Ako vyzerá cestovanie v dobe Covidu?
Ako vyzerá cestovanie počas pandémie koronavírusu? Odpoveď je jednoduchá. Vyzerá značne zložito. Ak však vaša dobrodružná povaha vyhráva nad obavami a chcete cestovať, aj v týchto časoch je to možné.
Cestovanie v časoch koronavírusu
Podľa štatistík Svetovej organizácie OSN pre cestovný ruch (UNWTO) počet zahraničných turistov v roku 2020 klesol o jednu miliardu, čo predstavuje 74 %. Aj keď sme rôznym vírusom čelili aj v minulosti, žiadny z nich nemal taký geografický dosah ako nový koronavírus.
Ako cestovať teda v dobe Covidu-19? V zásade máme dve možnosti: zostať doma na Slovensku alebo cestovať do zahraničia, avšak čím najviac bezpečne a s dodržiavaním platných obmedzení.
Zostaňte doma
#zostantedoma - to nie je len známy hashtag zo začiatku pandémie. Je to fakt, ktorý odzrkadľuje aj možnosti cestovania v dobe Covidu.
V období zákazu vychádzania, ktorý na Slovensku platí od 1. januára 2020, žiaľ nie je možné absolvovať cestu do iného okresu, a dokonca sa v rámci svojho okresu ani ubytovať. Ubytovacie zariadenia totiž v súlade s nariadením vlády nemôžu prijímať nových hostí.
Stále však môžete absolvovať množstvo jednodňových výletov v rámci svojho okresu. Mnoho z nás práve počas pandémie objavilo vo svojom okolí veľa úžasných miest, ktoré práve kvôli cestám do vzdialenejších destinácií nedostali šancu.
Aspoň po čiastočnom uvoľnení opatrení sa však dá predpokladať, že za určitých podmienok sa aspoň cestovanie po Slovensku vráti do stavu pred vianočnými prázdninami. S veľkou pravdepodobnosťou aj s určitými obmedzeniami, avšak dovolenku na Slovensku si budeme môcť užiť rovnako ako minulé leto. A samozrejme s predpokladom, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší.
Náš TIP
Chýbajú vám nápady, kde by ste mohli ísť? Inšpirujte sa našimi tipmi v článku Kam na túru aj v zime??
Do zahraničia bezpečne
Paradoxne, ani počas zákazu vychádzania nie je obmedzená cesta do zahraničia a ani cestovanie na zahraničné letiská. Dovolenku v zahraničí si teda môžeme užiť aj v tejto dobe. Hoci na druhej strane treba zdôrazniť, že stále platí odporúčanie necestovať, ak to nie je nevyhnutné.
Oddych na pláži, príjemné šumenie morských vĺn - to je dovolenka, ktorú by si vedela pravdepodobne užiť väčšina z nás. Mnohé krajiny sa snažia získať stratených turistov späť a robia všetko pre to, aby sa medzinárodné cestovanie stalo bezpečným a možným.
Vo väčšine destinácií sa však budete musieť preukázať negatívnym výsledkom PCR testu nie starším ako 72 alebo 96 hodín alebo ho absolvovať priamo na letisku a podľa platných podmienok sa v krajine aj registrovať. Podmienky príchodu sa však od krajiny ku krajine odlišujú a priebežne sa menia, preto sledujte aktuálne informácie a nechajte si poradiť zamestnancami cestovnej kancelárie, ktorá váš pobyt sprostredkuje.
Niektoré krajiny v súčasnosti vyžadujú medzinárodné zdravotné poistenie, ktoré by v prípade potreby pokrylo náklady spojené s liečbou či hospitalizáciou v dôsledku nákazy koronavírusom. Existujú však aj krajiny, ktoré takéto poistenie v rámci kampane na znovuzískanie turistov hradia za vás.
Príjemným dôsledkom pandémie je snáď len to, že takúto exotickú dovolenku si momentálne môžete užiť za výrazne nižšie ceny, ako tomu bolo počas minulých sezón. Medzi obľúbené destinácie Slovákov, v ktorých môžete stráviť exotickú dovolenku bezpečne aj v týchto časoch, patria najmä Maldivy, Omán, Mexiko, Dominikánská republika, Zanzibar, Spojené arabské emiráty, Kuba, Tanzánia či Egypt.
Avšak pozor, nielen v cieľovej destinácii, ale najmä po návrate musíte rátať s obmedzeniami vo forme povinnej karantény a absolvovania PCR testu. Podmienky sa priebežne menia, preto si vopred naštudujte cestovné obmedzenia na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Prípadne si prečítajte náš článok Koronavírus: Čo by ste mali vedieť pred cestou do zahraničia?, kde sa dozviete, ako ovplyvnil Covid-19 Slovensko.
Čo môžeme čakať v budúcnosti?
Žiaľ, aktuálna situácia, ktorá je charakteristická neustálym nárastom počtu infikovaných a tiež výskytom nových, nákazlivejších kmeňov koronavírusu, núti krajiny k tomu, aby opätovne zavádzali obmedzenia ako uzatváranie hraníc, karantény či povinné testovanie.
Táto situácia sa pravdepodobne aj v dôsledku očkovania proti ochoreniu Covid-19 pomaly stabilizuje. Avšak takmer s určitosťou môžeme predpokladať, že pandémia koronavírusu ovplyvní spôsob cestovania ešte na dlhé roky. V prvom rade sa očakáva, že domáci cestovný ruch bude stále populárnejší. Nárast dopytu sa predpokladá tiež v oblasti turistiky pod holým nebom a prírodného cestovného ruchu.
Pri cestách do zahraničia sa štandardom cestovania určite stane rúško či respirátor. Budeme si musieť zvyknúť na zdravotné kontroly, ako meranie teploty, prípadne absolvovanie testu na Covid-19. Cestovanie bude spojené s vypisovaním povinných dokumentov pred odletom a po prílete. Samozrejmosťou budú všadeprítomné dezinfekčné prostriedky. Diskutuje sa tiež o predkladaní imunitných pasov alebo dokladov o očkovaní. To všetko ešte ukáže čas.