Cestujete v tehotenstve? Rizikom môžu byť aj susedné krajiny
Príjemné počasie priam láka do kúpeľov v Maďarsku, na výhodné nákupy do Poľska či len tak za oddychom do Prahy. Tehotenstvo, samozrejme, nie je dôvodom, aby ste nemohli takéto alebo aj dlhšie trasy absolvovať. Pozor však, cestovanie v tehotenstve nemusí byť vždy bezpečné.
Tehotenstvo a cestovanie - áno či nie?
Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. Ak cestujete bezpečne, výlety do blízkych či vzdialenejších krajín si môžete vychutnať aj s bruškom. Ak je to však možné, vyhnite sa cestovaniu v prvom trimestri. Najmä v prípade, že trpíte nevoľnosťami.
Ideálny na cestovanie je druhý trimester (teda 4. - 7. mesiac), keď nevoľnosti pominú a bruško ešte nepredstavuje veľkú záťaž. Toto obdobie je najlepšie aj na dlhšie cesty lietadlom. Ani počas tretieho trimestra sa nemusíte cestovania vzdať, cestu však vopred prekonzultujte so svojím lekárom. Rátajte však s tým, že váš organizmus sa s cestovnou záťažou nemusí vysporiadať tak ľahko ako inokedy. Vyberajte si preto radšej kratšie trate. V záverečnej fáze tehotenstva už cestovanie rozhodne nie je odporúčané.
Cestovanie lietadlom v tehotenstve
Ak nemáte počas tehotenstva zdravotné problémy, cestovať lietadlom môžete do 36. týždňa. To je v prípade, ak čakáte jedno dieťatko. Ak čakáte dvojičky alebo trojičky, cestovať môžete do konca 32. týždňa. Po tomto období je cestovanie lietadlom v tehotenstve zakázané. Počas letu totiž dochádza k zmenám tlaku, tvorbe krvných zrazenín a zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu.
V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.
Cestovné poistenie pre tehotné? Neexistuje
Práve kvôli možným komplikáciám v tehotenstve by ste viac ako inokedy mali myslieť na uzavretie kvalitného cestovného poistenia. Mali by ste však vedieť, že špeciálne cestovné poistenie pre tehotné ženy neexistuje.
Ako je to so zdravotným poistením pre tehotné? Prečítajte si viac informácii na tejto stránke: Cestovné poistenie pre tehotné ženy.
Pri cestách do zahraničia vás však spoľahlivo ochráni klasické cestovné poistenie. Pokrýva nielen úrazy, ale aj prípadné zdravotné komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti s tehotenstvom. V prípade zdravotných problémov vám poisťovňa preplatí náklady na ošetrenie, prevoz do najbližšej nemocnice i hospitalizáciu. Z poistenia liečebných nákladov vám však poisťovňa nepreplatí preventívne prehliadky, ktoré by ste mohli absolvovať na Slovensku. Vzťahuje sa len na akútne komplikácie súvisiace s graviditou.
Pozor však, cestovné poistenie sa na vás vzťahuje iba do 26. týždňa tehotenstva a len v prípade, že lekár neklasifikoval vaše tehotenstvo ako rizikové. Niektoré poisťovne majú hraničný termín stanovený dokonca už na 24. týždeň tehotenstva. Po tomto termíne vám akékoľvek ošetrenie, ktoré súvisí s tehotenstvom, poisťovňa nepreplatí. Všetky ostatné riziká cestovné poistenie pokrýva.
Preto si v podmienkach poistenia vopred preverte, či a akým spôsobom poistenie pokrýva aj tehotenstvo. Môže sa totiž stať, že váš stav sa skomplikuje a váš prevoz domov nebude možný.
Ak by sa však stalo, že v zahraničí neočakávane porodíte, v európskych krajinách vám pomôže Európsky preukaz zdravotného poistenia. Náklady na pôrod uhradí slovenská zdravotná poisťovňa do výšky ceny pôrodu na Slovensku.
Poistenie v tehotenstve: storno zájazdu
Viete, že komplikácie v tehotenstve môžu byť v rámci poistenia storna zájazdu dôvodom na zrušenie dovolenky? Storno z dôvodu tehotenstva je v rámci cestovného poistenia kryté pre vás i vášho partnera. Podmienkou je, že v čase rezervácie alebo zakúpenia zájazdu ste o tehotenstve nevedeli a cesta je naplánovaná po 26. týždni tehotenstva alebo skôr, ako cestu nemôžete realizovať z dôvodu vážnych zdravotných komplikácií potvrdených lekárom.