žena stojaca pri nabúranom aute

Kedy sa oplatí pripoistenie GAP a na čo slúži?

11. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Skratka GAP predstavuje poistenie finančnej straty, čo znamená, že v prípade totálnej škody na vozidle alebo krádeže dostanete nie zostatkovú či trhovú cenu vozidla, ale sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu. V praxi to znamená, že ak automobil roztrieskate na totálku, tak za poistku si budete môcť kúpiť úplne nové vozidlo.

Rozdiel medzi havarijným poistením a GAP

Pred tým, ako sa rozhodnete pre pripoistenie GAP je dobré vedieť, aký je rozdiel medzi ním a klasickým havarijným poistením. V prvom rade havarijné poistenie kryje riziko iba do trhovej ceny auta. Takže už po opustení predajne má váš automobil omnoho nižšiu cenu, ako nový a každým mesiacom stráca na hodnote. Po troch rokoch je tak trhová auta vozidla približne tretinová a teda na takú sumu vás kryje aj havarijná poistka. Plus je potrebné si odpočítať spoluúčasť. To znamená, že ak vám ukradnú auto po troch rokoch, dostanete tak málo peňazí, že nové si rozhodne nekúpite. A práve tu je priestor pre GAP. Nerieši spoluúčasť, ani vek vozidla. Vždy  pri totálnej škode, alebo krádeži dostávate vyplatenú obstarávaciu cenu vozidla.

GAP nie je na stálo

Väčšina poisťovní poskytuje poistenie GAP do veku 3 – 5 rokov vozidla. A tak isto je obmedzená aj cena vozidla. Niekedy to je 40-tisíc, inde až 100-tisíc eur. Čo bez problémov poskytne ochranu väčšine automobilov na slovenských cestách.

Sú aj výluky

Z krytia sú automaticky vylúčené vozidlá taxislužieb, požičovne automobilov, autoškoly a pretekárske vozidlá. Na hrane sa pohybujú aj automobily používajúce aplikácie zdieľanej ekonomiky, ako napríklad UBER. Aj tu môže poisťovňa už na klienta pozerať rizikovo a poistné plnenie zamietnuť. Samozrejme problémom bude ako vždy napríklad závažné porušenie podmienok pravidiel cestnej premávky požitím alkoholu. Vtedy nemôže vodiť čakať poistné plnenie z klasického havarijného poistenie ani GAP.


Zaujímavosť

Najvyšší limit GAP je spravidla 120-tisíc eur. Vyššie čiastky poisťovne neposkytujú, prípadne sa s nimi stretnete len zriedka. Na druhej strane, najnižšia možnosť poistenia je približne 30-tisíc eur.

GAP pri lízingu

Treba povedať, že GAP nie je najlacnejším pripoistením, ale kryje skutočne hodnotu. Pritom nezáleží, či s autom jazdíte rok, alebo dva, stále vám poisťovňa pokryje plnú náhradu škody. Aj to je dôvod, pre ktorý majú lízingové spoločnosti vo svojich podmienkach povinnosť, aby klient toto poistenie uzatvoril. Je to z jednoduchého dôvodu. Ak by skončilo auto v totálnej škode a klient by odmietol splácať, tak spoločnosť vy sa len veľmi ťažko dostala k zabaveniu auta, respektíve to by bolo zničené a bez hodnoty. Na tento výdavok je určite potrebné pamätať pri obstarávaní lízingu. Netreba sa však báť horibilnej sumy, vo všeobecnosti možno povedať, že ročná ochrana GAP stojí približne 1 % ceny auta, klasické kasko 2 %.


Uzavrite si havarijné poistenie rýchlo a jednoducho

  • Najširšia online ponuka na Slovensku
  • Úspora až 50 % ročne
  • Uzavretie do 2 minút


Čo všetko kryje GAP?

Poistenie finančnej straty kryje viacero oblastí. Zvyčajne ide o:


  • odcudzenie vozidla,
  • havárie,
  • živelné udalosti,
  • povodne,
  • víchrice,
  • veterné smršte,
  • snehové kalamity.



Inak povedané, všetko, pri čom sa stane na vozidle totálna škoda.

Výhody GAP poistenia

GAP poistenie má množstvo výhod. K najväčším patria:


  • možnosť až 100 % návratu investície,
  • výška poistnej sumy GAP sa môže vyšplhať až na 120-tisic eur,
  • poistenie sa dá dojednať až do veku 5 rokov,
  • GAP sa dá uzatvoriť na nové aj staršie vozidlá,
  • väčšia istota pri jazdení,
  • minimálne výluky pre bežných šoférov, ktorí chcú vozidlo používať na súkromné účely,
  • s GAP máte istotu návratu 100 % investície, nie len určitej časti, ako pri havarijnom poistení.


Takisto je dobré vedieť, že väčšina ponúk GAP je súčasťou havarijného poistenia. V praxi to znamená, že na to, aby ste uzatvorili GAP, musíte mať aj kasko. Nejde však o žiadnu nevýhodu. Kasko vás kryje v prípade, že sa na vozidle stane škoda, ktorú je možné opraviť a auto sa dá naďalej používať.

Aké možnosti máte?

GAP poistenie poskytujú viaceré poisťovne. Ich ponuky sa odlišujú v závislosti od toho, akú výšku krytia poskytnú, prípadne, na aký dlhý čas poistenie uzatvárajú. Pre zjednodušenie celého procesu sme pre vás porovnali jednotlivé možnosti.

