Čo nezabudnúť na hory?
Hory predstavujú skvelý spôsob aktívneho oddychu. Počas túry objavíte nové miesta, rozprúdite krv v žilách a vyčistíte si hlavu. Plánujete tento rok cestu za ďalším dobrodružstvom? V tom prípade by ste nemali zabúdať na základné vybavenie. To vás môže zachrániť v neľahkých situáciách.
Správna obuv je základom
Každý, kto pravidelne navštevuje hory vie, že správna obuv je základom celého úspechu. Pri bežnej a nenáročnej túre vám budú stačiť len kvalitné tenisky. Tie využijete napríklad v lese alebo na vychodených cestičkách.
Ak ste sa však vybrali do strmého horského terénu, potrebovať budete špeciálne pevné topánky, ktoré nohu udržia na jednom mieste. Predídete problémom ako napríklad vyvrtnutý členok.
Nezabudnite na kvalitné oblečenie
Či už idete do hôr v lete alebo v zime, počítajte s tým, že sa pri výšľape spotíte. Spodná vrstva oblečenia by preto mala byť z funkčného materiálu. Ten sa postará o to, aby odviedol všetok prebytočný pot z tela.
Ďalej vám nesmú chýbať praktické nohavice. Počas chladného obdobia dlhé, počas teplého pokojne kratšie. Tiež by mali byť z funkčného materiálu. Vašej postave sa musia vedieť prispôsobiť, aby vás netlačili, prípadne, aby pri niektorých úkonoch nepraskli.
Následne nezabudnite na tenšiu bundu. Tá vás ochráni pred vetrom a chladnejším vzduchom. V lese je chladno aj počas leta. Tričko s krátkym rukávom by vám nemuselo stačiť.
TIP
Na jar, leto a jeseň si do hôr rozhodne neberte hrubú bundu. Prechodný typ vám postačí. Telo sa zahreje samé tým, že sa budete pohybovať. Teplá zimná bunda by vám mohla byť na obtiaž.
Praktický batoh
Batoh na hory by nemal byť príliš veľký, aby vám počas chodenia alebo lozenia nezavadzal. Po naplnení nesmie byť príliš ťažký. Na chrbte vám musí dobre sedieť a neodstávať.
Na jednodňové túry stačí objem 30 litrov. Ide o stredne veľký model vhodný pre ženy i mužov.
Batoh by mal mať niekoľko priehradok, vonku aj vnútri, aby ste po otvorení všetko hneď našli a nemuseli sa v ňom prehrabávať niekoľko dlhých minút.
Voda a jedlo
Vodu si musíte so sebou zobrať na každú, kratšiu i dlhšiu túru. Správny pitný režim sa postará o to, aby ste neodpadli alebo vám nezostalo počas chodenia zle. Najlepšia je menšia fľaša, ktorú si počas túry doplníte. Ak miesto nepoznáte, zoberte si radšej väčšiu.
Nechutí vám klasická voda? Stavte napríklad na vodu s citrónovou šťavou, domáci ľadový čaj či iontový nápoj. Možností je veľa. Dôležité však je, aby ste sa z nápoja napili a neboli ešte viac smädní. To sa často stáva pri džúsoch, kolových nápojoch a sladených minerálkach.
V batohu by vám nemala chýbať proteínová tyčinka alebo nejaký menší snack. Ten sa postará o to, aby vám dodal potrebnú energiu. Na dlhšie, niekoľkohodinové túry, si so sebou pokojne zoberte niečo viac. Chutný sendvič padne po dlhšej dobe na nohách vhod.
Dôležité maličkosti
Do tejto kategórie sa radia napríklad slnečné okuliare. Ochránia vás pred UV, ktoré žiari neustále. Dokonca aj cez mraky. Ultrafialové lúče sú však problémom tiež pre pokožku. Nakrémujte sa opaľovacím krémom s vyšším SPF. Po niekoľkých hodinách aplikujte novú vrstvu.
V batohu by vám nemala chýbať mapa alebo GPS. Na mobil by ste sa spoliehať nemali. Ten stratí hlbšie v lese signál. Väčšina GPS vie fungovať aj offline.
Keď sa túra predĺži, veľmi dobre pomôže osvetlenie. Napríklad čelovka alebo mobilný telefón. Prvá možnosť je praktickejšia. Baterku v telefóne šetrite. Nikdy neviete, či ho nebudete potrebovať na niečo iné.
Následne si pribaľte lekárničku. Puzdro by malo byť látkové, aby sa vám v batohu dobre prispôsobilo. Jej súčasťou musí byť dezinfekcia, obväz, náplasť, nožničky, gumové rukavice a rúško.
Doklady a peniaze
Doklady a peniaze sú pre mnohých samozrejmosťou. Vo vašej horskej výbave by nemali chýbať. Na vyššie položených miestach nemusia reštaurácie a bufety prijímať karty. Je preto dobré mať pri sebe určitú hotovosť.
Keď idete na dlhšie
Rozhodli ste sa, že zostanete v horách viac ako jeden deň? Na prespanie budete potrebovať množstvo ďalších vecí, ako:
- stan
- spacák a karimatku
- oblečenie navyše
- ľahké topánky na prezutie (šľapky)
- pršiplášť
- pokrývka hlavy
- rukavice
- vreckový nožík
- pohár
- príbor
- strava na viac dní
- zápalky
- umývacie potreby
- vrecká na odpad
Pri dlhšom pobyte v horách sa pripravte na to, že okrem spania sa budete musieť vonku umyť a najesť. V oblečení z celého dňa zostať nemôžete.
Spravíte dobre, ak takéto dobrodružstvo prežijete s niekým, kto má už skúsenosti.
Poistenie do hôr ako istota
Pri návšteve hôr nikdy neviete, čo sa môže stať. Terén je nestabilný. Stačí aj jeden zlý krok. Práve preto počítajte s úplne všetkým a uzatvorte výhodné poistenie na hory. To sa postará o viacero typov nákladov, ako napríklad:
záchranná činnosť horskej služby
poskytnutie prvej pomoci
preprava k najbližšiemu zdravotnému stredisku
a ďalšie
Všetko závisí od samotnej poisťovne a toho, aké poistenie si vyberiete.
Pri výbere poistenia nezabudnite ani na to, ako dlho v horách budete. Niektoré poistenia sú na dobu neurčitú, iné len na zopár dní. Uistite sa, že vám to vaše platí po celý čas dovolenky.
Cestovatelia, ktorí sa chystajú na túru v inej krajine, by mali uzatvoriť poistenie do hôr v zahraničí. Väčšina klasických poistení totižto platí len v horských oblastiach na území Slovenska.
Buďte v bezpečí doma i v zahraničí. Užívajte si každú túru alebo výšľap bez toho, aby ste sa báli, čo budete robiť, ak sa zraníte.
Prežite každú túru v bezpečí
Či už idete na svoju prvú alebo dvadsiatu túru, vybavenie nikdy nepodceňujte. Základom je kvalitná obuv, oblečenie a batoh. Zabúdať však netreba ani na praktické maličkosti a jednu z najdôležitejších vecí, cestovné poistenie na hory. Cíťte sa v bezpečí aj hlboko v lese a užívajte si krásy prírody.