Dobrodružná dovolenka v exotických krajinách: Na čo si dať pozor?
Exotické krajiny sú prirodzeným lákadlom cestovateľov. Nie sú totiž len o slnku, mori a piesku, ale aj nových dobrodružstvách, kultúra, úplne inom svete. No ten má aj svoje nepredvídateľné nástrahy a riziká, na ktoré je potrebné sa pripraviť.
Overte si, čo vás čaká
Dnes nie je žiadny problém vyraziť na druhý koniec planéty, no treba počítať s tým, že tam bude iné podnebie, prostredie aj iná strava, skrátka všetko. Preto je nutná pred cestou sa najprv pripraviť sa to, čo vás čaká. Overte si, či vás napríklad nečaká obdobie dažďov, monzúny, kedy sa zvyšuje aj riziko rôznych infekcií. Tak isto je potrebné vedieť, či sa do krajiny nevyžaduje alebo neodporúča očkovanie. A potom je vhodné ho absolvovať ho v dostatočnom časovom predstihu.
To je nutné aj v prípade, ak by vás postretlo ochorenie a chceli by ste jeho liečbu hradiť prostredníctvom cestovného poistenia. Nie ste totiž povinný pred odchodom poisťovni svojou prípravu na dovolenku nijako preukazovať, no pokiaľ dôjde k poistnej udalosti, bude potrebné preukázať, že ste neboli ľahkovážnymi. Do krajín, kde je vyžadované očkovanie, je potrebné ho absolvovať bez vyzvania poisťovne. Poisťovňa nebude skúmať či klient absolvoval takéto očkovania, avšak v prípade, že by u neho prepuklo ochorenie, ktorému sa mohlo zabrániť povinným očkovaním, liečebné náklady mu preplatené nebudú.
Sledujte stránku Ministerstva zahraničných vecí
Ak chcete vycestovať za hranice, tak práve na ministerských stránkach sa vždy dozviete aktuálne odporúčania, ohrozenia, alebo varovania. Či už ide napríklad o epidémie, monzúny, záplavy, ekologické problémy, alebo aj vojnové konflikty. Rovnako uvádzajú aj miesta, kde sa vyskytujú štrajky, nepokoje, vzbury, vojny a krajiny, do ktorých Ministerstvo zahraničných vecí neodporúča cestovať. To je dôležité vedieť, pretože takéto krajiny sú okamžite vo všeobecných výlukách z poistenia.
Cestovné poistenie do Thajska
Prakticky každá poisťovňa, ktorá pôsobí na Slovensku umožňuje poistenie aj do najobľúbenejších exotických krajín ako je Thajsko, Vietnam, Malajzia, Čína a ďalších. Tak isto je možné vo väčšine prípadov uzatvoriť cestovné poistenie online. Pri poistení do exotických krajín je však vhodné siahnuť nielen po vyššom poistnom limite, ale napríklad po rozšírení o riziká ako meškanie letu, meškanie batožiny, poistenie predčasného návratu či poistenie iných rizík, ktoré v ďalekých krajinách našich turistov stretávajú.
Najviac rizikové sú hnačky
Medzi najčastejšie ochorenia Slovákov v exotike patria hnačky. Platí to hlavne v trópoch a subtrópoch. Pri liečení liekmi z cestovnej lekárničky odznejú obvykle do 2 – 3 dní, niekedy trvajú len 1 deň. Avšak ak už hnačku horúčka, je nutné vyhľadať ihneď lekára. Straty vody a soli je najlepšie doplniť rozpustením obsahu vrecúška na ústnu rehydratáciu. Nikdy však netreba čakať, že hnačka s horúčkou ustúpi sama. Platí, že čím skôr zasiahnete, tým skôr sa jej dá zbaviť.
V exotických krajinách je preto omnoho dôležitejšie ako kdekoľvek inde dodržiavať zvýšenú opatrnosť, čo sa týka stravovania a hygieny. Najviac chýb sa robí, ak používate vodu, ktorá nie je na pitie napríklad na vyplachovanie úst, alebo umývanie zubov. Skrátka, čo nie je pitné, do úst nepatrí. Nedávajte si do nápojov ľad. Aj chladné nápoje vyvolávajú hnačku. Vyvarujte sa konzumácii surových alebo polosurových rýb, kôrovcov a podobných lahôdok a nikdy nekonzumujte zeleninu ani ovocie, ktoré nie je možné dobre umyť alebo olúpať.
V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.