Koľko vás bude stáť záchrana na horách v zahraničí?
Ak sa chystáte na hory, okrem kvalitnej turistickej či lyžiarskej výbavy by ste mali myslieť ešte na jednu dôležitú vec - poistenie. Zranenia na horách môžu byť totiž drahé, a to najmä vtedy, ak sa stanú v zahraničí.
Záchranné akcie na Slovensku
Možno už viete, že podľa zákona o horskej službe je každá osoba (s výnimkou detí), ktorá sa nachádza v horskej oblasti, povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú.
Pri náročných zásahoch s viacdenným pátraním a použitím helikoptéry sa takéto náklady môžu vyšplhať až na 20 000 €. Výdavky spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením v dôsledku pohybu vo vysokohorskom prostredí totiž bežné zdravotné poistenie nekryje.
Ak sa však vyberiete napríklad na lyžovačku v slovenskom lyžiarskom stredisku, prevádzkovateľ lyžiarskej trate je v prípade úrazu povinný zabezpečiť základné ošetrenie na zjazdovke a zvoz raneného k sanitke. To však vôbec nemusí platiť v zahraničí.
Zimné svahy plné snehu lákajú množstvo aktívnych či pasívnych lyžiarov a snowboardistov. Hovorí sa, že z lyžovačky sa človek môže vrátiť nielen plný zážitkov, ale aj s hlavou v smútku. Dávajte si pozor nielen na seba, svoje veci, ale i na okolité prostredie.
Európsky preukaz poistenca nestačí
Úraz v zahraničí sa môže stať pri horolezectve, turistike alebo na zjazdovke pri lyžovaní. A hoci v krajinách Európskej únie, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku, Islande a Srbsku máte s európskou kartičkou rovnaké práva ako domáci pacienti, preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. A navyše, podobne ako u nás, ani v zahraničí nie sú niektoré záchranné činnosti hradené zo systému verejného zdravotného poistenia.
Vezmime si napríklad len susedné Rakúsko. Ak sa vyberiete na lyžovačku do Rakúskych Álp, zdravotná poisťovňa vám v prípade úrazu na zjazdovke nepreplatí ani zvoz z jazdovky. Veľká časť zdravotných zariadení v horských oblastiach navyše nemá uzavretú zmluvu so zdravotnými poisťovňami a náklady na ošetrenie v nich sa z verejného systému poistenia nehradia. A podobne je to aj v iných krajinách.
Zranenia v zahraničných horách sú drahé
Výdavky na záchranu a ošetrenie v zahraničí sa podľa typu a závažnosti úrazu môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až do niekoľkých desiatok tisíc eur. Stačí len nešťastne spadnúť a poškodiť si kolenné väzy. Za ich operáciu v zahraničí zaplatíte aj viac ako 3 500 eur, pri vážnejších úrazoch to môže byť ešte oveľa viac.
Známy je príklad českej lyžiarky, ktorá v Rakúskych Alpách pri lyžovačke utrpela otvorenú zlomeninu holennej kosti. Náklady na poskytnutú starostlivosť vrátane prevozu do Českej republiky sa vyšplhali na takmer 15 000 eur.
Rovnakú sumu stála aj záchrana slovenského horolezca, ktorý si počas výstupu v nepálskych Himalájach natiahol achilovku. No a medializovaná bola aj nehoda slovenského horolezca v USA z roku 2017, ktorý počas výstupu spadol. Suma za pátranie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko presiahla rekordných 160 000 eur.
Zjednajte si cestovné poistenie
Práve pre takéto prípady je užitočné zjednať si pred cestou kvalitné cestovné poistenie. Najmä pri pobytoch na horách sa odporúča aj osobitné poistenie pre prípad potreby horskej služby pri úraze alebo usmrtení.
Okrem úhrady neočakávaných výdavkov vám takéto poistenie navyše prináša ešte jednu výhodu - asistenčné služby, ktoré fungujú podobne ako v prípade havarijného poistenia vozidla. Tie vám po kontaktovaní nielen odporučia najbližšieho lekára či zdravotnícke zariadenie, ale v prípade potreby vám zaistia aj prepravu alebo pomôžu s komunikáciou v cudzom jazyku.
Súčasťou vášho cestovného poistenia by malo byť aj poistenie zodpovednosti pre prípad, že úraz sa stane vašou vinou niekomu inému. Prípadné odškodné sa totiž môže tiež vyšplhať veľmi vysoko.