otvoriť vozidlo. Tieto kroky budete riešiť v spolupráci s vašou požičovňou.

Poisťovňa po splnení všetkých požiadaviek a na základe dokladu o skončení vyšetrovania vyplatí požičovni poistné plnenie. 


Akú sumu vyplatí poisťovňa?

Suma, ktorú poisťovňa vyplatí za ukradnuté auto, sa nazýva všeobecná hodnota vozidla. Ide o cenu auta v čase, keď bolo odcudzené. Dôležité je však zdôrazniť, že konečnú sumu ovplyvňuje aj limit poistného plnenia a to, či ste si vybavili poistenie so spoluúčasťou alebo bez nej. Ak máte spoluúčasť, budete musieť zo svojho doplatiť určité percento z celkovej sumy.


Vykradli vám veci z auta?

Ak vám v zahraničí ukradli z auta veci, v zásade platí rovnaký postup ako pri krádeži vozidla.  Udalosť okamžite nahláste miestnej polícii a vyžiadajte si policajnú správu pre poisťovňu.

Požičanie auta na dovolenku a jeho poistenie nie sú všetko

Mnohí ľudia pri plánovaní cesty a uvažovaní o požičaní auta a jeho poistení často zabúdajú, že v zahraničí potrebujú aj klasické cestovné poistenie. Toto poistenie kryje rôzne škody na zdraví alebo majetku. Na trhu nájdete množstvo rôznych poistení, ktoré sa líšia výškou krytia a oblasťami, ktoré kryjú. Okrem toho existujú aj výhodné pripoistenia.

Pred odchodom si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky slovenských poisťovní. Zistite, ktorá z nich ponúka najvýhodnejší balík a spĺňa všetky vaše potreby. Na zjednodušenie celého procesu výberu môžete využiť našu praktickú kalkulačku, ktorá vám v priebehu pár sekúnd porovná všetky možnosti.


Povinné zmluvné poistenie

  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora
Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • zena-sedi-v-naburanom-aute
    31. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Preplatenie škody zo zákonnej poistky: Aké sú pravidlá?

    Dopravným nehodám či iným nepríjemným udalostiam sa niekedy nevyhne ani ten najpozornejší vodič. Dobrou správou však je, že škody, ktoré sa môžu vyšplhať až do výšky niekoľkých desiatok tisíc eur, nemusíte platiť zo svojho. O všetko sa dokáže postarať vaša poisťovňa. Aké pravidlá sa spájajú s preplácaním škôd a kedy ich musíte zaplatiť z vlastného vrecka?

  • Lyžařky na svahu
    23. októbra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Kam na lyže do zahraničia v roku 2024?

    Zimná sezóna je ideálnou príležitosťou na únik do zasnežených hôr a užívanie si oddychu na lyžiach alebo snowboarde. Slovenskí lyžiari čoraz častejšie vyhľadávajú zahraničné lyžiarske strediská, ktoré ponúkajú kvalitné služby, rozmanité trate a krásne výhľady. Ak neviete, kam na lyže počas najbližšej sezóny, v tomto článku nájdete niekoľko tipov na tie najlepšie strediská v okolí Slovenska.

  • kúpa vozidla z druhej ruky
    27. augusta 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako na prepis auta v roku 2024

    Už minulý rok došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

  • balenie kufrov
    17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

    Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

  • Kufre na letisku
    28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

    Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

  • cestovný pas
    29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

    Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • zena - pas - kufor
    19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

    Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Ako prekonať časový posun?

    Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

  • povinna-vybava-auta-rakusko
    22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava auta v Rakúsku

    Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.