Netradičné destinácie na Slovensku
Slovensko je krajina plná krásnych pamiatok a zaujímavých miest. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Premýšľate, že by ste si tento rok namiesto exotických krajín vybrali slovenskú prírodu? V tom prípade nezabudnite na tieto netradičné destinácie.
Skalné obydlia
Ak sa pýtate, čo vidieť na Slovensku, odpoveď je jasná, Skalné obydlia v Brhlovciach. Malá dedinka sa nachádza len kúsok od Levíc. Známa je skalnými domčekmi, v ktorých dodnes bývajú tri rodiny.
Obyvatelia sú so svojim domovom spokojní. Po celý rok majú príjemnú teplotu. Tá dosahuje maximálne 20 °C. V lete im nie je teplo a v zime stačí trochu prikúriť.
Ak si predstavujete ich domy ako z praveku, sklameme vás. Skalné obydlia sú zariadené moderne. Nechýbajú ani technológie, ako napríklad počítač či televízia.
Šútovské jazero
Netradičným miestom na Slovensku je Šútovské jazero známe svojou krásnou tyrkysovou vodou. Nachádza sa kúsok od Ružomberka. Vedie k nemu cesta, vďaka čomu je prístupné pre úplne každého.
Šútovské jazero pritiahne svojou sýtou farbou a krásnou scenériou. Jeho hĺbka dosahuje až 15 metrov. Milovníci kúpania si však na svoje neprídu. Voda je ľadová, a to aj v teplých letných mesiacoch.
Pri jazere si môžete spraviť pekné fotky, prípadne sa v okolí poprechádzať. Tento výlet vám nezaberie príliš veľa času. Preto spravíte dobre, keď ho spojíte s návštevou ešte jednej pamiatky.
Kamenný vodopád Šomoška
Všade samý kameň. Aj tak by sa dal nazvať kamenný vodopád Šomoška. Dostať sa k nemu je veľmi jednoduché. Stačí prísť do obce Šiatorská Bukovinka, nachádzajúcej sa v okrese Lučenec. V nej začína náučný chodník. Nie je príliš dlhý, vďaka čomu je výlet vhodný pre dospelých i deti.
Ako prvé uvidíte veľké kamenné more. To, čo sa však radí medzi zaujímavé miesta na Slovensku, je kamenných vodopád. Mnohých priťahuje najmä svojou históriou. Vzniknúť mal pred 4 miliónmi rokov.
Socha Krista v Kline
Rio de Janeiro je známe svojou veľkou sochou Krista. Jej názov je Cristo Redentor, čiže Kristus Vykupiteľ. Ak by ste ju chceli vidieť v trochu zmenšenej veľkosti, stačí navštíviť dedinku Klin. Na kopci Grapa sa týči veľká socha Krista. Stavať sa začala v roku 2007. Od tohto času priťahuje mnohých slovenských a zahraničných turistov.
Po výstupe na vrch získate krásny výhľad na celé okolie. Vidieť môžete Oravskú priehradu, Námestovo, Roháče či Zakopané. Výška sochy je 9,5 metra a rozpätie jej rúk 7,5 metra.
Šikmá veža Vrbové
Rio de Janeiro nie je jediné zahraničné miesto, ktoré na Slovensku objavíte. Druhým je Pisa. V malej dedinke Vrbové sa nachádza šikmá veža. A síce nejde o klasickú vežu, ale zvonicu, s talianskou Pisou má toho veľa spoločného.
Tým najvýraznejším znakom je naklonenie. Vrch je v porovnaní so základom odklonený až o 99 cm. Dôvodom tejto zmeny sú slabé základy. Počas dlhotrvajúcich dažďov v 30. rokoch minulého storočia to jednoducho stavba nevydržala a začala sa nakláňať.
Ľudia si zmenu hneď všimli, a preto zvonicu zaistili. Nemusíte sa tak báť, že by padla.
Návštevu tohto miesta spojte napríklad s návštevou mohyly Milana Rastlislava Štefánika. Máte ju po ceste.
Slavošovský a Koprášsky tunel
Hľadáte tajomné miesta na Slovensku? Na vašom zozname nesmú chýbať Slavošovský a Koprášsky tunel. Oba sú od seba vzdialené len niekoľko kilometrov a spája sa s nimi zaujímavá história.
Slavošovský tunel má 2,4 kilometra a tvar písmena S. Staval sa od roku 1941 do roku 1944. Posledné úpravy boli vykonané v roku 1949. V tomto období však tunel stratil svoje opodstatnenie. Jeho úlohou malo byť spojenie s územiami odrezanými od Slovenska z dôvodu Viedenskej arbitráže. Tieto územia sa však v období dostavania tunela vrátili späť Slovensku.
Koprášsky tunel bol postavený v roku 1941. Na rozdiel od Slavošovského, je omnoho kratší. Má len 245 metrov. Dlhé roky sa využíval ako sklad na ovocie.
Tesárske dúpence
Tesárske dúpence vyzerajú na prvý pohľad ako z dobrodružného filmu. Vytvorené boli umelo, človekom, približne v 13. storočí. Odborníci sa zhodujú na tom, že slúžili ako úkryty pred Turkami.
Vo vnútri Tesárskych dúpencov objavíte štyri väčšie skrýše. Ich výška dosahuje približne 200 metrov a veľkosť 5 - 6 metrov. Pri vstupe do jaskyne si dávajte pozor. Dnu sa dostanete len pomocou rebríka alebo lana.
Zhrnutie
Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Ak netúžite po klasike vo forme Tatier, vyberte si jednu zo spomenutých možností. Netradičné a tajomné miesta si vás hneď získajú.