Dovolenky a brigády sú najrizikovejšie obdobia letných dní
Dovolenkové obdobie už nie je len počas júla a augusta, ale začína už júli a končí na sklonku septembra. Preto ak ešte stále čakáte na vysnívanú pobyt, prečítajte si, čomu sa vystríhať a na čo nezabudnúť, aby sa očakávania nepremenili na sklamanie. Rovnako aj v prípade, že sa chystáte na letnú brigádu.
Pozor si treba dať aj na brigádach
Leto je obdobím nielen dovoleniek, ale aj študentských brigád. Tie sú rizikom. Poisťovne zaznamenali dokonca v poslednom čase zvýšený počet poistných udalostí mladých študentov, ktorí sú na zahraničných brigádach, ale aj detí na dovolenkách. Ide najmä o ošetrenia, hospitalizácie, ako aj prevozy počas pobytov v zahraničí.
Prihodiť sa môže čokoľvek. Napríklad aj zápal slepého čreva, ktorého ošetrenie v súkromnej nemocnici v Grécku stálo skoro 10 000 eur.
V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.
Pozor na deti v táboroch
Dovolenka je pre detský organizmus omnoho väčší stres ako pre dospelého človeka. Problémom býva slabšia imunita, vyššie teploty a celkovo nižšia odolnosť detí. Zároveň deti sú omnoho živšie a tak hrozí aj vyššia miera úrazov. Preto je potrebné ich mať neustále pod dozorom. Aj malá chvíľka nepozornosti môže znamenať koniec peknej dovolenky. Navyše aj samotná liečba detí je v zahraničí problematickejšia, ak sú deti napríklad v zahraničí na tábore.
Potvrdzuje to aj Martina Bubáková z oddelenia likvidácie poistných udalostí Union poisťovne: „Riešenie poistných prípadov v zahraničí je o to komplikovanejšie, ak ide o maloleté deti a je nutná komunikácia s ich zákonnými zástupcami na Slovensku. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí pokrýva v rámci cestovného poistenia všetky nevyhnutné náklady na ošetrenie, vrátane liekov, hospitalizácie, prevozu do nemocnice a tiež prípadného prevozu na Slovensko.“
Napríklad v Grécku bolo hospitalizované 14-ročné dieťa so silným zápalom stredného ucha. poisťovňa zabezpečila jeho návrat na Slovensko sanitkou, pričom náklady sa vyšplhali až na približne 6500 eur.
Záchranná akcia stála státisíce
Čím je krajina alebo aktivita, ktorú plánujete vykonávať náročnejšia a nebezpečnejšia, tým je potrebné lepšie zaistenie. Pretože na dovolenkárov nestriehnu len zdravotné problémy. Vyskytnúť sa môžu najmä pri čoraz obľúbenejších poznávacích a dobrodružných zájazdoch aj nečakané situácie. Napríklad poisťovne evidujú záchrannú akcia v Nepále, ktorá vyšla na viac ako 250 000 eur.
Pred odchodom na cestu za hranice pri preto dobre overte, či vám cestovné postenie kryje práve aj záchranné a vyslobodzovacie akcie. Nemusí to byť tak vždy a je vhodné mať toto poistenie. Pretože záchranná akcia nemusí byť iba v horách, ale napríklad aj na mori pri výlete na jachte, alebo na dovolenkovej lodi.