Ako si vybrať to najlepšie poistenie?
Viete, na základe čoho si vybrať to najlepšie poistenie? Staviate skôr na prestíži danej poisťovne alebo vás zaujíma jej veľkosť, prípadne si dáte poradiť od známych? Nech je to tak či onak, poradíme vám, ktoré atribúty rozhodujú o tom, či poistenie, o ktoré máte záujem, vám bude naozaj vyhovovať.
Podľa čoho si vybrať poisťovňu, ktorá má najlepšie poistenie?
Možno poznáte niekoho, kto má všetko poistené iba v jednej poisťovni, pretože je to preňho oveľa viac praktické. Je ale takéto riešenie praktické aj pre peňaženku? Na druhej strane, možno viete o niekom, kto má všetko poistené v inej poisťovni. Do ktorého tábora sa hlásite vy?
Ktorý parameter vás pri výbere najlepšieho poistenia zaujíma najviac? Je to nízka cena alebo počet plnení, ktoré konkrétna poisťovňa vyplatí, prípadne zamietne? Upozornili vás v poisťovni na záležitosti, na ktoré si musíte dávať pozor a čo nebude predmetom plnenia v poistke?
Či vám ukázali presné znenie poistných podmienok ešte predtým, ako ste podpísali zmluvu?
Veľa otázok, vieme. No toto je len kvapkou v mori otázok, ktoré si môžete položiť, ak ste sa rozhodli pre akékoľvek poistenie. Každá poisťovňa je expertom v inej oblasti. Jedna sa viac oplatí pri PZP, ďalšia má super výhodné životné poistenie a iná ponúka výhodné poistenie majetku.
Ako si vybrať správnu poisťovňu?
Platí, že poisťovňa nemusí byť najpopulárnejšia a najväčšia. Pre vás ako klienta je rozhodujúci obsah poistných podmienok, ktoré podpisujete.
Aj keď sa poisťovňa hrdí tým, že má bezkonkurenčné množstvo ocenení a je naozaj prestížna, ak má v podmienkach výluky, ktoré vám nebudú vyhovovať, môžete jej dať zbohom.
Vybrať si najlepšie poistenie nemusí byť zložité
Poistenie nehnuteľnosti
Zničená strecha po búrke, poškodené garážové dvere alebo vytopenie susedov, sú len omrvinkou v záplave nepríjemností, ktoré na vás môžu číhať. Poistka vás môže kryť aj v momente, ak zapríčinite škodu na elektrokolobežke, prípadne budete mať poškodený solárny panel na streche domu.
Mnohí si myslia, že poistenie nehnuteľnosti chráni všetko, čo máte v interiéri. Opak je však pravdou. Zvoľte si komplexnú ochranu majetku vďaka poisteniu domácnosti, ktoré chráni aj vybavenie vnútri, ku ktorému patrí elektronika, cenné veci či športové potreby.
Dôležité je aj vyhýbanie sa podpoisteniu. Dochádza k nemu vtedy, ak máte nehnuteľnosť poistenú na nižšiu sumu ako je jej reálna hodnota. Stáva sa to vtedy, ak je dom či byt zrekonštruovaný, čím stúpa aj jeho hodnota. Poistnú zmluvu si musíte preto aktualizovať, a to po každej rekonštrukcii alebo po inej zmene, ktorú urobíte na nehnuteľnosti.
Neurobte ani tú chybu, že ak uzatvoríte poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti, dáte si poistiť všetky škody, ku ktorým môže dôjsť. Siahnite iba po takom pripoistení, ktoré naozaj využijete. Ak je poistenie lacné, neznamená, že sa vám to oplatí a je naozaj výhodné.
Poistenie majetku s viacerými pripoisteniami môže byť drahšie, ale je možné, že vás bude kryť aj v prípade viacerých komplikácií.
PZP
Povinné zmluvné poistenie sa týka úhrady škody na majetku a zdraví tretích strán, čiže ďalších účastníkov premávky. PZP nie je univerzálne, pretože rozdielne potreby má vlastník 8-ročného vozidla, ktorý s ním cestuje na služobné cesty ako majiteľ úplne nového auta, ktorý ho využíva na jazdu v meste.
Pri výbere auta zvážte najmä:
potenciálne riziká,
jeho hodnotu,
frekvenciu využívania.
Smerodajná by pre vás nemala byť len cena, pretože čím sú nižšie mesačné poplatky, tým „skromnejší” bude aj balík. Zaujímajte sa o asistenčné služby, čiže na zabezpečenie auta, ak sa vám stane nehoda či nastane porucha.
Poisťovne vám nemusia poskytnúť asistenčný servis, ale viaceré z nich ich majú v cene.
Nemenej dôležité sú aj limity plnenia a rozsah rizík. Limity nie sú všeobecne dané, preto by ste sa o nich mali informovať ešte pred podpísaním zmluvy.
Životné poistenie
V prípade, že sa vám stane úraz alebo ochoriete a nebudete môcť pracovať, hrozia vám finančné problémy. Pri výbere životného poistenia myslite na to, v akej finančnej a životnej situácii ste sa ocitli. V rámci životného poistenia sa môžete pripoistiť na riziko, ktoré je spojené s úrazom, závažným ochorením alebo so smrťou.
Pripoistenia si vyberajte s ohľadom na životnú situáciu, v ktorej ste sa ocitli. Rozličné pripoistenie preferuje športovec a iné rodiny s deťmi.
O ktoré pripoistenia môže ísť?
športovci – trvalé následky po úraze, chirurgický zákrok,
senior – kritické ochorenia,
matka s dieťaťom – OČR, pripoistenie PN,
dieťa – menšie úrazy, hospitalizácia.
V poistnej zmluve si všímajte aj účel vášho životného poistenia a s ním späté riziká. Okrem rizikovosti pracovného odvetvia je dôležitý aj váš súčasný zdravotný stav, s ktorým ste vstúpili do poistenia.
Ak nemáte istotu v tom, či vás poisťovňa zoberie do poistenia bez rôznych výluk, obráťte sa na finančného sprostredkovateľa, ktorý vykoná predbežné ocenenie.
Nezabudnite ani na kontrolu životného poistenia minimálne raz za 2 roky alebo pri významnej životnej zmene, ktorou môže byť narodenie potomka, svadba alebo kúpa domu. Ide o situácie, ktoré vplývajú na výber pripoistení spolu s nastavením poistných súm.
Zhrnutie
Ak si chcete dopriať to najlepšie poistenie, musíte zvážiť viacero aspektov, ktoré ovplyvňujú jeho praktickosť. Každý typ poistenia má špecifické požiadavky, avšak jedna vec ich spája. Je ňou výber adekvátneho poistenia, na ktorom nebudete šetriť, pretože pri poistnej udalosti nebudete mať náležite pokryté škody, ktoré vám boli spôsobené. Myslite najmä na kvalitu.