Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Aké poistenie na lyžovačku budete potrebovať?
Lyžovačka dnes už rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Keď spočítate náklady na skipasy, ubytovanie a ďalšie súvisiace náklady, dostanete sa na nemalú sumu. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby sa vaša lyžovačka predražila ešte viac v dôsledku úrazu, nezabudnite na uzavretie kvalitného poistenia.
Úrazy na lyžovačke nie sú ničím výnimočným
Zjazdové lyžovanie je medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Aj na svahu sa však stávajú úrazy. Niekedy v dôsledku únavy či precenia vlastných síl, inokedy je príčinou rýchla a bezohľadná jazda. Výnimkou nie sú ani úrazy, pri ktorých zaúraduje alkohol.
Až 80 % úrazov vzniká priamo na svahu. Podľa štatistík Horskej záchrannej služby z roku 2020 pritom počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Ide najmä o úrazy horných a dolných končatín.
Či už vás čaká lyžovačka Tatry alebo lyžovačka Rakúsko, nezabudnite na vhodné poistenie na lyžovačku.
Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie potrebujete?
Ak sa chystáte na zimnú dovolenku do slovenského lyžiarskeho strediska a budete využívať len vyznačené zjazdovky, o záchranu na svahu sa stará správca zjazdovky. Pri nákupe skipasu však odporúčame informovať sa, ako má lyžiarske stredisko takéto prípady ošetrené. Odhliadnuc od toho však treba myslieť aj na úrazové poistenie. To môže byť súčasťou vášho životného poistenia alebo si ho môžete uzavrieť samostatne. V rámci úrazového poistenia sa môžete zabezpečiť voči rizikám, ako sú náklady spojené s úrazom, hospitalizácia a liečenie úrazu, trvalé zdravotné následky úrazu, invalidita, či dokonca smrť následkom úrazu.
Navyše, pokiaľ máte dobrodružnejšiu povahu a chcete jazdiť mimo vyznačených zjazdoviek, nezabudnite poistenie do hôr. To platí aj pre bežkárov. Poistenie na hory vám v prípade úrazu zabezpečí úhradu všetkých nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s vašou záchranou a lekárskym ošetrením. Ak chcete prevádzkovať rizikovejšie adrenalínové športy, odporúčame vám aj pripoistenie rizikových športov.
O tom, že úrazov v horskom prostredí nie je málo, svedčia aj štatistiky Horskej záchrannej služby za uplynulú zimnú sezónu 2021/2022. Horskí záchranári vykonali v tomto období vo všetkých strediskách 1946 zásahov. Najviac zranení tvorili stredne ťažké prípady - 940, ľahkých bolo 613 a ťažkých 202. Zvyšok tvorili prípady bez zranení, pátrania, vyprosťovania z nedostupného terénu a iné. Nechýbalo, žiaľ, ani 20 prípadov so smrteľnými následkami.
Lyžovačka v Rakúsku a iných blízkych štátoch
Ak vás lákajú už iné dobrodružstvá ako lyžovačka v Tatrách alebo iných slovenských horách, skvelou možnosťou sú ľadovce v blízkych štátoch. Medzi Slovákmi sú vyhľadávané najmä Rakúsko, Taliansko či Francúzsko.
Myslíte si, že na lyžovačke v európskych štátoch vám postačí európska kartička poistenca? Nie je to celkom tak. Európsky zdravotný preukaz poistenca vám totiž garantuje len ošetrenie v systéme verejného zdravotného poistenia, a to za podmienok, za akých sa poskytuje domácim pacientom. Ak teda budete potrebovať súrne ošetrenie v súkromnom zariadení (ktorých je v lyžiarskych strediskách väčšina) alebo budete musieť zaplatiť spoluúčasť, úraz vás vyjde poriadne draho.
Okrem európskeho preukazu poistenca si preto pribaľte ešte jednu dôležitú vec - komerčné cestovné poistenie. Cestovné poistenie vás aj v zahraničí ochráni pred vysokými nákladmi súvisiacimi s úrazom i liečebnou starostlivosťou.
V rámci cestovného poistenia si uzavrite aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu. To pokrýva aj škody, ktoré spôsobíte inej osobe na zdraví a živote alebo na majetku. Ak by ste na zjazdovke spôsobili kolíziu, pri ktorej iný lyžiar utrpí zranenia, z tohto poistenia by boli hradené nielen náklady za spôsobenú škodu, ale aj náklady na advokáta a podobné súvisiace výdavky.
No a napokon, na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen svoje zdravie, ale aj lyžiarsky výstroj. V prípade jeho krádeže vás finančne kryje poistenie lyžiarskeho výstroja. Lyže v aute môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia.