Storno zájazdu je dôležité. Toto by malo obsahovať
Málokto mu venuje pozornosť, ale práve v čase FIRST MOMENT dovoleniek sa toto poistenie ukáže vhodným viac ako iné. Zatiaľ, čo zvyšok cestovného poistenia využívate až počas cesty, poistenie storna a jeho výhody s ukážu vtedy, ak na cestu vôbec nevyrazíte. Preto je vhodné vedieť, ako ho vybrať a čo by malo obsahovať.
Postenie pre nevycestovanie
Jedine poistenie storna je poistenie, ktorá využijete v situácii, keď svoju plánovanú cestu nemôžete realizovať. Tento typ poistenia obvykle obsahuje cestovné poistenie, no dá sa dopoistiť aj samostatne na konkrétnu cestu. To v prípade, ak využívate napríklad celoročné cestovné poistenie. Čím dlhšie pred dátumom cesty si rezervujete a platíte cestu, tým je poistenie relevantnejšie. Poistenie vás kryje v prípade neočakávaných udalostí a zaistí, že zrušený zájazd, letenku, cestovný lístok, alebo ubytovanie vám poisťovňa preplatí. Ak samozrejme cestujete zo dňa na deň, tak tento typ poistky nepotrebujete. V opačnom prípade je určite vhodné si poistiť prípad, že nakoniec nevycestujete.
Oprávnené dôvody
Poistenie storna vám refunduje zaplatené výdavky za presne špecifikovaných potrieb. Ak ste si napríklad kúpili zájazd a už sa vám už nechce, nie je to dôvod na storno. Poisťovne ako dôvod na uplatnenie poistného krytia považujú ochorenie, alebo úraze, ktorý bráni vycestovaniu, úmrtie blízkej osoby cestujúceho, strata cestovných dokladov a povolanie na vojenské cvičenie.
Tak isto sa poistenie storna nevzťahuje len na prípad, že nevycestujete, ale aj na prípady, ak z vyššie uvedených príčin musíte skrátiť pobyt a teda ide o predčasný návrat.
Čo by malo poistenie storna obsahovať
Ako prvé je vhodné navoliť si výšku poistnej sumy. Logicky, tá by mala byť dostatočne vysoká na to, aby vám pokryla celé náklady storna. To znamená, že na dovolenku za 500 eur potrebujete inú cieľovú sumu ako pri zájazde nad 3000 eur. Preto aj poisťovne rozdeľujú poistenie storna do viacerých kategórií. Často dokonca dávajú klientom na výber, či si chcú uplatniť celé storno a zaplatiť vyššie poistné, alebo ísť do menšej poistnej sumy, ale storno bude ohraničené istou poistnou sumou. To znamená, že napríklad budete platiť menšie poistné, ale v prípade storna sa vám vráti len časť nákladov, alebo zaplatíte viac a kryje sa celá investovaná položka. Pri rozhodovaní je vhodné teda zvážiť, koľko stratených financií by už znamenalo problém, alebo by vám nedovoľovalo prežiť dovolenku v inom termíne.
Poistenie storna a jeho možnosti
Využiť poistenie storna sa nevzťahuje len zájazdy zakúpené v cestovnej kancelárií. Práve naopak. Aj samostatné výlety s priateľmi, či s rodinou môžete mať poistené. Môžete si poistiť aj cestovný lístok, ktorý ste si sami kúpili, alebo letenky, pobyt, loď, trajekt, či ubytovanie. Tu je však dôležitá podmienka. Poistenie storna je potrebné uzatvoriť v deň kúpenia samotného produktu, inak nasleduje čakacia doba. To znamená, že ak si napríklad kupujete letenku, tak v rovnaký deň je potrebné uzatvoriť aj poistenie storna. Táto prax má zabrániť tomu, aby ste neuzatvárali storno až v prípade, ak už napríklad letenku máte kúpenú a zrazu, napríklad o týždeň zistíte, že na cestu už nebudete môcť ísť. Špekulanti by teda poistenie uzatvorili až v takomto prípade.
Výhodou je, že poistenie storna ľahko objednáte cez internet a dokonca si porovnáte aj rozličné ponuky. Pretože tie sa ako všade zvyknú od seba značne líšiť.