Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?
Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.
Čo je výpoveď poistnej zmluvy?
Poistná zmluva havarijného poistenie predstavuje vzťah medzi poisťovňou a poistencom. Jej predmetom je určitý typ poistenia, v tomto prípade havarijné poistenie. V zmluve sú následne uvedené aj všetky ďalšie dodatočné informácie o poistení, ako napríklad vybrané pripoistenia, spoluúčasť a podobne.
V niektorých prípadoch sa však stáva, že poistenie vám po určitom čase prestane vyhovovať, prípadne si uvedomíte, že ste sa s výberom ponáhľali a zvolili ste si zle. V takýchto situáciách môžete využiť výpoveď zmluvy. Pomocou nej sa poistenia zbavíte bez toho, aby ste mali nejaké komplikácie alebo problémy s poisťovňou.
Ešte predtým, ako sa však poistnú zmluvu rozhodnete vypovedať, spravíte dobre, keď si naštudujete, čo všetko na to budete potrebovať. Nezabudnite ani na výber nového poistenia, ktoré nahradí to staré.
Kedy je možné vypovedať poistnú zmluvu?
Kasko poistenie môžete vypovedať z viacerých dôvodov a vo viacerých termínoch. V rámci termínov ide o dve alternatívy:
- dva mesiace po uzatvorení poistenia,
- šesť týždňov pred koncom poistného obdobia.
Dva mesiace po uzatvorení poistenia
Ide o obdobie, ktoré využívajú spravidla poisťovne, nie ich klienti. Počas tohto obdobia majú poisťovne čas na to, aby si človeka lepšie preverili a zistili, či je pre nich poistenie dostatočne výhodné.
Zrušenie poistenia do dvoch mesiacov zo strany poisťovne je pri havarijnom poistení skôr výnimkou ako pravidlom. Táto možnosť sa využíva najmä pri životnom poistení.
Ak by sa teda náhodou stalo, že poisťovňa vám vypovie poistenie, zašle vám výpoveď, ktorú musíte akceptovať. Po tomto rozhodnutí si musíte vybrať novú poisťovňu. Vopred sa však nezabudnite informovať, či vám poistenie skutočne poskytne.
Šesť týždňov pred koncom poistného obdobia
Výpoveď poistenia môžete podať kedykoľvek počas roka, najneskôr však 6 týždňov pred jeho výročím. Ak to nestihnete, budete musieť počkať, kým sa zmluva obnoví, a až následne ju zrušiť.
Vedeli ste, že...
… v prípade PZP existuje ešte jeden termín, kedy môžete poistenie vypovedať? Ide o obdobie po vzniknutí poistnej udalosti. Po tom, ako vám ju poisťovňa vyplatí a celý prípad sa uzatvorí, môžete požiadať o výpoveď PZP.
Z akých dôvodov je možné vypovedať havarijné poistenie?
Havarijné poistenie môžete vypovedať:
- z dôvodu zmeny majiteľa vozidla,
- z dôvodu vyradenia vozidla z evidencie,
- z dôvodu krádeže vozidla.
Zmena majiteľa vozidla
Havarijné poistenie môžete zrušiť, keď ste sa rozhodli vozidlo predať alebo ho len prepisujete na iného člena rodiny. V takejto situácii stačí poisťovňu písomne požiadať o zrušenie poistenia z dôvodu zmeny majiteľa.
Vyradenie vozidla z evidencie
Keď ste sa rozhodli, že vozidlo chcete vyradiť z evidencie, nezabúdajte mu zrušiť všetky poistenia. Platili by ste ich úplne zbytočne. V tomto prípade platí to isté, čo pri zmene majiteľa vozidla. Poisťovňu o tejto skutočnosti písomne informujte.
Krádež vozidla
Havarijné poistenie môžete bez väčších problémov zrušiť aj vtedy, keď vám niekto odcudzí vozidlo. Urobiť by ste tak mali čo najskôr, a to aj v prípade, že ešte stále prebieha pátranie po ňom. Neplaťte poistenie za niečo, čo doma nemáte.
Ako zrušiť havarijné poistenie?
Výpoveď havarijného poistenia nie je náročná. Stačí sa len držať niekoľkých základných krokov.
Havarijná poistka – porovnanie
Na začiatok si porovnajte jednotlivé ponuky poistenia od slovenských poisťovní. Budete mať dobrý prehľad o tom, ktorá inštitúcia vám poskytne nižšiu cenu za rovnaké alebo lepšie služby. Informujte sa o rôznych bonusoch, pripoisteniach a zľavách, ktoré môžete dostať.
Vyplnenie formulára a jeho zaslanie
Každá poisťovňa má na svojich oficiálnych stránkach formuláre určené na výpoveď poistenia. Niektoré sa dajú vyplniť online, iné si musíte stiahnuť a vypísať ručne. Výpoveď podpíšte a zašlite na adresu poisťovne.
Uzatvorenie nového poistenia
Po tom, ako vám poisťovňa potvrdí zrušenie poistenia, môžete uzatvoriť nové v inej poisťovni. Vopred si však ponuku poisťovne prezrite. Zistite, či vám bude skutočne vyhovovať aj po určitom čase a či spĺňa všetky vaše požiadavky.
Poistenie môže vypovedať len vlastník
Nezabúdajte, že ak chcete podať výpoveď poistenia, musíte byť vlastníkom vozidla, na ktoré sa poistenie uzatvorilo. To platí aj v prípade, že auto využívajú aj iní ľudia, napríklad ďalší členovia rodiny.
Výnimkou môže byť osoba, ktorá disponuje plnou mocou od majiteľa auta, no na to je potrebné predložiť príslušné overené potvrdenia. V prípade, že sa havarijné poistenie vypovedá z dôvodov, ako je prepis či predaj auta, je potrebné predložiť aj príslušné potvrdenie.
Kedy sa oplatí havarijné poistenie?
Vo všeobecnosti platí, že havarijné poistenie sa oplatí uzatvoriť na vozidlá do veku približne päť až šesť rokov. Výnimkou sú len modely vyššej triedy, na ktoré by ste mali kasko uzatvoriť aj po tomto veku.
Ak by ste mali staršie auto a nechceli by ste platiť havarijné poistenie, no chcete mať aspoň nejaké krytie, ideálnou voľbou sú pripoistenia k PZP. Sú finančne výhodné a môžu kryť napríklad posádku vozidla, batožinu, stret so zverou, kolesá alebo čelné sklo. Niektoré poisťovne poskytujú dokonca pripoistenia k PZP zadarmo alebo za zvýhodnenú cenu.