Cestovné poistenie ku platobnej karte
Dostanete platobnú kartu alebo kreditnú kartu a k nej ako bonus cestovné poistenie. Práve cestovné poistenie k platobným kartám niektoré finančné inštitúcie používajú ako lákadlo a bonus, dokonca ako niečo, čo môžete využívať po celý rok bez zvýšených finančných nákladov. Niekedy je prezentované cestovné poistenie ako bonus ku karte, ktorého cena vlastne pokryje napríklad mesačný poplatok za kartu.
Pozor na krytie
Ak sa pozriete na ceny jednotlivých výkonov za ošetrenie, či hospitalizáciu v zahraničí, spadne vám sánka, pretože sú to stovky eur za bežné ošetrenie až po tisíce za hospitalizáciu a desaťtisíce za prevoz domov. Preto je pri cestovnom poistení rozhodujúca výška krytia. K platobným kartám sú vydávané cestovné poistenia ako celoročné cestovné poistenie, je preto dobré si skontrolovať horný limit krytia na jednu cestu. Nemusí byť totiž dostatočne veľký.
Rozhoduje aj počet dní
Pri celoročnom poistení, hoci názov k tomu zvádza, nie ste poistený na celý rok mimo Slovenska. Obvykle ide o jednotlivé cesty v dĺžke 45 – 90 dní. Aj tu bývajú obmedzenia. Pri poistkách ku kartám môže byť výrazne skrátená doba pobytu v zahraničí, prípadne môže byť limitovaný počet zájazdov. Preverte si to pred tým, ako vyrazíte do zahraničia. Ak idete na týždňovú dovolenku k moru, obvykle to stačí, ak idete precestovať Áziu, môže to byť problém.
Územná platnosť
Je to poistenie pre Európu, alebo pre celý svet? Pretože nie je nič horšie, ako ocitnúť sa v zahraničí v presvedčení, že poistenie máte, ale ste práve v krajine, kam jeho územná platnosť nesiaha. Je teda pekné mať pocit, že máte celoročné poistenie k platobnej karte, ale musíte aj vedieť, kde vám platí a kde nie.
Pozor na zodpovednosť za škodu
Niekedy to nie je úraz, čo vás môže nepríjemne zaskočiť, ale fakt, ak niekomu úraz napríklad spôsobíte a to aj nevedome. Dnes poisťovne vedia, že ich najväčšie náklady nie sú ani tak s bežnými dovolenkovými zlomeninami, ale s vymáhaním odškodného od zahraničných turistov, ktorí sú právne vzdelaní a škody si od vinníka nárokujú vo vysokých čiastkach. Najväčšie náklady vám hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví.
„Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť tisícky eur. Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s „majiteľom karty“,“ hovorí Marián Búlik z OVB. Dajte si na to pozor a prípadne si takéto pripoistenie zabezpečte dodatočne.
Aké pripoistenia máte?
Keďže býva cestovné poistenie k platobnej karte obvykle čo najlacnejšie, býva často oholené o mnoho pripoistení a je čo najviac zamerané len na krytie liečebných nákladov. V rámci platobnej karty je možné, že máte poistené len základné riziká a aj to s obmedzeným krytím ako je poistenie liečebných nákladov. Preto je potrebné vedieť, či máte napríklad v balíku aj úrazové poistenie, poistenie meškania odletu, nepojazdného vozidla, storno poplatky a podobne. Ak nie, netreba zúfať. V niektorých prípadoch je možné si takéto pripoistenia dokúpiť aj samostatne.
Poisťovne totiž počítajú s tým, že kto má celoročné poistenie nemusí nutne celý rok využívať napríklad storno zájazdu. A preto je možnosť si napríklad na jednotlivé cesty len storno dokúpiť. Napríklad ak sa vám to hodí a potrebujete napríklad rezervovať letenku pol roka dopredu. V každom prípade však musíte poistku ktorú ste dostali ku karte dôverne poznať, aby ste ju mohli naplno využiť, prípadne si ju doplniť.