Allianz

Poisťovňa Allianz poskytuje poistenie finančnej straty v balíku havarijného poistenia s názvom Max, ktorý poskytuje najširšie krytie.

GAP je možné získať pre vozidlá nie staršie ako 6 mesiacov a po dobu uvedenú v poistnej zmluve. Presnú dobu určuje poisťovňa na základe vášho vozidla. Tieto podmienky platia pre osobné a malé nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 t.

Kooperativa

V poisťovni Kooperativa si môžete vybrať poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu Auto Komplet. Dohodnúť sa dá na dobu 3, 4 alebo 5 rokov a kryje riziko:


  • finančnej straty v dôsledku odcudzenia (krádeže, lúpeže) vozidla,

  • finančnej straty v dôsledku totálneho zničenia vozidla (pri havárii), v dôsledku živelnej udalosti, napríklad povodne, záplavy, požiaru, zrútenia skál, zeminy alebo lavíny, pádu stromov alebo stožiarov, krupobitia alebo víchrice.

VÚB

Poistenie finančnej straty si vo VÚB môžete vybaviť na  3, 4 alebo 5 rokov. Územná platnosť je v tomto prípade rovnaká ako pri dojednanom havarijnom poistení. Aj tu platí, že GAP predstavuje pripoistenie k havarijnému poisteniu. Štandardne sa dojednáva pre motorové vozidlá do 3,5 tony.

Uniqa

Poistenie finančnej straty je možné dojednať ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Uzatvoriť sa dá na 3, 4 alebo 5 rokov. Jeho výška sa odvíja od vášho auta. To isté platí aj o cene a ďalších detailoch.

Generali

Generali poskytuje poistenie finančnej straty ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. Pre majiteľov nových vozidiel do 3,5 tony ho poskytuje dokonca na 2 roky zadarmo. Limit poistného plnenia je maximálne 30-tisîc eur a uzatvoriť ho viete na 1 až 5 rokov. Poistenie sa dá dojednať s náhradou alebo bez náhrady spoluúčasti.

ČSOB

Aj ČSOB  má voliteľné pripoistenia k havarijnému poisteniu, vrátane poistenia finančnej straty (GAP). To sa dá uzatvoriť do rôznych limitov a na rôznu dĺžku. Zvyčajne do obdobia maximálne 5 rokov. Všetko sa odvíja od vášho vozidla a ďalších podrobností.

Ako uzatvoriť GAP poistenie?

Poistenie GAP sa uzatvára veľmi jednoducho a podobne, ako povinné zmluvné alebo havarijné poistenie. Stačí zájsť do poisťovne a uzatvoriť zmluvu. Ešte predtým by ste si však mali všetky možnosti porovnať  a zistiť, ktorá je najvýhodnejšia.


Nemáte havarijné poistenie?

Porovnajte si ponuky havarijného poistenia a vyberte si to správne poistenie pre vaše vozidlo.


Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 09. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne zdemolované. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • nehoda-zahranici
    10. novembra 2024|Martina Dudová
    Havarijné poistenie: 7 prípadov, kedy sa vám bude hodiť

    Havarijné poistenie, nazývané aj kasko, poskytuje poistnú ochranu pre vaše motorové vozidlo. Kryje najmä škody spôsobené dopravnou nehodou, odcudzením, vandalizmom, hlodavcami alebo živelnou udalosťou. Hoci nejde o povinné poistenie, v prípade poškodenia vozidla alebo jeho obvyklej výbavy vám môže ušetriť tisíce eur. Poisťovňa za vás zaplatí opravu alebo vám nahradí finančnú stratu.

  • zimne-pneumatiky
    06. novembra 2024|Lívia Voskárová
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť zimné pneumatiky namiesto letných ukladá na Slovensku zákon. Platí od 15. novembra do 31. marca, a to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Tieto pravidlá už pravdepodobne poznáte. Viete však aj o novinke v značení pneumatík, ktorá platí od októbra?

  • 16. septembra 2024|Lívia Voskárová
    Na čo si dávať pozor pri podpise zmluvy o havarijnom poistení

    Havarijné poistenie auta, známe aj ako kasko poistenie, je kľúčovým nástrojom pre ochranu vášho vozidla pred neočakávanými situáciami, ako sú nehody, krádež alebo živelné pohromy. Aby ste predišli problémom v prípade plnenia poistnej udalosti, jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť. Ako na to? To vám prezradíme v nasledujúcich piatich tipoch.

  • havárie aut
    25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

    Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

  • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
    Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

    Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

  • havarované auto
    08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Koľko stojí GAP poistenie?

    Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

  • Peniaze z ruky do ruky
    17. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti?

    Zo zákona má poisťovňa stanovený časový rámec pre vykonanie likvidácie poistnej udalosti do 15 dní. Lehota začína plynúť od chvíle, keď sa ukončí vyšetrovanie. Ak aj napriek vašej výraznej snahe proces trvá dlhšie, môžete od poisťovne požiadať o zálohu na poistnom plnení.

  • Muž stojí pri svojom aute
    02. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Čo robiť ako prvé pri poruche auta na ceste?

    Všimli ste si nejaké symboly poruchy auta, počujete divné zvuky alebo sa vám zdá, že sa auto správa inak? S veľkou pravdepodobnosťou budete musieť riešiť jeho poruchu. Najčastejšie ide o problémy s brzdovým systémom, opotrebovanými tlmičmi, batériou. To, ako budete postupovať v prípade poruchy auta, závisí od toho, či sa nachádzate na bežnej ceste alebo na diaľnici.